V Chorvatsku je mnoho krásných míst k vidění. Jedno z nich je město a přístav Trogir, ležící necelých 30 kilometrů nad Splitem. Letos jsem měla možnost ho navštívit. A bylo to krásné.

Trogir je zajímavý už tím, že leží částečně na ostrůvku. Na něm je historické jádro města z 13. až 15. století s pevností, nábřežím a katedrálou, přes kamenný mostek pak dojdete na pevninu do novější části města, tam jsou trhy, velké obchody a modernější domy. Je tu ale ještě jedna zajímavost - nedaleko pevnosti je další most, zvedací, který vede přes Trogirský průliv na ostrov Čiovo. Pobřeží lemuje spousta luxusních lodí a jachet, které kotví ve zdejší marině.

Není divu, že Trogir patří do seznamu UNESCO, podobné historické centrum se hned tak někde nevidí. My jsme přijeli do Trogiru lodí, takže nás hned při příjezdu upoutala mohutná středověká pevnost s hradbami. Ještě předtím jsme projížděli kolem mnoha lodí a jachet, a taky kolem doků. Ty mi trošku zkazily dojem, ale při pohledu na pevnost jsem na ně okamžitě zapomněla.

Nejdřív jsme si prohlédli pevnost a prošli se po nábřeží, pak jsme Jižní městskou bránou vstoupili do malých úzkých uliček, plných obchůdků, barů a restaurací a prošli jsme kolem městské hodinové věže nebo románské katedrály sv. Vavřince. Tu jsme bohužel viděli jen zvenku, děti dovnitř nechtěly a navíc se tam platilo vstupné. Navštívili jsme i tradiční chorvatský trh.

Když jsme pak před půlnocí pluli lodí zpátky do městečka Vranjica, celý Trogir zářil do daleka. Jeho návštěvu (i tu noční) vám můžu jen doporučit.

A tady je ještě pár fotek ve FOTOGALERII.

Další tipy na výlet:

Reklama