Krásný den.

Není tajemstvím, že nejotevřenější peněženky mají lidé na Vánoce. Není se co divit, že pořádání adventních trhů je tedy více než lukrativní činností a jen blázen by si takový kšeftík nechal vzít. A když se potkají dva kohouti na jednom smetišti, peří lítá o sto šest.

Opět se celý národ baví naším Kocourkovem. Dvě společnosti se hádali tak dlouho o tradici až uspořádali adventní trhy ve stejné dny, v jednom městě jen pár set metrů od sebe a od pátku do neděle dokázali dělat, že ten druhý neexistuje. Pro jistotu měli i otevřeno ve stejné hodiny:) Ale když se dva hádají, třetí se směje. Jak jsem se přesvědčila, lidem to bylo jedno, většina navštívila oba, jen pořadí se lišila. Díky tomu centrum ožilo jako ještě nikdy. Po náměstí a přilehlých uličkách korzovali lidé s vánoční náladou obtěžkání ručně vyráběnými drobnostmi a adventními věnečky. A koho nedostala vůně perníčků a jehličí, podlehl horké medovině nebo svařáku. Mě dostala naprosto báječná topinka s tak brutální vrstvou česneku, že i můj synek s azbestovou papulkou couvl. Snad mě probudil ten česnekový kopanec, snad mi definitivně došla trpělivost se spory o adventní žně.

Ale nechci, aby tyhle čtyři týdny smrděly penězi. Ani těmi zbytečně vyházenými ani řečmi o nich. Asi stárnu....nebo co:) V neděli odpoledne jsme vyrazili na procházku. Stáli jsme zrovna u Labe, když se poprvé rozzářily všechny stromečky a vánoční výzdoba v ulicích. Kouzelný okamžik. Tmy rychle přibývalo a my courali centrem i bočními uličkami a objevovali světýlka, stromečky, blikající i barevné, zpívající koledníky před kostelem, rodiny na vycházce jako my i ovíněné návštěvníky trhů spěchají domů. Ani v tak výjimečný okamžik se nedaly minout typické figurky všedních dnů. Jako třeba bezdomovec, který Nový prostor vyměnil za svazky jmelí. Zatímco jindy se mlčky míjíme, teď se pozdravíme a popřejeme si. Víme o sobě.

Jak říká manžel: "Peníze jsou oběživo, a tak by měly obíhat."...ale mezi námi a ne my okolo nich. Těch pár týdnů před koncem roku dokáží pěkně zkazit, když nejsou a někdy hůř, když je jich moc. Spokojená jsem, když jdou na něco, co má smysl a když díky nim můžu udělat někomu radost. A když si chci něco užít a vychutnat, zapojím všech pět smyslů. Ale prachy nejsou smysl!

Mějte se krásně a krásný advent.TTT

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.

Na cestě z práce domů míjím dvoje adventní trhy, tak se dnes také podívám, jak se na nás obchodníci snaží vydělat. Simona

Milé čtenářky, jaký máte vy vztah k penězům? Dokážou vám zkazit náladu? Jak moc jste na dostatku penězzávislé? Umíte si dopřávat, nebo raději štříte na něco pořádného? Na vaše názory se těším na adrese:

redakce@zena-in.cz

Reklama