.

Trpasličí město – moc se mi líbilo!

Cestování

Trpasličí město – moc se mi líbilo!

Kdybyste se někdy potulovali po Holandsku a nevěděli kam se vrtnout, vtněte se kousek od Amsterdamu, nedaleko cibulového pole, na předměstí Haagu.

Najdete tady městečko jako pro trpaslíky. Jmenuje se Madurodam a není to město pohádkové. Je tu všechno důležité a skutečné, jen maličké.

Přijde mi to od Holanďanů jako moc zajímavý nápad, shrnout celou slávu Nizozemska na několik set čtverečních metrů.

Byla jsem tam už dávno, ale mám to uložené v hlavě, jako něco co se mi opravdu moc líbilo.

m

Všechno je tady totiž strašně precizně a do detailu vyvedené a dokonce se to pohybuje. Miniletadla rolují po „miniranvejích“ na svým minikolečkách. Ruské kolo velké jako patník a další a další věci.

Hlavně, když jsem tam s mámou vycestovala, bylo to za „komanče“, a tak si asi umíte představit, co to se mnou dělalo, když k nám na začátku prohlídky přiskočil mladík s fotoaparátem a na konci prohlídky jsme si ve stánku už mohli zakoupit vlastní fotky. Koukala jsem na to jako vrána.

mVůbec se mi v Holandsku líbilo. I zmíněná žabí stehýnka jsem okusila zde. Také jsem byla v restauraci s obsluhou „nahoře bez“.

A to prosím v době, kdy tady u nás byl nemravný i rolák bez podprsenky a sex ve filmu s hvězdičkou se odehrával jen o zvuku při záběru na květináč..

Měla jsem oči jako Hurvínek.

Kdo třeba nemá čas okoukat všechny zajímavosti této země, má je v Madurodamu jako na dlani a vlastně udělá od jedné ke druhé jen pár kroků.

Sýrový trh v Alkmaaru, Dům Jana Amose Komenského, palác na Damu, Říšské muzeum v Amsterdamu, chrámová věž v Utrechtu, domy u amsterdamských kanálů a mořské hráze. Všechno, čím Holandsko proslulo, tady můžete najít.

Jenom prostě v měřítku cca 1:30, zato vypracované do nejmenšího detailu a navíc pohyblivé.

Kdo z vás tam kdy byl?

   
16.02.2010 - Zahraničí - autor: Michaela Kudláčková

Komentáře:

 1. avatar
  [2] kačinka [*]

  Já tam byla loni a moc se mi to líbilo

  superkarma: 0 16.02.2010, 13:55:18
 2. avatar
  [1] Juana [*]

  My tam prosím byli, s manželem, ještě než byl můj manžel. Sml30 Bylo to počátkem 90. let, ještě jsem pracovala v bance a zaměstnavatel pořádal ve spolupráci s nějakou cestovkou, co u nás  měla účet a asi nejspíš i úvěr (sehnat zpočátku 90. let úvěr nebylo nic snadného) zájezd do Holandska autobusem. Takže jsme naplnili celý autobus, zaměstnanci se svými drahými, a vyrazili. Bylo to zjara, když tam kvetou cibuloviny, a návštěva oné kvetoucí zahrady, co jí nemůžu přijít na  jméno, byla hlavní atrakcí. Kromě toho jsme byli taky v tomhle miniměstečku. Ale největší atrakcí byl tehdy pro nás noční Amsterodam. Starší kolegyně z banky si žárlivě střežily své manžely a nechtěli je tam pustit a pokusily se přesvědčit řidiče autobusu, aby o hodinu urychlil odjezd. No, neodjeli, my mladí jsme dorazili na místo až těsně před původně naplánovaným časem a baby nás proklínaly. Sml30

  superkarma: 0 16.02.2010, 13:52:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme