Privy, cess, jakes, necessary, aisance, retrait, cesso, privato, Abritt, Toilette, Abort nebo odchodnoje - to všechno jsou slůvka, popisující prostý, ale zato důležitý výdobytek civilizace, známější dnes pod skoro mezinárodním označením WC - water closet - hezky česky řečeno záchod. Je to jakási třináctá komnata - zařízení hojně používané, ale málokdy zmiňované, a vědci, zabývajícími se historií člověka, hojně opomíjené.
Co putuje do záchodu
Že se jedná o prvek sice nikoliv nezbytný, ale nesmírně příjemný, uzná jistě každý, kdo byl nucen nějakou dobu putovat přírodou a ulevovat si kde se dalo, tu za keřem, onde v kukuřičném poli, za deště, větru a někdy i sněhu. A ulevovat si musíme - touto cestou z nás totiž odchází nestravitelné pozůstatky pozřené potravy - cca 5 %, rozpuštěné ideálně v 70-80 % vody. Náš organismus vyprodukuje 150-500 gramů této kašovité hmoty za den. Zkuste si schválně spočítat, kolik této produkce musí denně pojmout kanalizace města, jako je třeba Praha.
Bobří záchodek
Stavba speciální místnosti k "ulevování si" není, ač by se tak mohlo zdát, výsadou člověka. Už v časech, kdy ještě lidstvo stejně jako opice kálelo pod sebe, budovali si bobři pravý water-closet - místnůstku, odkud je jejich trus odplavován vodou. Jezevci zase mají suchý záchod umístěný v dostatečné vzdálenosti od nor, aby k nim pach trusu nelákal možné nepřátele. Prvními člověčími záchody jsou zřejmě klozety s tekoucí vodou z 3. tisíciletí př. Kr. Stavěli je záhadní nositelé minojské kultury, spolu s teplým vzduchem vytápěnými koupelnami a luxusními vanami.
Veliký strážce řitě
Od počátku své existence se lidstvo potýká s nejrůznějšími neduhy trávícího traktu, mezi nimiž nemalou roli hrají i průjem a zácpa. Že se jedná o komplikace významné dokazují už staroegyptské papyry - uvádějí více než 700 předpisů, jak napomoci zdravému vyměšování. Proti zácpě prý například pomáhají masáže bránice, za které lze považovat i smích. Byli to právě staří Egypťané, kteří věnovali problematice vyměšování celou lékařskou školu - její absolventi se mohli pyšnit hrdým titulem "strážce řitě".
I mumie mají močové kameny
Od pradávna naše předky trápí také močové kameny v nejrůznějších velikostech, zejména ty ostrohranné. Nejstarší byly nalezeny u mumie, staré přes 5 000 let. Operovali je už staří Indové v 5. stl. př. Kr. Slavný lékař Sušruta přitom doporučoval originální narkózu - přivázání pacienta k posteli. Ve 12. až 14. století se zase podle barev moče určovalo, jakou chorobou pacient trpí. Věhlasní salernští lékaři rozlišovali devatenáct odstínů.
Klystérek a projímání...
Běžnou léčebnou metodou celého středověku bylo kromě pouštění žilou a podávání dávidel a projímadel také aplikování klystýru. Na tuto léčebnou metodu prý doplatili rodiče Ludvíka XV. a sám jinoch jen tak tak unikl z rukou lékařů. Ani Jindřichovi z Valois projímadlo nepomohlo, když mu ho předepsali na léčbu zranění, způsobeného úlomky dřevce, který mu pronikl pod zvednuté hledí přilby.
Tolik k úvodu do tajemství vědy, kterou pro zjednodušení můžeme nazývat záchodologie. Příště si povíme něco o záhadných záchodcích staré Indie, Egypta a samozřejmě antického světa.
S využitím knihy Radomila Šolce - Kam i císař pán chodil pěšky.
Věděla jste, že si bobři staví záchody? A že opice je jedno z nejméně čistotných zvířat? Vypočítala jste si, kolik stolice vyprodukují obyvatelé Prahy? Zažila jste někdy léčbu klystýrem?
Nový komentář
Komentáře
fuj
Yta: videla jsem totez. Jeste dnes je mi pri vzpomince soufl.
Aspiková: uzasne krasny slovo
Rybulka 21: Na Švihově nám ještě k tomu říkali, že výsernice byla umístěna přímo nad cestou, kterou chodilo služebnictvo z jejich baráku do hradu, takže jim panstvo přímo sr..o na hlavu
Radka27: Naaahodooou, uz dlouho jsem se tak nenasmala
Vždycky jsem trpěla zhoubnou tohou popovídat si s někým o hajzlíkách a exkrementech.
sanvean:
S výrazem výsernice nás seznámil průvodce na Karlštejně před pár lety. Bohužel v sobotu, kdy jsme tam byli opět, nám průvodkyně tento krásný staročeský výraz upřela...... Tak jsme aspoň známé, kteří tam byli s námi, trošku poučili. Jinak naší malé čtyřleté cácorce se tam líbily právě ty záchody, akorát pořád řešila, proč nemají díru - mají tam přes to nějaký dekl.
femme: no já jsem taky myslela, že potrat... ale koukla jsem do slovníku - a der Abort je německy záchod
Latinsky se záchod řekne cella intima (jakože soukromá komůrka), cella secreta, locus secretus nebo latrina
Ťapina: měla jsem na mysli latinsky
femme: No přijde na to, v jaké řeči
Vivian: abort je snad potrat, ne?
lilithheta: to je zajímavé
Abort je fakt záchod?
Aspiková: Aha, teď koukám, že mám ty děti malý. Tak to je jasný, ty kakaj
Koukala bys, jak průvodkyně na Švihově vždycky celou skupinu odbourá!
Rybulka: Výraz je to samozřejmě úžasnej. Jenže on nesere on kaká. Ale to určitě znáš.
Aspiková: Výsernice přece neni vulgární, ta je vtipná!
lilithheta: Zajímavý
Rybulka: No to se mi ulevilo, protože já přeci nemám tak vulgární dítě.
Aspiková: To není nový výraz, to je výraz staročeský a velmi oblíbený! Předpokládám, že to synek slyšel někde na prohlídce hradu, např. Švihov
Na Radiožurnálu nedávno nějaký pán vysvětloval, proč má WC a oděv stejné označení (toaleta). Nevím, jestli to bude někoho zajímat, ale mě to občas vrtalo hlavou. Ve Francii, když pořádali plesy a dámy měly nákladné a rozložité roby a potřebovaly si "odeběhnout" měly celkem problém právě kvůli tomu oblečení. Proto před onou místnůstkou fungovala ještě jakási převlékárna, kam se odkládaly toalety. A jelikož ve společnosti bylo žinantní říct, že se člověk jde "vytentonc", tak se říkalo, že se jde "navštívit toaletu".