Styl

Trocha historie aneb stručně z dějin estetické medicíny

Kdo a kdy poprvé provedl plastickou operaci, nevíme. První zmínky pocházejí ze staré Indie a Egypta a dnes je jisté, že v tomto oboru, stejně jako v jiných oblastech medicíny, došlo od té doby k ohromnému pokroku.

plastická

Plastická chirurgie v počátku vůbec nebyla využívána ke kosmetickým operacím. Jejím cílem bylo umožnit člověku normálně žít a fungovat. První operace řešily ztrátu končetin a defekty obličeje, zejména nosu. V období středověku pak došlo k celkovému úpadku, který se projevil nejen v oblasti vědy, ale i medicíny. K oživení oboru pak dochází až kolem 18. stolení. Stále se však jednalo spíše o ojedinělé zákroky, došlo však k převratným změnám – byl vypracován antiseptický operační způsob a začalo se používat celkové či místní znecitlivění, které odstranilo utrpení, jenž každá operace přinášela. Zásadní zlom v plastické chirurgii ale nastal až v souvislosti s 1. světovou válkou.

Zakladatelem plastické chirurgie u nás byl akademik František Burian, vědec, skvělý chirurg obdařený nebývalou zručností a invencí, které mu umožnily stát se plastickým chirurgem světového formátu. První operace prováděl ve stanici plastické chirurgie v Temešváru, kde operoval zraněné vojáky. Stanici později přestěhoval do Prahy do divizní nemocnice na Hradčanech, jež sloužila především pro léčbu a nápravu těžkých úrazů způsobených válkou. Zásluhou akademika Buriana byla v roce 1932 plastická chirurgie uznána jako jedna z prvních na světě samostatným oborem a brzy u nás vzniká také první klinika plastické chirurgie. Možnosti tohoto oboru už v této době nevyužívají jen váleční veteráni a lidé po úrazech, ale ve vyšší společnosti začíná stoupat zájem o řešení tělesných vad a úpravu tělesných partií z estetických důvodů.

K velkému rozvoji plastické chirurgie došlo po 2. světové válce, kdy se začal i díky rozvoji současného způsobu života, vzniku nových materiálů a přístrojů, významně rozvíjet – zejména ve Spojených státech - i nový obor – estetická chirurgie. Její velký rozvoj významně ovlivnil zábavní průmysl a film, který u řady lidí vyvolal touhu po kráse, snahu se co nejvíce podobat svým idolům a bojovat s projevy stárnutí. Stále však byl tento obor spíše zatracován a trvalo nějaký čas, než byl i odborníky uznán jako důležitá součást medicíny, která vychází z potřeb lidí, jimž pocit dokonalejšího vzhledu přispívá k duševní harmonii, spokojenosti a plnohodnotnému životu.

První klinika estetické medicíny

„K významnému kroku pro obor estetické medicíny u nás dochází v roce 1958, kdy vzniká v Praze Ústav  kosmetiky, první specializované pracoviště na klinické úrovni v tehdejším Československu. Zaměřoval se výhradně na kosmetiku a estetickou medicínu a byl tehdy jediným pracovištěm tohoto druhu v Čechách,“ říká MUDr. Dušan Záruba, primář Ústavu estetické medicíny a dodává: „Vznik pracoviště ovlivnila nejen potřeba možnost pravidelné kosmetické a dermatologické péče, ale také snaha pomoci ženám a mužům vyřešit nějaký zdravotní nebo kosmetický problém. Kromě kosmetiky a korektivní dermatologie se zde začala úspěšně rozvíjjet právě estetická chirurgie.“

S oddělením plastické chirurgie zde spojil svou profesionální kariéru i jeden z nejvýznamnějších estetických chirurgů u nás, MUDr. Karel Fahoun, DrSc. Byl vynikajícím operatérem a autorem řady moderních operačních metod. Po jeho boku se od roku 1985 na klinice učil a pracoval také MUDr. Dušan Záruba, dnes jeden z nejzkušenějším plastickým chirurgů v oboru estetické chirurgie v ČR. MUDr. Zárubu můžeme také dnes považovat za průkopníka estetické chirurgie u nás, neboť se jí věnoval ještě v době, kdy nebyla jako obor medicíny příliš podporovaná a uznávaná. Ostatně více jak deset let spolupracoval s MUDr. Fahounem a řadu operací a operačních technik a postupů, které společně rozvíjeli a zdokonalovali, se používají dodnes. Ústav kosmetiky byl v té době naprostý unikát, v podstatě neměl u nás ani v zemích východního bloku žádnou konkurenci, takže mezi klienty bylo už v té době velké množství cizinců. Již tehdy se zde např. začalo s typem tzv. jednodenních klinik, který je dnes ve světě i u nás na všech klinikách estetické medicíny zcela běžný.

Současnost estetické medicíny

V současné sobě je estetická chirurgie uznávaným oborem, který se zabývá nejen nápravou změn způsobených úrazy, vrozenými vadami a onemocněními, ale také řeší různé kosmetické vady a odchylky nebo nedokonalosti způsobené stárnutím. K velkému rozvoji estetické medicíny u nás došlo po roce 1989 v souvislosti s možností neomezeného přístupu k informacím, materiálům a přístrojové technice a hlavně postupně se zvyšujícím zájmem o tyto zákroky ze strany pacientů. V tomto období také vzniká řada soukromých klinik estetické medicíny. Díky technickému rozvoji a pokroku se i v estetické medicíně dnes běžně používají špičkové laserové technologie, ultrazvukové přístroje, využívají se moderní výplňové materiály, i vlastní tuk a nové typy implantátů. Začínají se získávat zkušenosti s kmenovými buňkami. Rozvoj oboru tak dnes dovoluje neustále rozšiřovat spektrum zákroků a řešit kosmetické vady mnohem lépe, s menšími riziky a nároky na rekonvalescenci. I přes neustálý rozvoj bude však vždy nejdůležitějším článkem v tomto oboru lékař, zkušený operatér, který neustále myslí na to, že za každou operací je nejen krásná tvář a dokonalé tělo, ale především člověk a jeho duše...

   
26.02.2014 - Krása - autor: (red)

Komentáře:

 1. [3] Lukrécia [*]

  Katyna — #2Dobrý den, odpovídám sice pozdě, ale snad pomůžu. Mám za sebou plastiku horních víček, protože jsem měla kůži na víčkách opravdu hodně povislou, že mi zasahovala až do řas a začínala jsem špatně vidět. Oční lékař mi nechtěl dát doporučení, takže jsem šla sama na kliniku plastické chirurgie. Zaplatila jsem si to sama, ale byla to opravdu dobrá investice. Byla jsem na klinice Medicom, tady si můžete o plastice víček něco přečíst, mají tam fotografie před/po - jsou tam opravdu šikovní doktoři. Já za sebe rozhodně doporučuji, jak po estetické stránce, tak pro zdravotní, to pro mě bylo vynikající rozhodnutí.

  superkarma: 0 15.12.2014, 15:15:53
 2. [2] Katyna [*]

  Dobrý den, máte prosím někdo zkušenosti s operací horních víček.Vlivem stáří a hlavně dědičnosti se již delší dobu rozhoduji pro tento zákrok.

  Děkuji za každou radu.

  1. na komentář reaguje Lukrécia — #3
  superkarma: 0 26.02.2014, 09:07:18
 3. avatar
  [1] gerda [*]

  Velmi si vážím práce chirurgů v případech devastujících zranění. Bohdan Pomahač dokázal zázrak. Ale vadí mi, jestliže se medicína stává pouhým kšeftem a operuje se i to, co je naprosto v normě. Hloupý kdo dává, hloupější kdo nebere...Sml80

  superkarma: 1 26.02.2014, 06:10:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme