Tropické druhy komárů se dávno nevyskytují jen v exotických zemích. Na některé z nich běžně narazíte v turistických destinacích Evropy a USA, ale i přímo na území České republiky. K životu jim stačí pouze teplo a přístup ke stojaté vodě. Důsledky malárie, horečky dengue, západonilské horečky, žluté zimnice nebo viru Chikungunya, které tento bodavý hmyz přenáší, mohou být přitom pro lidský organizmus fatální.

komáři

Původně asijští komáři se na prahu 20. století rozšířili takřka globálně díky trhu s ojetými pneumatikami, které z Asie putovali do celého světa i s larvami komárů, zachycených v dešťové vodě. Od 80. let se Aedes albopictus, také známý jako „tygří“ komár, plošně vyskytuje v prakticky celé USA, v Mexiku, Jižní Americe, Africe, Austrálii a na Novém Zélandu. S pneumatikami se zmíněný druh komárů dostal ovšem i do Evropy. V 70. letech se poprvé objevil v Albánii, později v Itálii, Francii, Belgii, Švýcarsku, Německu, Nizozemsku, Chorvatsku a Řecku. Tropičtí komáři zde žijí v bezprostředním okolí lidských sídel a aktivní jsou 24 hodin denně. Je tedy obzvláště důležité myslet při návštěvě těchto zemí na vhodnou prevenci.

AutanTřebaže udávaným průměrným teplotním limitem pro přežití druhu Aedes albopictus je 0°C, zdá se, že se velmi rychle dokáže přizpůsobit i chladnějšímu podnebí a dá se předpokládat jeho čím dál častější výskyt ve střední Evropě. Dalším druhem exotického komára, který by se v Čechách mohl objevit, je Ochlerotatus japonicus japonicus, jenž byl už pozorován v Německu, cca 300 km od našich hranic. Exotickým komárem v tuzemsku již zaznamenaným je pak Anopheles hyrcanus.

Největší nebezpečí, které nám od komárů hrozí, je přenos řady závažných chorob, jež po sobě ve světě zanechávají miliony obětí. Epidemie známé z Evropy bývají sice menšího rozsahu, ale dokládají závažnost častého výskytu tropických komárů na našem kontinentu. Jmenujme například rok 2007, kdy v Itálii onemocnělo virem Chikungunya přes 200 osob nebo 191 případů západonilské horečky v Řecku roku 2010. Tyto nemoci nejčastěji přenáší právě „tygří“ komár, který se nyní začal šířit po celé Evropě.

Nejběžnější nemoci přenášené exotickými komáry:

Malárie - Jedná se o nejběžnější nakažlivé onemocnění na světě, které každý rok postihne více než 220 milionů lidí, z nichž 1 - 3 miliony mu podlehnou (zejména děti do pěti let věku v subsaharské Africe). Případy mimo tropické a subtropické pásmo, jež je původním domovem tohoto onemocnění, se vyskytují u lidí vracejících se z těchto oblastí; někdy se malárie vyskytne i v blízkosti přístavů a letišť, kam je nemoc zavlečena.

Dengue je hlavní příčinou nemocnosti a úmrtnosti v tropických a subtropických pralesích. Každý rok postihne až 100 milionů lidí. Nikdo zatím nevyvinul proti tomuto horečnatému onemocnění vakcínu; léky se pouze mírní projevy nemoci.
Virus západonilské horečky, který přenášejí komáři, je znám také pod názvem „skrytý zabiják“, protože symptomy se projeví až po dlouhé době od nákazy. Vyskytuje se v tropickém i mírném pásmu. Mezi příznaky patří kóma, třes, křeče, svalová slabost či paralýza, bolení hlavy a vysoká horečka.

Přiměřená prevence, například použití sítě proti komárům, repelentů a vhodného oblečení, výrazně snižuje riziko kousnutí komárem a následné infekce některou z výše uvedených nemocí.

Reklama