Už prý nemám omílat ty stále stejné řeči o tom, že Vánoce jsou svátky klidu a jako takové je máme prožívat. Že si nemám všímat natřískaných obchodních domů a hromady stromečků, kam se jen člověk podívá. Jde to těžko, ale dobře, dost toho. Zvu vás do čajovny o několik let zpátky.

 

 

Jak chutná čaj? Sedíš proti mně a liješ do sebe tu červenou ovocnou tekutinu, po které se jen příšerně zašklebíš. Piješ ji jen proto, abys tu se mnou chvíli byl. Vím, že máš mnohem raději  jiné tekutiny a horký čaj ti nedělá úplně dobře.

 

V přítmí čajovny objímám hrnek, abych si zahřála zmrzlé ruce. Jsem nervózní. Asi bych si je byla o hrnek spálila, kdybys nevzal mé ruce do svých a nešeptal mi ty lži, co tak rád dokolečka jako kolovrátek říkáš.  Stavíš zámek na jednoduchosti, bez ozdob. Všechno zní tak logicky a prostě. Sympaticky. Ale těch pater! Už nevidím ani tu věžičku! Bojím se výšek.

 

Nedělej mi to, prosím tě o to už snad po sté. Opakuji si, že nic z toho, co říkáš, nemyslíš vážně. Maluješ mi na ubrousek čtyři kouty pokoje našeho štěstí s romantikou mladíka, který přes růžové brýle jinak nevidí. Nejsi na to už trochu starý? Vím, že nemám, ale naivně věřím všemu. Hltám každé slovo opojena vzácným čajem. Každé mi připadá samozřejmé. Jsem posedlá neznámou chutí.

 

Víš, že bys neměl. Ale nemáš jiných sítí. Sám si se sebou nevíš rady. Příliš silný čaj, že? Aspoň na okamžik to vypadá, že máš špatné svědomí. Vůči mně, nebo vůči ní a dětem? Nějak se mi z toho motá hlava.

 

Ano, je to vzácný čaj. Asi z velké dálky. Voňavá tekutá dobrota je ale trochu trpká. A příliš brzy zhořkne na jazyku. Nejspíš se u nás takový čaj nepije. Nesluší se to.

Ale nemohu si pomoct.

Mně totiž chutná. A jak!

 

 

Nejmenovaný člen redakce k tomu chce závěr. Vezmou se - nevezmou se? Kdo se tedy chce zorientovat s ním, prosím:
Každá druhá ví, že takový čaj se nedá pít dlouho. Takže teď každý rok děkuji Ježíškovi, že mi před Vánocemi nadělil chlapa, který předčil mé sny o dokonalosti, navíc bez závazků a lží. 

 

Reklama