Vztahy

Trpím nemocí jménem Nákupní horečka

Už jako malá holka jsem nikdy nezažila, že bych se cítila otrávená, nebo dokonce naštvaná z toho, že musím jít s rodiči nakupovat. Právě naopak. Milovala jsem nákupy všeho druhu. Bylo mi úplně fuk, jestli se nakupovalo pečivo, mýdlo, pumpička na kolo nebo nové gumy na auto.

 

Milovala jsem ten pocit, že za nějaké papírky dostanu něco nového (byť to nebylo pro mne), něco neokoukaného, něco, co ještě nemáme. A pochopitelně, pokud se vyrazilo na nákup jen pro moje věci, tento můj pocit (nebo snad euforie?) se neuvěřitelnou rychlostí stupňoval.

 

Dnes je mi třicet osm let a co se nakupování týče, nezměnila jsem se ani za mák. Myslím, že naopak, je to ještě horší.

Například - vyrazím do prodejny jen pro chleba, a vrátím se se dvěma taškami blbin, které nepotřebujeme. A toto není nic výjimečného! Nedokážu prostě jít do obchodu a koupit jen to, co potřebuji, nebo to, pro co jdu. Uvidím tohle, uvidím támhle to a šup!, nákupní košík je vrchovatý.

 

Další věc: Miluji, zbožňuji frmol a davy v super a hypermarketech. Období, ze kterého všichni šílí, tedy Vánoce, jsou pro mě hotovým rájem. Dokáži v nákupním centru strávit hodiny a hodiny. Když mám jít domů (nebo spíš, když už musím jít domů), tak se k tomu doslova nutím.

 

Strašně mě baví vybírat zboží, prohlížet si různé věci, zkoušet oblečení a posléze to všechno nakoupit. Neumím ten pocit popsat.... Je to stejné, jako když jsem čtrnáct dní nekouřila, a pak si najednou zapálila.

 

Myslím, že nakupování není můj koníček, ale je to životní úděl, nebo nemoc.

 

Před rokem se ode mě odstěhoval manžel se slovy, že na tohle už nemá nervy... Jednalo se pochopitelně o finance.
Já sice mám slušný plat, a i manžel na tom nebyl zle, ale rozhodně naše příjmy nestačily na uspokojení mých nakupovacích tužeb.

 

Jak jsem to řešila a řeším dodnes? Půjčkou – a nejednou.

Zprvu jsem si půjčovala od kamarádů a známých, jenže ti mi už po několika měsících odmítli nadále vypomáhat.

Tak jsem se obrátila na různé finanční instituce. No co mi zbývalo?

 

Neumíte si představit, jaký pocit to byl, když mi schválili půjčku na padesát tisíc v hotovosti a já mohla jít do obchodu a nakupovat a nakupovat a nakupovat. No ... to se prostě nedá ani popsat!

 

Jenže peníze brzy došly a já zažádala o další půjčku u jiné banky (která mi byla opět schválena) a já tak mohla pokračovat ve své oblibě.

 

Je mi jasné, že takhle to nejde donekonečna, ale zatím to zvládám, i když na nákupy mi zbývá opravdu málo.... Snažím se utrácet jen za levné věci, ale někdy mi to stejně nedá a koupím něco, co mi padne do oka, i když je to drahé a vím, že mi pak třeba nezbude na nájem.

 

Možná si myslíte, že jsem blázen, už několik lidí mi to řeklo, ale já si to o sobě nemyslím. Mám zkrátka jinou zálibu než většina lidí ... a jen proto mám být bláznivá?

Jen si vezměte, kolik peněz utratí za svého koníčka takový filatelista, nebo modelář!

Matka mi vyčítá, že pro to moje bláznivé nakupování mi odešel muž. Ale už třeba nevidí, že mně je to úplně jedno! Odešel? Odešel – no a co? Stejně naše manželství bylo podivné.

 

Zkrátka si myslím, že lidé, včetně mé rodiny, vůbec můj koníček nechápou. Nechápou mou zálibu, a proto hledají pořád nějaké problémy,  vidí ve všem katastrofu a jsou samá výčitka.

Myslím, že to není fér. Jsou to mé peníze, má záliba a můj život.

   
24.02.2005 - Láska a vztahy - autor: Sabina

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [131] Žábina [*]

  7kraska 104 - no to není to samý, zařizovat byt pro pronajímání nebo pro sebe, to je něco úplně jinýho....jinak mě UŽ je taky 37 a začínáme s zase obměňovat starý zařízení, který jsme si kupovali před 15 lety...a baví mě to víc než tehdy....

  superkarma: 0 24.02.2005, 21:39:54

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [128] medved [*]

  nemoc to rozhodne je...ale ja bych ji aspon v omezene mire brala ...ja totiz nesnasim nakupovani v podstate cehokoliv, beru to jako nutne zlo a vetsinou nakupy odkladam jak jen to jde ...chozeni po obchodech me silene nudi, prebirat veci jesteze se ted rozmaha internetove nakupovani

  superkarma: 0 24.02.2005, 20:48:15
 2. [125] Sasa [*]

  Jsem si koupila novou kabelku...

  superkarma: 0 24.02.2005, 18:01:34
 3. avatar
  [124] astra [*]

  Moje švagrová je taky takhle posedlá.Ikdyž si zatím nepůjčuje z banky.Je trošku omezená,pobaví se jen na téma Oblečení,co si koupila,co kde viděla a co si musí koupit.Dřív jak byla na MD,tak chodila aspoň do sekáče,jinak by večer neusla Teď si vydělává,tak je ve svém živlu,protože si může dovolit značkové věci.Svého 5letého kluka bere na procházku jen do nákupních center

  superkarma: 0 24.02.2005, 17:36:47
 4. [118] xenie [*]

  stejně je zajímavé, že ač mám prům.plat (10 netto), tak si nákupní horečky nemůžu dovolit - po zaplacení nájmu, kuponu MHD, účtu az mobil a žrádla mi zůstanou stěží 2 tis na "utrácení"

  superkarma: 0 24.02.2005, 15:55:15
 5. avatar
  [117] *Kotě* [*]

  tortora: neboj, tvé Kotě ti rozumí

  superkarma: 0 24.02.2005, 15:51:17
 6. avatar
  [116] tortora [*]

  kotě:jinak když jsem psala,že většina,tak to není samozřejmě každá,ale dejme tomu 2/3...a za nějakou menšinu se vůbec nemusíš považovat každej máme nějakou tu "úchylku" ale neberu to,že je někdo divnej nebo vadnej,tak to nemělo rozhodně vyznít to máš jako třeba s fotbalem,většina chlapů fandí fotbalu,ale třeba ten můj tako toho zrovna moc nezajímá,to o fotbale toho vím mnohem víc já než on a neberu to,že je divná menšina prostě ho to nebaví a to že je chlap ještě neznamená,že musí mít rád fotbal,tak nějak je to stejný s tím nakupováním,sakra jsem se do toho nějak zamotala ale doufám,že mi rozumíš,co jsem ti tím chtěla říct

  superkarma: 0 24.02.2005, 15:48:04
 7. avatar
  [114] tortora [*]

  kotě:tak to ti závidím ale myslím,že já na tom ještě nejsem tak moc hrozně,protože když kouknu kolem sebe,tak některý jsou úplný maniačky já jsem takovej střed,ale hodně jsem ulítlá na sportovní věci,tam vydržím opravdu dlouho,ale zase jsou vesměs hodně drahý,tak jenom koukám a neutrácím ale mačkání v obchodech a hlavně před vánocama mě taky opravdu děsí nejraději mám když je obchod poloprázdnej a můžu se podívat na to co mě zajímá,co si chci vyzkoušet,nesnáším prodavačky za prdelí jak se vnucují,to se raději otočím a jdu pryč,netrávím hodiny a hodiny v obchodech ale nakupování mě baví,když jsou finance

  superkarma: 0 24.02.2005, 15:41:12
 8. avatar
  [112] *Kotě* [*]

  tortora: Většina žen? Hm, asi patřím k menšině... nakupování upřímně nesnáším, chodit po obchodech mě otravuje a obtěžuje. Oblečení si většinou objednávám přes internet, nebo mě musí nějaký kousek upoutat už ve výloze, pak jdu, rychle vyzkouším, koupím/nekoupím (většinou koupím, protože mám už tak nějak v oku, co by se na mě hodilo) a běžím rychle pryč... jen tak courání po nákupních centrech a zírání do výloh považuji za největší ztrátu času a když musím jít vysloveně do obchodu něco shánět, jsem napruzelá už předem.

  Jsem já vůbec ženská?

  superkarma: 0 24.02.2005, 15:34:56
 9. avatar
  [111] *Kotě* [*]

  Zuzana83: A ty máš jako pocit, že když největší štěstí zažíváš při placení nějakých krámů nebo hadrů, že je to správné a normální?

  superkarma: 0 24.02.2005, 15:32:35
 10. avatar
  [110] tortora [*]

  tuhle mánii má většina žen jen se to nemá přehánět a utratit jen tolik,kolik mám,půjčkama bych to rozhodně neřešila mám sice platební kartu,když potřebuju koupit něco dražšího,ale snažím se ji využívat jen opravdu nezbytně nutně jinak nosím v peněžence max.pětistovku a musí mě vydržet hodně dlouho a je mi jasný,že ji tak rychle neutratím jen za ty nejdůležitější věci jako je jídlo a taky se obchodům vyhýbám obloukem,vždycky si řeknu jestli to opravdu nezbytně nutně potřebuji nebo se mi to jen líbí a chci to,potom naznám,že tu věc vlastně nepotřebuji a jdu pryč,ale dušička trpí člověk si to musí rozumově zdůvodnit a hlavně musí chtít

  superkarma: 0 24.02.2005, 15:18:04
 11. avatar
  [108] Juana [*]

  Manx: To mi povídej. Zrovna teď se přemlouvám, abych zvedla zadek a zašla aspoń pro chleba. Vůbec se mi do té zimy nechce. Ale občas, když mám čas a náladu a děti hlídá manžel, tak nakupuju jídlo docela ráda. Ale nesnáším fronty - už jsem si od dob socialismu odvykla.
  Koukám,že Zuzana už utekla i odsud - asi zas vyrazila nakupovat.

  superkarma: 0 24.02.2005, 14:01:41
 12. avatar
  [106] Susina [*]

  Matiee: tomu tvýmu taky - od tebe..

  superkarma: 0 24.02.2005, 13:13:51
 13. avatar
  [105] gerda [*]

  až teď jsem se dostala ke čtení článku a soudím, že tohle je výpověď nemocné ženy. Měla by se léčit.

  superkarma: 0 24.02.2005, 13:02:28
 14. [104] 7kraska [*]

  Zabina, je mi "uz" 37 a byty jsem zarizovala kompletne uz tri (jeden pro sebe pred 13 lety - to bylo ovsem provizorium omezene malym prostorem a nedostatkem penez - a nedavno dalsi dva, ktere nase rodina zdedila a ted je pronajima - ty jsem i nechavala renovovat vcetne podlah, koupelen atd.), tak si to uz tak neuzivam. A navic ted o zarizeni rozhodujeme dva, coz je mnohem slozitejsi nez kdyz jsem o vsem rozhodovala sama u predchozich bytu. A posledni duvod je, ze tehle byt je konecne pro nas, velky a pekny a uz zadne provizorium, budeme v nem bydlet asi do duchodu, tak kazda vec musi byt peclive vybrana a to je temer neunosna odpovednost.

  superkarma: 0 24.02.2005, 12:41:46
 15. avatar
  [103] Amélie [*]

  Tak já mám bohužel tuhle "nemoc" taky . Ještě to není tak akutní jako u Květuše, ale zhoršuje se to...Hlavně oblečení a kosmetika.Můj ze mě šílí, ale zatím se nechystá ode mě odejít.

  superkarma: 0 24.02.2005, 12:39:57
 16. [102] 7kraska [*]

  Manx, ten muj rad nakupuje "namky" jako on rika, pivsony nikdy. Je fakt, ze pritahne domu plno sladkosti, chipsu a podobnych blbosti, ale v zasade donese domu i jogurty, chleba a mineralky, tak je to OK. Oni chlapi vetsinou delaji jen to, co je bavi a ne to, co je potreba, ale na to uz jsem si zvykla.

  superkarma: 0 24.02.2005, 12:31:23
 17. avatar
  [101] Žábina [*]

  7kraska: tebe nebaví zařizovat novej byt? to je snad to nejlepší co může být...vždyť v tom co koupíš budeš žít ty a tvoje , tak to snad stojí za trochu námahy, ne?

  superkarma: 0 24.02.2005, 12:29:47
 18. avatar
  [100] petul [*]

  Při slově nakupování mi běhá mráz po zádech Do obchodu jdu jen když je to fakt už nutné a potřebujeme něco koupit. Abych tam chodila jen tak, když nic nepotřebuju a navíc si na nesmyslný nákupy ještě brala úvěr...tak tomu už se říká úchylka a vyžaduje to pomoc
  Souhlasím se 7kráskou a Manx - vydýchaný vzduch, tlačenice a fronty u pokladny v nějakém superhypermega jsou moje noční můra

  superkarma: 0 24.02.2005, 12:28:44
 19. avatar
  [99] Žábina [*]

  Nakupování potravin apod. mě taky nebaví, ale oblečení nebo věci do bytu, to jo....

  superkarma: 0 24.02.2005, 12:28:38
 20. [92] 7kraska [*]

  Manx, naprosto souhlasim, ja taky nakupovani nesnasim, v kramech se mi dela spatne, je tam vydychany vzduch, vetsinou plno lidi, tupe obliceje prodavacek, nesnasim se v kabince svlikat a oblikat, u vetsich veci (nabytek atd.) se nerada rozhoduju, co koupit, protoze nabidka je strasne siroka a jedna se o investice na mnoho let dopredu. Jidlo kupuje pritel v Carrefouru, jeho to bavi, jinak nekupujeme skoro nic. Ale ted se stehujeme do velikeho bytu a navic budeme mit mimi, tak se nakupum nevyhnu...a jeste k tomu s briskem :-(. Myslim, ze koreny me nakupovaci nechuti jsou v mem detstvi, moje matka byla nakupovaci maniak a ja si pamatuju, jak si porad neco zkousela v kabine (pri tehdejsi nabidce nechapu, z ceho si mohla vybirat) a ja jako predskolacka jsem rvala, ze uz chci jit pryc. Jo a taky neustale chodila k holici a ja musela s ni, to dneska taky nechapu, proc tam chodila.

  superkarma: 0 24.02.2005, 11:53:35
 21. avatar
  [91] Susina [*]

  Květuše: závislost na nakupování není záliba (byť si to člověk tímto postižený myslí), ale psychická porucha, vyžadující psychologa, v horším případě psychiatra, to už tady holky psaly.

  Zuzana 83: teda ty dneska perlíš... zlevněný lodičky jsou lepší než sex?? Proboha, s kým to spíš???? Půjčím ti manžela, to bys změnila názor na to, jestli jsou lodičky lepší než sex, ale on by nechtěl, říká, že s blbýma spát nemůže, blbý prý jsou spolehlivý potlačovatelky erekce..

  superkarma: 0 24.02.2005, 11:51:49
 22. avatar
  [85] Vivian [*]

  Z_alka: a co jiného bude platné, když ne psychoterapie?!

  superkarma: 0 24.02.2005, 11:26:13
 23. avatar
  [84] dadamac [*]

  Taky miluju nakupování...dlooooooooouho šetřím, a pak v euforii všechny prachy utratím....za věci pro mého , moje sladké a pro mého drzého puboška. A pak mám véééééélikou radost a zase dloooooooooho šetřím .
  A když si koupíme něco nového do bytu, tak z toho mám větší radost než z hadérků....a bejvávalo to přesně naopak...

  superkarma: 0 24.02.2005, 11:25:40
 24. avatar
  [80] Vivian [*]

  Eva_Fl: (4) Myslím, že by možná stačilo pár rozhovorů s dobrým psychoterapeutem. Paní Květuše má nějaké problémy, které si nejspíš sama neuvědomuje, a nevědomě je "řeší" touhle posedlostí (když se věnuje nakupování, nemusí myslet na nic jiného, třeba na svoje starosti) a hromaděním nových věcí (snaží se "zahrabat" svoje problémy, pohřbít je pod těmi věcmi). Je potřeba, aby si ty problémy uvědomila a začala je (spolu s odborníkem a rodinou) řešit na vědomé úrovni.
  Držím jí palce

  superkarma: 0 24.02.2005, 11:08:18
 25. avatar
  [79] Vivian [*]

  Tady se přiznám, že taky ráda nakupuju, ačkoli mi tahle divná záliba na druhou stranu připadá strašně přízemní.
  Ale když vyrazím mezi regály a prohlížím si hezké věci, můžu přitom zapomenout na všechny problémy, nic neřešit, nemyslet na starosti... Je to prostě takový novodobý způsob meditace
  Nedělám to často, ani neutrácím víc, než si můžu dovolit, takže se nepovažuju za duševně chorou Ale dokážu si představit, že to někomu přeroste přes hlavu, když touží od problémů všedního života utíkat moc často (většinou nevědomě)...

  superkarma: 0 24.02.2005, 11:03:39
 26. avatar
  [77] Ivana. [*]

  tak tohle už není jen záliba, ale nemoc. Měla by se jít léčit. Taky ráda nakupuju, ale vždy jen to nejnutnější co potřebuju k životu. Občas (tak 1 ročně) si koupím něco pro radost, ale pak zas dlouho nic. Opravdu by se měla jít léčit a navíc když jí je fuk že jí odešel manžel.

  superkarma: 0 24.02.2005, 10:47:24
 27. avatar
  [76] Žábina [*]

  no když kupuješ na dluh, tak to moc tvá věc není ...a taky si myslím že někdo tak blbej snad ani být nemůže

  superkarma: 0 24.02.2005, 10:33:48
 28. avatar
  [75] marcellina* [*]

  Rybulka: ja si nemyslim, ze je to smysleny, ovsem ta interpretace je trosku "popichujici". Muj partner ma kamarada, jehoz zena je uz rok doma na nemocenske a nejvic ji v tomto obdobi bavi jezdit po hyprech a nakupuje ve slevach... Do prace uz se vratit nechce, planuje preklopit nemocenskou v duchod... takze se vlastne timto pripravuje na svou roli duchodkyne, ktera bude zkupovat v ramci sveho volna, co se da. Ovsem nemaji rodinu, takze nemaji koho podarovavat...

  superkarma: 0 24.02.2005, 10:27:13
 29. avatar
  [74] Rybulka [*]

  D8my, já se dost divim, že považujete ten článek za smyšlený. V dnešní době opravdu některé ženy propadají takovýmto závislostem, je to skutečný problém.
  Osobně ráda nakupuju a investuju do sebe taky hodně, dělá mi to velkou radost, ale zatím vystačím s výplatou:o)

  superkarma: 0 24.02.2005, 10:14:59
 30. avatar
  [73] marcellina* [*]

  Zuzana83: (příspěvek 46: Ty ten pocit neznáš, když něco platíš a cítíš nepopsatelné štěstí?) mne to spíš trhá srdce

  superkarma: 0 24.02.2005, 10:13:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme