Rodina

Tři písmena důležitá pro těhotenství – DHA


V době internetu a kvalitní lékařské péče jsou plánující a nastávající maminky dobře informovány, jak by se měly na těhotenství připravit, jak upravit svůj denní režim a také jaké látky doplňovat ve stravě, aby jejich těhotenství proběhlo bez problémů a miminko se narodilo zdravé. Přesto však jen málo maminek ví, jak nesmírně důležitá pro zdravý vývoj plodu a dítěte jsou tři písmena – DHA.

Co je DHA?
Co vlastně DHA znamená, vysvětluje pan Dr Bryan Hanley FRSC, FIFST, Director of Scientific & Regulatory Affairs, ze společnosti Martek Biosciences Corporation, která se již desítky let problematikou DHA zabývá ve svých výzkumech. „DHA neboli kyselina dokosahexaenová je omega 3 nenasycená mastná kyselina, která se přirozeně nachází v lidském těle, zvláště pak v šedé kůře mozkové, očích a srdci. Její význam pro plod, kojence i dospělé jedince potvrzují četné studie.1,3  DHA během těhotenství a kojení pomáhá významně podporovat vývoj nervové soustavy plodu a kojence (mozek, mícha), zvláště schopnost poznávání a soustředění se, celkovou inteligenci.1,3 Vývoj nervové soustavy a růst mozku miminka je nejvýraznější mezi 2. trimestrem a 2. rokem života. Organizmus plodu a dítěte ve vývoji nemůže efektivně produkovat DHA, proto je důležité, aby přijímalo tuto výživovou látku od matky přes placentu během těhotenství a v mateřském mléce po narození.“

Jaká je doporučená dávka DHA?
Denní příjem DHA z běžné potravy je 50 -100 mg denně (mořské ryby, řasy). Doporučovaná denní dávka pro těhotné a kojící ženy však dosahuje hodnoty 200 - 300 mg. K dosažení doporučené hladiny DHA jsou pro těhotné ženy vhodné zdroje rostlinného původu – řasy – protože konzumace mořských ryb je v době těhotenství kvůli riziku toxicity nežádoucí2 (některé ryby mohou obsahovat zvýšené množství toxických sloučenin, např. rtuť) Velmi vhodnou volbou jsou také bezpečné doplňky stravy z lékárny založené na rostlinných zdrojích.

Výživa v těhotenství
Výživa ženy v těhotenství výrazně ovlivňuje život miminka po narození. Kvalitní stravou může žena zabránit nedostatečnému vývoji orgánů miminka, snížit riziko vrozených vývojových vad a alergií, zlepšit vývoj jeho mozku, ovlivnit jeho porodní hmotnost apod. Vhodná strava může také omezit těhotenské potíže, jakými jsou vznik křečových žil, zvýšené riziko zubního kazu.
Proto by žena měla svůj jídelníček v období plánování těhotenství upravit tak, aby připravila svůj organizmus na zvýšenou zátěž, případně by měla zařadit i vhodné doplňky stravy, které pomohou doplnit chybějící látky. V žádném případě se však nedoporučuje bezhlavá suplementace minerály a vitaminy. Doplňky stravy musí být pečlivě vybírány s ohledem na potřeby matky i budoucí potřeby děťátka.

Příkladem takto vyvinutého výrobku je doplněk stravy Pregnium od společnosti Walmark.

Co Pregnium nabízí?
Pregnium je doplněk stravy s optimální kombinací čtyř nejdůležitějších látek pro období plánování mateřství, těhotenství a kojení. Pregnium jako jediný doplněk stravy na českém trhu obsahuje kombinaci kyseliny listové, hořčíku, jódu a revoluční složky DHA. Nejedná se o klasický multivitamin, ale o kombinaci látek, jejichž účinnost a bezpečnost pro zdravý vývoj plodu a celkové zdraví těhotné i kojící matky jsou potvrzeny rozsáhlými výzkumy. Kyselina listová a jód jsou nezbytné pro správný vývoj plodu, zejména centrální nervové soustavy. Dostatečný příjem hořčíku je důležitý pro zdravý průběh těhotenství. DHA podporuje optimální vývoj nervového systému, podporuje správný inteligenční vývoj a vývoj očí. Pro matku je nezbytné, a pro inteligenční rozvoj miminka žádoucí, doplňovat hladinu DHA již v době přípravy na těhotenství, po celou dobu těhotenství i v průběhu kojení. Pregnium je více než vhodné k dosažení doporučené hladiny DHA pro těhotné a kojící ženy, protože zdrojem DHA jsou speciálně pěstěné rostlinné mořské řasy.

Žádejte pro sebe i své miminko jen to nejlepší.
Žádejte Pregnium!

K dostání v lékárně nebo
na bezplatné infolince 800 141 141.
Vyrábí: Walmark, a.s, Třinec, Česká republika
www.pregnium.cz

1. Cunnane SC, et al. Breast-fed infants achieve a higher rate of brain and whole body docosahexaenoate accumulation than formula-fed infants not consuming dietary docosahexaenoate. Lipids, 2000. 35:105-11.

2.  http://www.cfsan.fda.gov/~dms/admehg3.html.

3. Birch EE, et al. A randomized controlled trial of early dietary support of long-chain polyunsaturated fatty acids and mental development in term infants. Dev Med Child Neurol, 2000. 42(3);174-81.

   
12.02.2008 - Těhotenství a porod - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [23] KateřinaMatulová

  Ahoj holky, nemáte někde zkušenost s těmi vitamíny Pregnium? Jsem v 5 měsíci a určitě já a miminko by jsem nějaké vitamínky brát měli :) Dík za rady!

  superkarma: -1 12.04.2009, 11:59:14
 2. [22] qvak [*]

  To je dobrý tip, kyselina listová přece není umělý vitamín

  superkarma: 0 21.02.2008, 18:28:16
 3. [21] rozina [*]

  Děvčata já jsem rodila před 43 lety a žádné prášky jsme tehdá nebraly. Děti jsou zdravé a mámy taky. Všeho moc škodí. Cokoliv brát je pouze komerční záležitost a tahání peněz z lidí. JEZTE ZDRAVĚ ušetříte . A dětátka budou jako luisk.- ( hm no i když aby jste hlídaly E, škorby- atd... už ta strava dnes stojí za bačkoru. !!!Tak to nějak přežijte .... každá rada je tu drahá !!!!!!!!!!!!!

  superkarma: 0 14.02.2008, 08:25:01
 4. avatar
  [20] biancab [*]

  Já jsem si koupila Calibrum mammi a brala jsem to jen první měsíc a půl těhotenství,pak jsem k tomu měla vysloveně odpor.Nevím proč,asi že to byly velké tablety.Ikdyž jsem to sedmého měsíce měla odpor skoro ke všemu.Jedla jsem jen chleba se sýrem a k tomu mléko.Nutila jsem si hlávkový a ledový salát kvůli kys.listové.Náš doktor v práci vždycky říkal,že zdravý člověk vůbec umělé vitamíny nepotřebuje,jen člověk se sníženým příjmem potravy.

  superkarma: 0 12.02.2008, 18:48:25
 5. avatar
  [19] Mam [*]

  V těhotenství jsem vitamíny brala a příště budu taky. Tohle mi přijde dobrý, že tam není mraky ostatních nepotřebných vitamínů a stopových prvků, který můžu získat ze stravy. DHA navíc určitě neuškodí, jód určitě ne a hořčík s kys list taky ne.

  superkarma: 0 12.02.2008, 16:02:16
 6. avatar
  [18] Ťapina [*]

  mafi: To jsou furt řeči o tom, jak jsou veterinární léky dražší, než lidské, a lidským doktorům dávají za ty levné výlety do Karibiku a mně dali za ty drahé propisku a kalendář

  superkarma: 0 12.02.2008, 15:56:57
 7. [17] mafi [*]

  Amálie: a to vsimne se netyka jenom vitaminu, ale temer vsech leku, ktere predepise lekar. Nutno podotknout, ze nektere farmaceuticke firmy se snazi chovat co nejvice eticky, takze misto vyletu do Karibiku spis nabizeji doktorum veci nutne pro chod ordinace. Ale stejne se mi to nelibi.
  Jo a ja vitaminy pro tehotne zrovna ted beru, ale jenom proto ze mam ted v tehu snizenou funkci stitne zlazy a pani dotkorka mi doporucila obcas (tak 3x tydne) neco co obsahuje jod zobnout. A kyselinu listovou jsem si take dopravala, obcas i ted mam problem s praskajicimi koutky rtu z nedostatku vitaminu rady B (oproti zacatku tehu je to uz docela v pohode).

  superkarma: 0 12.02.2008, 15:32:52
 8. avatar
  [16] Ťapina [*]

  A všechny, co už porodily bez Pregnia, pěkně znovu a pořádně

  superkarma: 0 12.02.2008, 15:01:14
 9. [15] Jasmína [*]

  Ale to byste si neměly kupovat ani jodizovanou sůl, protože je v ní jód, co když je to něco špatnýho!!!! Fakt tuhle debatu nechápu. A kyselina listová je taky prokázaná, že k něčemu je, doporučí jí doktor každý mámě hned co počne...

  superkarma: 0 12.02.2008, 13:48:15
 10. avatar
  [14] Amálie [*]

  závislá na čokoládě: Umělé vitamíny jsou humbuk farmaceutických firem a doktoři dostávají "všimné" za propagaci (ti úspěšní i letecké dovolené, lyžování, věcné dary,...) Něco jiného jsou samostatné přípravky, které nějaký účinek opravdu mají (například kyslina listová proti vývojovým vadám nebo samostatné magnesium proti křečím/tvrdnutí dělohy, atd)

  superkarma: 0 12.02.2008, 13:32:29
 11. avatar
  [13] závislá na čokoládě [*]

  Když jsem byla těhotná, tak jsem na doporučení MuDr. zobala nějaké vitamíny a stejně se syn narodil s nemocným Takovéhle články fakt miluju

  superkarma: 0 12.02.2008, 13:06:39
 12. avatar
  [12] Amálie [*]

  A lidi jak ovce jdou, koupí to a zobou to...protože například co kdyby se náhodou něco stalo a okolí je nařklo ze zanedbání, že?

  superkarma: 0 12.02.2008, 12:46:07
 13. avatar
  [11] fructia [*]

  To jsou ptákoviny

  superkarma: 0 12.02.2008, 11:40:11
 14. [10] Lindaa [*]

  Nevím nevím, vsude samá reklama co mé nebohé díte potrebuje. Kdyz to spocítám tak aby maminy jedly nekolik pilulek denne. Já v sobe neudrzela ani pitomý vitamíny a detickám bych obcas s radostí trosku inteligence ubrala . Jenom minulý víkend jsem sla spát az v nedeli ve 4ráno. A proc? Nebyl v tom sex, alkohol ani jiné radosti, tot pouze to moje nekojené, v tehotenství podvizivené a nepráskované detátko z kterého se vyklubal hyperaktivní certík Bertík a uz 14 roku mi díky ní lehce sedivý vlas a nervy ubírají na pevnosti se me v 8 vecer zeptalo na problematiku globálního oteplování. Predstava, ze jsem jí kdysi dávno mela cpat chemií abych podporila její budoucí inteligenci me dodatecne desí .

  superkarma: 0 12.02.2008, 10:45:51
 15. avatar
  [9] RenataP [*]

  šmarjá ženský, neblbněte! Bude-li vaše dítě uměle vysoce inteligentní, tak proti němu jednou budete jako ubozí rodiče vypadat jako totální hlupáci....beru tak max. o 10% vyšší intelekt než rodiče, to se tak nějak prolne

  superkarma: 0 12.02.2008, 09:32:31
 16. [8] Jasmína [*]

  Mě to připadá dobrý, spousta maminek se cpe Mamavitem a podobnými, úplně zbytečně nabušenými multivitamíny. Já jsem hned po zjištění těhotenství začala brát kyselinu listovou. Nezdráhám se pilulek, naopak, mám dobrý pocit, že dítě mělo, co potřebovalo.

  superkarma: 0 12.02.2008, 09:06:50
 17. avatar
  [7] wtipna [*]

  Jo, není nad přírodu. Cpát se tabletkama mi připadá jako poslední řešení.

  superkarma: 0 12.02.2008, 08:46:32
 18. [6] tanecnice [*]

  na prispevky z dnesniha rana na zdravi, jste krasne vesele me damy

  superkarma: 0 12.02.2008, 08:21:36
 19. avatar
  [5] OlgaMarie [*]

  Každá pilule,kterou spolknete, vás bude mrzet,až vám dá vaše dítě najevo,jak se mohlo narodit,tak zoufale nemožným rodičům.

  superkarma: 0 12.02.2008, 07:57:41
 20. avatar
  [4] Louisa [*]

  Lucimo: přesně tak. Kluka jsem nedopovala vitamíny, nekojila - a jeho nadprůměrná inteligence je někdy spíš pro zlost než pro potěchu.

  superkarma: 0 12.02.2008, 07:51:01
 21. avatar
  [3] Lucimo [*]

  Tak Pregnium jsem dostala od kamaráda, který ve walmarku dělá. Ovšem kupovat si to nebudu, stačí mi dítě inteligentní po rodičích. Více inteligence už bychom nemuseli unést!

  superkarma: 0 12.02.2008, 07:25:41
 22. avatar
  [2] tyrkys [*]

  Vivian: tvoje dítě má zase dobrou DNA

  superkarma: 0 12.02.2008, 00:38:20
 23. avatar
  [1] Vivian [*]

  Já nedbala na přísun DHA Doufám, že moje dítě nebude dementní

  superkarma: 0 12.02.2008, 00:28:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme