Téma tentokrát moc nefrčí, zdá se, že většina čtenářek používá v kuchyni jen samé moderní věci. Přečtěte si tedy tři příspěvky k tématu včerejšímu, které bylo stěžovací. Hovní louky od Malinky, filipiku na dopravu od Pajdy a úvahu proti hlouposti od Eli.Emanuely.

V následujících třech příspěvcích se vrátíme ke včerejšímu tématu dne, ve kterém jste si stěžovaly na to, co vás štve. Příspěvky zaslaly čtenářky Malinka, Pajda a Eli.Emanuela...

Hovní louky

pejsci

Když se za všechno platí a bude platit více, tak ať se zase o ty psí louky někdo stará. Myslím tím kontroluje a upozorňuje.To samé o chodníky.Všechno je v lidech. Je to škoda. Pak lidi nadávají na pejsky. Zbytečně. Je to v páníčcích.Na fotografii 3 pejsků je jeden papírový.
Na ceduli je nápis „ Psí bobky patří do koše“.Alespoň prevence. Jenom,že u nás by toho papírového pejska někdo stejně ukradl.Vypadá jako živý.

Vaše čtenářka,
Malinka

Ach, ta doprava...

Momentálně mě úplně nejvíc ze všeho štve firma, která v našem kraji „plánuje“ dopravní uzly, přestupy a podobně.
První fakt: namísto města, ve kterém máme všechny úřady a nemocnici, udělala „přestupním uzlem“ městečko, ve kterém není vůbec nic, ale zato tam bydlí krajský „papaláš“. Co na tom, že starší lidé nemůžou k doktorovi, maminy s dětmi na úřady a pokud chci vyřídit celkem běžnou věc v místě, vzdáleném 7 kilometrů od mého bydliště a nemám auto, musím si vzít den dovolené?
Za druhé: nikdo se nezmýšlí nad tím, že by vlaky a autobusy třeba mohly na sebe navazovat. Příklad: dneska mi začíná pracovní doba na pracovišti ve 12:30. Auto mám v servisu. Hádejte, kdy mi jede spoj, kterým se určitě dostanu do práce? Tedy pokud nechci jít cca 3 kilometry pěšky? Ty z vás, které hádaly kolem osmé hodiny ranní, mají pravdu. Od té doby jsem v malém městečku, kde není lautr co dělat a čučím do zdi...
A aby byla komedie úplná, není pravda, že by mezi 8:10 a 12:30 od nás nic nejelo. Jede. Můžu dojet na nejbližší nádraží (jenom nádraží, vesnice je od něj asi 3 kilometry do kopce) a tam buď během 2 minut „na přestup“ sejít do podchodu, vylézt na druhé straně nádraží, koupit si jídzenku do města, ve kterém pracuji a dojít na nástupiště, odkud mi jede spoj dál, nebo čekat 3/4 hodiny na autobus. Lokálka, která zajišťuje spojení onoho nádraží se zbytkem světa, totiž nebyla uznána za přípoj a občané vesnic, ve kterách nestaví rychlíky, tudíž buď podají výkon, hodný mistra světa v přespolním běhu, nebo si mohou trhnout nohou. Opravdu velké zkvalitnění a posun od dob, kdy ona lokálka skutečně vozila lidi a na vlaky čekala. Podle toho je taky vytížená a nejspíš ji budou rušit...
A za třetí: použít hlavu je zřejmě pro zaměstnance onoho molochu naprostý přepych, takže když bych chtěla jet autobusem o půl třetí domů, můžu. Není problém. Doveze mě skoro až do naší obce - přesněji: doveze mě na rozcestí, vzdálené víc jak kilometr od okraje obce a tam si mohu poradit, jak chci. Chodník žádný, osvětelní nikde, krajnice věc neznámá. Osobně bych to i došla, ale fascinuje mě, že když autoibus staví před vlakovým nádražím v sousední obci, vidím okýnkem, jak z krajního nástupiště odjíždí vlak, který zastavuje přímo v naší obci, pěkně na prostředku. Z jakého důvodu nemůže autobus vyjet o minutu dřív nebo vlak o minutu později, když přestupním uzerlm projíždějí zároveň, netuším. Přesněji: tuším. Rychlost autobusu pánové v kanceláři „odhadli“ na 70 kilometrů v hodině. Co na tom, že ve zmiňovaném úseku je reálná sotva padesátka? V důsledku toho má autobus už třetí rok každý den zpoždění. Tento problém se ale týká „jenom“ řadových občanů a tak se s tím samozřejmě nic nedělá. Jooo, kdyby tam bydlel ředitel uvedené firmy, to by bylo jiná. To by vlaky jezdily každých 15 minut. Nevěříte? Klidně věřte - na opačném konci naší trati to totíž tak je. Zajímavé, že tam se vlaky vejdou bez potíží na celou trať, u nás ale krátké intervaly končí vesnicí, ve které bydlí děkan jisté vysoké školy. Dál ani ťuk. Kde asi studují děti vedení oné „pečlivé a chytré“ firmy? Raději to ani nechci vědět...
Jen ještě dovětek: nejen já, ale i vedení naší obce na tyhle problémy poukazujeme vždycky, když se má měnit jízdní řád. Nikdy se s tím nic neudělalo...

Pajda

Nejhorší je lidská hloupost

Když jsem si přečetla, jaké je dnešní téma, hned jsem si vzpomněla na knihu Po zarostlých stezkách, kterou jsem právě dočetla. Napsal ji norský spisovatel Hamsun Knut.
V závěru knihy je doslov českého autora (jméno si bohužel nepamatuji), ve kterém rozebírá nejen samotné dílo, ale i tohoto velmi zvláštního norského spisovatele. Ke světové slávě se vypracoval díky talentu a píli, dokonce byl oceněn Nobelovou cenou za literaturu. Pak ale přišla druhá světová válka a Hamsun Knut začal otevřeně vystupovat jako zastánce Německa. Dokonce navštívil Hitlera a jednomu z jeho předních nohsledů věnoval medaili, která byla součástí Nobelovy ceny.
Ovšem nic není tak černobílé, jak by se mohlo zdát. Podle českého autora to totiž bylo složitější. Hamsun Knut byl komplikovanou osobností. Dával přednost vlastní intuici, vlastním pocitům, místo toho, aby si sháněl relevantní údaje. Intelektuály a vzdělanci opovrhoval. Nenáviděl Anglii a Ameriku (částečně kvůli svým pocitům, částečně kvůli tomu, že zde nebyly jeho díla tak kladně přijaty jako v Německu). Imponovali mu silní jedinci, vůdci, demokracie byla podle něj zhoubou. I proto podporoval Hitlera.
To, že opovrhoval intelektuály a vzdělanci, odráží i jeho pro-německý postoj. Vůbec se s nacismem a fašismem do hloubky neseznámil, nevěděl nic o vyvražďování Židů.
Těžko říct, kolik z toho je pravda, kolik ovlivnilo to, že cca 80letý Hamsun Knut byl v té době starý, hluchý a téměř slepý. Pokud rozbor českého autora vychází ze skutečnosti, pak je Hamsun Knut smutnou ukázkou toho, proč je vzdělání a pídění se po informacích z nejrůznějších zdrojů důležité.
Je mi líto lidí, kteří uvěří tomu, co slyší, a nezajímají se o to, jaká je podstata problému, zda je to opravdu pravda. A až příliš často nastávají situace, kdy lítost přechází ve vztek a naštvání, když kvůli svým intuicích a pocitům člověk něco překroutí a druhého křivě obviní.
Lidská hloupost je k uzoufání.

Eli.Emanuela

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Téma dne 5. října 2011: Kuchyně - stará je dobrá

Jistě mi dáte za pravdu, že některé kuchyňské náčiní a spotřebiče nové nenahradí. Asi se neshodneme konkrétně na těch jednotlivých NEJ, protože každý jsme zvyklí na něco trochu jiného, ale...

  • Jaké kuchyňské náčiní či spotřebič z dob minulých je pro vás nenahraditelný?

Odpověď na tuto otázku, popřípadě i s jednou fotografií daného spotřebiče, očekávám na redakční e-mailové adrese (viz níže). Váš text ať je dlouhý alespoň jako tento odstavec, tedy pokud chcete mít šanci na zveřejnění a získání pěkného dárku. Totiž knížky Přirozeně štíhlí od Bethenny Frankelové a Eve Adamsonové (vydalo nakladatelství iKAR) a stylingový sprej Lybar 3v1 make new look.

kniha tužidlo

Reklama