Šíleně mě bolí hlava. Co se vám vybaví, když slyšíte tuto větu?
Jasně, klišé manželských ložnic znamenající „Dnes se mnou nic nebude!“. Cha cha! Mně třeba půvabná Jana Brejchová ve filmu „Hodíme se k sobě miláčku?“ A nebo také maminka zalezlá v potemnělé ložnici, se studeným obkladem na čele a kýblem u postele. Ano, migréna je asi šílená věc a my děti jsme si už zvykly, že když maminku popadla, chodily jsme po špičkách, šeptaly a nic po ní nechtěly.

Ještěže jsem to nezdědila. Hlava mě bolí jen párkrát do roka a spraví to jeden obyčejný Paralen.
Takže já vlastně nevím, co bych měla k bolesti hlavy říct nebo napsat, a tak jsem si udělala takovou malou anketu a obrátila se na své kolegyně v redakci.

Tak třeba Klárka má specialitu:

„Migréna (se zrakovou aurou) je moje – bohužel – věrná souputnice. Projevila se někdy v pubertě a na vysoké škole se vystupňovala do té míry, že mě donutila absolvovat všechna možná i nemožná vyšetření. Výsledek – dědičná záležitost (migrénou trpí otec i jeho matka, moje babička), zúžená žilka v mozku. V obdobích zvýšeného stresu nepomáhalo zhola nic, mohla jsem jenom ležet a naříkat. Vyzkoušela jsem kdekteré léky. Na delší dobu potom pomohla, jak já tomu říkám, „kapičková kúra“ – kapky, které mi předepsala neuroložka, obsahující alkaloid námelu… ano, byla jsem na drogách. :) Ale pomohlo to. V současnosti beru kapky znovu – v poslední době se ataky zase vystupňovaly, bohužel. Snažím se vyhýbat všem proklamovaným spouštěčům migrény – ale vždycky to nejde, protože můj životní styl mi rozhodně nedovoluje být neustále v klidu, chodit spát a vstávat ve stejnou dobu, nerozčilovat se… ale to asi nikomu. S migrénou jsem se zkrátka musela smířit a naučit se s ní žít. Mozek už mi nikdo nepřeoperuje (a i kdyby to šlo, ani bych to nikomu nedovolila :)), je tedy do velké míry především na mně a na mé psychické i fyzické kondici, jak život s migrénou zvládnu."

Jste na tom podobně?
Nebo dokonce ještě hůř?
Bolí vás hlava často?
Co vám od bolestí pomáhá?

Podělte se s námi o své zkušenosti a napište na dana.svobodova@zena-in.cz 
Nejzajímavější příspěvku odměníme dárkem! 

Reklama