Zdraví

Trpím hypotyreózou a tloustnu

fat

„Vždyť skoro nejím, ale stejně stále tloustnu,“ to sice často bývá výmluva mnoha tlouštíků, ale ne vždy je to jen jejich falešná představa. Jestliže trpí hypotyreózou – nedostatečnou funkcí štítné žlázy, můžete jim věřit.

Příznaky

Jejich štítná žláza totiž nevyrábí tolik hormonu tyroxinu a trijodtyroninu, jak by měla, což se projevuje mnoha z počátku plíživými a těžko definovatelnými příznaky. Jsou stále unavení, apatičtí, zpomalení, nevýkonní a stále ospalí. Zpomaluje se jim metabolismus i pohyby střev. Proto trpí zácpou a přibývají na váze. Milují teplo, protože je jim stále zima. Nic je nebaví, mají sklony k depresím (20 % nemocných) a k zapomínání.

Štítná žláza totiž určuje, jak rychle bude náš organismus spalovat energii. Také ovlivňuje citlivost těla k jiným hormonům, růst a funkci nervového systému.

Když se neléčíme

Jestliže je nemoc neléčená, začnou vás časem k tomu všemu bolet klouby a zhorší se kvalita pokožky. Je suchá a jakoby drsná. Začnou se třepit a lámat nehty, řídnout vlasy a objevovat se otoky obličeje a končetin. Zpomaluje se srdeční tep, u žen dochází k prodloužení intervalů v menstruačním cyklu a k silnějšímu krvácení. Vzhledem k tomu, že tato choroba způsobuje nepravidelnou ovulaci, vznikají problémy s početím nebo donošením dítěte. Trvale nízké hladiny hormonů štítné žlázy výrazně urychlují kornatění tepen a vy se vystavujete riziku rozvoje ischemické choroby srdeční. Takže nic moc.

Proč vzniká hypotyreóza

Dříve byl základní příčinou nedostatek jódu. V současnosti je to zánět štítné žlázy, nebo infekce. V některých případech se příčina nezjistí. Hypotyreózou často trpí i onkologičtí pacienti po ozařování.

Strumigeny

Zajímavé je, že problémy si můžete vyvolat i dlouhodobou nadměrnou konzumací ředkviček, kedluben a zelí. Ty brání štítné žláze v hromadění a využití jódu. Takovým potravinám se říká strumigeny a při jednostranné dietě vám skutečně mohou uškodit.

Léčba

Nedostatek hormonů se dá nahradit pravidelným užíváním tablet. Dočasným nebo celoživotním. Důležité je přesné dávkování a častá kontrola. Jestliže budete užívat léku víc, než tělo potřebuje, hrozí vám riziko osteoporózy a srdeční arytmie, poddávkování s sebou nese vysoký krevní tlak a cholesterol.

Prevence

K základnímu bodu patří dostatečný přísun jódu. Ten se vyskytuje například v mořských plodech a rybách. Je možné si pořídit i jódem obohacené potravní doplňky. Prospěje dostatek pohybu, dieta s omezením tuků, dostatek vlákniny a udržování přiměřené hmotnosti. Měli byste omezit nadměrnou zátěž a udržovat se v psychické pohodě. Dlouhodobé stresy totiž mohou působit i na špatnou funkci štítné žlázy.

Hubnutí

Ti, co trpí hypotyreózou, se s hubnutím pořádně potrápí. Nejlepší je navštívit výživovou poradnu, kde sestaví plán přesně na míru. Spočívá v rozdělení jídel na 6 porcí za den a v dopručení určitých potravin.

Čerpáno z: www.ulekare.cz, www.ordinace.cz

   
01.07.2010 - Nemoci - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. avatar
  [20] tepito [*]

  Přidávám se do chumlu návštěvnic endokrinologie..U mě začalo vše nenápadně-únava,apatie,bolesti kloubů.Běhala jsem po všech možných vyšetřeních a všude se na mě dívali jak na hypochondra.Krevní testy poruchu šž neukázaly.Po pěti letech napadlo doktorku na revmatologii ,poslat mě na sono šž.Mám ji nefunkční na 98%.Přibrala jsem za 5 let 30kg,ale obvodní pro mě měla jen jednu radu:nežerte.Nyní po dvou letech doplňování hormonu už alespoň netloustnu.Bohužel mé tělo mezitím dostalo dost zabrat a škody už se vyléčit nedají..Není to žádná sranda.

  superkarma: 0 01.07.2010, 19:33:50
 2. [19] Martix [*]

  Petrushe — #14 já mám prášky zakázané kvůli trombóze :(

  kačinka — #16 ne, mám hypo, bohužel. a chtěli si ze mě dělat pokusného králíka, když mi na to tenkrát v Praze přišli, protože jsem unikát..

  Juana — #17 chce to dobrého doktora, kterému to není jedno, který se o pacienta skutečně stará. Zarazilo mě na kardiu, že mi tam pan doktor řekl, že je arytmie běžná, že se to samo spraví. jenže to trvalo 4 roky, změna žádná, tep v klidu klíďo 120, takže jsem mívala dny, kdy jsem nemohla nic dělat, protože když jsem začala, polilo mě horko, nemohla jsem dýchat, a to všechno kvůli té pitomé arytmii.

  jinak co se týká té dědičnosti, záleží na věku dcerky. Našim oběma dětem už dělali po narození odběr krve z patičky, teď už se zjišťuje vše, co se zjistit dá. malé je skoro 5, malému skoro 3 a naštěstí jsou oba zdraví :o)

  superkarma: 0 01.07.2010, 16:50:46
 3. avatar
  [18] Gwendylon [*]

  ŠŽ má v některém období života nemocnou většina obyvatel ČR... chybí moře, u starších to mohl ovlivnit Černobyl... taky se hlásím k Letroxákům Sml22

  superkarma: 0 01.07.2010, 13:02:33
 4. avatar
  [17] Juana [*]

  Takže ta arytmie by mohla mít souvislost se štítnou žlázou? Já ji poslední dobou taky mívám, ale nedávala jsem to do souvislostí. Od 6 do 18 let jsem se léčila se šž, pak mi vykopli z dětského oddělení, že prý mám říct obvoďákovi, kdyby mi něco bylo. Na endokrinologii jsem se znovu dostala až po deseti letech, to jsem si už dupla a donutila gynekologa, aby mi po samovolném potratu dal doporučení. Pár let jsem brala nějaké prášky, jenže po porodu mi řekli, ať je kvůli kojení vysadím, mezitím moje doktorka odjela definitivně za manželem do ciziny a přestala tu ordinovat a jiná mi opět řekla, že funkce je na hraně, že bez prášků můžu fungovat, ale že holt šž bude trvale zvětšená. Ale asi  mám občas nějaké výkyvy, protože mívám období, kdy mi není zrovna nejlíp, depky taky znám (a to má zatraceně velkou souvislost) a asi před půl rokem se mi objevila ta arytmie. Tak možná zkusím mého felčara překecat, aby mi poslal na endokrinologii, jenže tchýně ho k tomu  nutila pěkně dlouho, furt jí tvrdil, že jí nic není, a pak jí našli pěkně rozhozenou funkci šž. Hlavně mám strach o dceru, protože se to prý dědí hlavně v ženské linii, jak mi řekla kdysi doktorka, a problémy mám já, moje sestra, mívala moje babička, má i tchýně, i její sestra, míval i jejich bratr a dokonce i jejich matka, takže když jsem to před lety řekla endokrinoložce, tak mi na to řekla, že pokud budu mít dceru, že určitě taky nebude mít sž v pořádku. A to nemluvím o tom, že si už hodně dlouho myslím, že ani manžel není v tomhle směru OK, protože příznaků má požehnaně (včetně zde zmíněné arytmie a tloustnutí a jiných příznaků). Asi si došlápnu na toho našeho felčara. Sml30

  1. na komentář reaguje Martix — #19
  superkarma: 0 01.07.2010, 11:26:15
 5. avatar
  [16] kačinka [*]

  Martix — #5 A nemáš spíš hypertyreózu? Já ji měla a než mi na ni přišli, docela jsem vychrtla. Pak šla ale kila rychle nahoru, už mám ŠŽ venku, ale musím si hlídat co jím, jinak jdou kila pomalu nahoru.

  1. na komentář reaguje Martix — #19
  superkarma: 0 01.07.2010, 10:41:52
 6. avatar
  [15] Bugy [*]

  Taky trpím onemocněním štítnice už asi 10 let. Teď zrovna jsem měla všechny možné nepříjemné příznaky - bušení srdce, otoky víček, únava. Měla jsme nižší hodnotu hormonů, tak mám naordinovanou vyšší dávku léku.

  Poruch funkce štítné žlázy je mezi ženami hodně.

  superkarma: 0 01.07.2010, 10:39:59
 7. avatar
  [14] Petrushe [*]

  Martix — #11 Já tedy mám jen hraniční výsledky, takže to docela jde, ale můj cyklus se za poslední rok pohyboval mezi 24-48 dny...posledních pár měsíců, co beru prášky, se docela srovnal a pozoruju, že mám víc energie...nic extrémního, ale je to fajn Sml24

  1. na komentář reaguje Martix — #19
  superkarma: 0 01.07.2010, 10:17:27
 8. [13] Troi [*]

  Mám tři roky po operaci, nakrku hnusnou jizvu a dvě menší po drenech kousek níž. Šla jsem původně k doktorovi kvůli strašlivému pocení, vždycky jsem byla tlustá, ale to pocení už bylo až podezřelé. Samozřejmě mi našli štítnou žlázu, no tak mi ji tedy vyndali(tehdy mi bylo 34) no a co se stalo... únava zůstala, strašlivé pocení při sebemenším pohybu také, kila se mě drží jako klíšťata a přibývají, endokrinolog stále nemůže trefit správnou dávku léků, no je to na hlavu.

  superkarma: 0 01.07.2010, 10:14:04
 9. [12] Martix [*]

  A ještě perlička, díky tomu, že je to autoimunitní onemocnění, tak jsem zjišťovala, jak různé potravinové doplňky (kvůli nervům, zažívání, močovým cestám atd. - na ty taky dobře trpím), tak mi nikdo z lékáren a prodejců nic nedoporučuje. A silikony nebo jakékoli úpravy pomocí čehokoli taky nepřipadá v úvahu, a to ani jakékoli podpůrné mastičky (na poprsí), takže asi tak Sml52

  superkarma: 0 01.07.2010, 09:57:50
 10. [11] Martix [*]

  femme — #8 beru všema deseti Sml22Sml24

  Petrushe — #10 to bude v pohodě, myslím si, že je to také hodně o doktorovi. Je to takové zvláštní, když si to člověk představí, ale je to na chvilku a pak bude dobře. Jen doufám, že mě to taky znovu nepotká, mám v krku asi 2, ale zatím se s nimi nic neřeší..

  Jinak co se týká těch radostí, co díky štítnici mám, škoda slov :( Od malička unavená, bez energie (přišli mi na onemocnění při 15ti leté prohlídce), mám problémy s trávením (nadýmáním), tetanii, cca 4 roky zpět (po 1. porodu) mi začala zlobit arytmie, kterou neřešili ani na kardiologii, až jsem nakonec přešla k jiné endokrinoložce, která je super, a dostala jsem prášky na srdce, takže začínám být ready, snad.. ale je to hrůza, depky, změny nálad úplně neuvěřitelné, co se periody týká, tak ji mám šíleně nepravidelnou a lítá mi po 23 a 26 dnech (ob měsíc).. Dětičky máme naštěstí 2 zdravé, takže v tomhle jsme měli naštěstí štěstí :o)

  1. na komentář reaguje Petrushe — #14
  superkarma: 0 01.07.2010, 09:54:47
 11. avatar
  [10] Petrushe [*]

  femme — #7 Děkuji, taky jsem slyšela, že kamarádce se do uzlíků nemohl doktor trefit, píchal jí několikrát do jednoho místa, bolelo to a málem s sebou pak sekla...je to o profesionalitě Sml80

  1. na komentář reaguje Martix — #11
  superkarma: 0 01.07.2010, 09:47:04
 12. avatar
  [9] Petrushe [*]

  Martix — #6 No, předpokládám, že je pan doktor šikovný a tak to bude rychlé a téměř bezbolestné Sml24 Ale nějak nemůžu skousnout to místo na krku...

  superkarma: 0 01.07.2010, 09:44:58
 13. avatar
  [8] femme [*]

  Martix — #5  nechceš poslat pár kileček??? Sml24 Sml30 grátis Sml22 Sml58

  1. na komentář reaguje Martix — #11
  superkarma: 0 01.07.2010, 09:42:33
 14. avatar
  [7] femme [*]

  Petrushe — #4  brrr, málem jsem se osypala, vzpomněla jsem si, jak se mi v nemocnici nešikovný doktor hrabal snad půl hodiny v krku Sml31 aby mi zavedl centrální katetr Sml28  držím ti pěstě, aby tě to nebolelo Sml58 Sml79

  1. na komentář reaguje Petrushe — #10
  superkarma: 0 01.07.2010, 09:41:30
 15. [6] Martix [*]

  Petrushe — #4 Já to zažila asi v 16ti letech.. Není to příjemné, ale je to asi hodně o tom, jak člověk ovládá strach ;)

  1. na komentář reaguje Petrushe — #9
  superkarma: 0 01.07.2010, 09:36:42
 16. [5] Martix [*]

  Hm, já jí mám taky, jím od rána do noci a jsem hubená jak tyčka..Sml80

  1. na komentář reaguje femme — #8
  2. na komentář reaguje kačinka — #16
  superkarma: 0 01.07.2010, 09:35:33
 17. avatar
  [4] Petrushe [*]

  Tohle téma je zrovna trefa do mého dnešního rozpoložení, dneska mi bude pan doktor píchat jehlu do krku, aby mi vyndal z šž uzlík. Fakt se moc těším Sml58

  1. na komentář reaguje Martix — #6
  2. na komentář reaguje femme — #7
  superkarma: 0 01.07.2010, 09:34:21
 18. avatar
  [3] Juana [*]

  Zánět štítné žlázy má jedna ženská, co znám - má to od porodu, vyléčit se to nedá, protože má alergii na veškerá antibiotika a nepomohly ani alternativní metody. Takže jediné, co jí pomohlo přestat dál nabírat na váze, je intenzivní pohyb - jezdí pořád na kole a aspoň se jí už váha ustálila. Jednu dobu dokonce i zhubla, ale to prý celé léto jezdila každý den 60 km po okolí.

  superkarma: 0 01.07.2010, 08:22:23
 19. avatar
  [2] aninas [*]

  Velice dobre znam Sml22 Jeste k tomu patri i tres - kolikrat jsem se nemohla ani napit kafe, jak se mi trasly ruce s hrnickem. Od buseni srdce jsem nemohla usnout, byla jsem cela natekla a tlak 220. Ted uz je to lepsi- ustalilo se to na 112mg levothyroxinu. Vlasy jsou dole, kila nahoreSml15

  superkarma: 0 01.07.2010, 06:10:16
 20. avatar
  [1] Tulinka [*]

  Se ŠŽ s trápím už 12let.Váhu jsem nikdy nějak neřešila,nebylo ani třeba(55kg)až letos to jde s semnou nějak z kopce Sml80

  superkarma: 0 01.07.2010, 05:59:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme