.

Trocha starostí s havětí...

Cestování

Trocha starostí s havětí...


Malajsie není jen o lidech, nakupování, jidle a cestování, i když dnešní téma souvisí i s výlety do přirody. Dnes jsem se totiž rozhodla napsat vám něco o zdejší drobné i větší zvířeně, která občas dokáže pěkně pocuchat nervy rozmazleného Evropana.

Tak především ještěrky. Nejrozšířenější jsou malí gekonci. Maličkatá roztomilá stvoření, na která si prostě zvyknete. Najdete je ve městě i přirodě, láká je světlo a teplo. Což bohužel nabízí nejen pouliční osvětlení, ale i váš byt. Mnohokrát jsem se plížila po bytě a vyděšeně očekávala vetřelce s revolverem nebo něco na ten způsob, dokud jsem si nezvykla na fakt, že gekonci (doma je jednotně nazýváme Pepa) běhajíce po zdech, nadělají občas randál až neskutečný. Někteří místní občané toto řeší poněkud svérázným způsobem, ale já jsem vcelku milovník přírody, a tak prostě žijeme ve vzájemném respektu. Gekonci neběhají po podlaze, čímž odpadá moje obava z toho, že některého zašlápnu, a já zas toleruji jejich hlučné noční hry na honěnou. K těm drastickým metodám – kdo ještěrky ve svém bytě prostě nesnese, natírá si stěny jakousi kyselinou, která zvířátkům poleptá nožky. To mi přijde vážně trochu moc, a tak raději volím humánní cestu tichého přátelství.

Ještěrky ale nemusí být jen roztomilé. Obzvlášť když měří něco okolo jednoho metru a jmenují se Monitor Lizzard. Vypadají jako malí krokodýli a stejně jako oni dokažou z naprosté nehybnosti během vteřiny vyvinout neuvěřitelnou rychlost, když je vyrušíte z rozjímání. Snad prý v ohrožení dokáží člověka i pokousat, ale to naštěstí z vlastní zkušenosti nevím. Už jsme ale jednoho lovili v chatce u moře. Těžko říct kudy se tam dostal, ale za postelí se mu evidentně líbilo. Po tom, co jsem s touhle obludou odmítla strávit noc v jednom pokoji, společně s manželem se nám ji podařilo chytit do igelitky a vynést ven. Pravda, moje účast spočívala v lehce hysterickém skákání po posteli a lehkým pošťuchováním návštěvníka smetákem, ale dokázali jsme to a nikdo nebyl zraněn.

Horší vzpomínku na mini-krokodýla mám také z víkendu na pláži. Jednou jsem se vracela po slunění do chatičky a osleplá sluncem se vrhla rovnou do koupelny. No, stav mých očí si říká o nějakou tu optiku, a tak jsme musela chvili mžourat směr záchodová mísa, abych zjistila, co že to vlastně vidím. A když mi to došlo, vylétla jsem z chaty jak čert z krabičky, sdělujíc manželovi, že do záchodové mísy se napasoval Monitor Lizzard, hlavou napřed, jen ocas koukal ven. Ani jeden z nás neměl příliš odvahy to řešit, a tak jsme požádali majitele resortu o nějakou akci. Uklidnil nás, že se o to postará a že se to občas stane. Ještěr si najde cestu do chaty a v koupelně se chce napít z mísy (to jsou mi chutě), ale je moc velký na to, aby se dostal ven a tak se prostě utopí. Nic moc, že? Usadila jsme se venku a čekala. Za chvilku pan majitel vyšel ven a mířil do chatky s lahví sava a smetákem. Než jsem si srovnala, na co asi potřebuje zrovna takové náčiní, ozvaly se z nitra koupelny zvuky, které mě nenechaly na pochybách. Že rázný venkovan řeší situaci mnohem složitěji, než aby ubožáka vytáhl ven a odnesl. Ozvalo se spláchnutí a pan majitel vyšel ven se spokojeným výrazem po dobře vykonaném díle a byl moc překvapený, že ho prosím o jinou chatku, vždyť přece použil po akci to savo...

Jinou kapitolou jsou městské krysy a švábi. Přiznám se, že hlavně krysy jsou mojí noční můrou. Snažím se s tím bojovat, neb v Kuala Lumpur opravdu není všude tak čisto, aby jich bylo málo. Snažím se vyhýbat postranním uličkám, kde se válí pytle s odpadky, nechodím do podezřelých restaurací. Ale málo platné, je jich prostě příliš na to, abych se jim vyhnula. Jednou se jedna z nich rozhodla nastěhovat do naší kuchyně, i přes to, že ji vůbec nemohla nazvat zajímavou – žádná špína či povalující se jídlo, nebo dokonce odpadky nevedeme. Do kuchyně jsem se rozhodla nevstoupit do doby, než bude nepřítel zlikvidován, a po celé dva dny jsem to dodržela. Dokonce jsem se snažila ani okem nezavadit o kuchyňské dveře, abych náhodou krysu nevylákala k prohlídce dalších místností...

Samostatnoou kapitolou jsou moskyti a jiná kousavá havěť, ale nebudu vás unavovat sčitáním všech šťípanců a mými preventivními úvahami o životě s malárií... Prostě každá mince má dvě strany, a ačkoliv tvrdím, že žijeme v ráji, vždycky se najde něco příliš pozemského, co mi za pravdu nedává... ale dokud jsou to jen takovéhle maličkosti, ještě nad tím přece můžu jen mávnout rukou a užívat si!

   
30.09.2005 - Zahraničí - autor: Radek Kříž

Komentáře:

 1. avatar
  [18] Eva_CZ [*]

  hancze: jsi jedinej duvod, proc na clanky vubec chodit. Ty tvoje jsou tady davno to nejlepsi, co je schopen tenhle server poskytnout.
  Ze slepice radeji kdakaji jinde, neni tvuj problem!

  superkarma: 0 01.10.2005, 15:54:12
 2. avatar
  [15] Eva_CZ [*]

  Meander:

  superkarma: 0 30.09.2005, 18:11:29
 3. avatar
  [14] Meander [*]

  Kvalitní článek se pozná podle minimálního počtu příspěvků. Hancze rulez!!! Je to fakt super

  superkarma: 0 30.09.2005, 17:26:24
 4. avatar
  [13] Žábina [*]

  tak tohle fakt nemusím, to by byla moje smrt

  superkarma: 0 30.09.2005, 14:42:39
 5. avatar
  [12] paviocko [*]

  Jo, s gekonkama si člověk užije :o) Minulý rok v Asii se nám jednoho podařilo "vystíhovat" baterkou, kterou jsme na nějk blikali, že to nakonec nevydržel a utek :o) Gekonci jsou super, horší jsou švábi, když jsou na zemi, tak mi nevaděj, ale když vám v noci leze po ruce... Na druhou stranu, tuhle po mě v noci na chalupě lezl škvor a těch potkanů máme tady v Praze taky požehnaně. Naštěstí tu nejsou otevřené kanalizace jako v Asii... (když si vzpomenu na malajský Georgetown - no fuj :o(( ... takže ty potkani nejsou tolik vidět.

  superkarma: 0 30.09.2005, 10:32:28
 6. [11] a.... [*]

  Křeček: mám nafocenou úžasnou tarantuli z letošní dovolený-z Tusconu(Arizona)další havěti tam bylo taky habaděj(chřestýši a další hadi..)
  Jsem si říkala, že ti naši evropští předkové museli být pěkně tvdý a odolný lidi, když tam v těhle podmínkách dokázali bez dnešních vymožeností civilizace přežít
  Jinak moc hezký článek mezi těmi z dnešního vydání opravdu výjimka

  superkarma: 0 30.09.2005, 10:13:58
 7. avatar
  [10] Ada1 [*]

  Zila jsem jako dite ve Vietnamu - meli jsme doma gekona Zuzanku s vsude okolo byla spousta svabu a krys. Kdyz se nam i tito dostali do bytu

  superkarma: 0 30.09.2005, 09:31:11
 8. avatar
  [9] Aja [*]

  hancze: Za gekonky buď ráda, vychytávají hmyzáky i pavouky
  Asi to nebudou městské krysy. Budou to potkani, ne? Krysy jsou poměrně vzácné i tam u tebe v Masajově
  Super popis

  superkarma: 0 30.09.2005, 09:31:02
 9. avatar
  [8] Křeček [*]

  Hanczce, a co pavouci? Já jsem hysterická i z těch obyč. českých.

  superkarma: 0 30.09.2005, 08:34:41
 10. avatar
  [6] Fripa [*]

  hancze: hezký , a ta krysa, jak krásně

  superkarma: 0 30.09.2005, 08:06:28
 11. avatar
  [4] Májík [*]

  hancze: krásný počteníčko takhle po ránu. Občas vám, co žijete někde na opačném konci světa, závidím, ale.......

  superkarma: 0 30.09.2005, 07:20:26
 12. avatar
  [3] svetluszka [*]

  hancze: ...hezkej článek.... ..... těd ale fakt nevím..... .. asi jsem nakonec ráda, že za "chatkou" moře nemáme a na malý krokodýlky půjdu rači do zverimexu.....

  superkarma: 0 30.09.2005, 06:07:39
 13. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Prorvala jsem se tady prvnimi mesici, prokricela prvnimi lety a uz teda reaguji potichu, ale szit se s tou haveti proste neumim, nechci, nehodlam... Nemame tady ( myslim ) ty jestery, zato teda aligatoru pozehnane a snazim se nekoukat na hladinu, ale nedari se a furt vidim ty jejich cerny hlavy a rikam si : co kdyby prestali byt konzervativni a napadlo je vydat se za mnou?
  No jo...

  superkarma: 0 30.09.2005, 01:06:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme