Domácnost

Tři názory: Pes ve městě

 

Je pes ve městě problém? Patří vůbec pejsek do města? Na stole je návrh zákona, který mimo jiné zvedá pokuty za volné pobíhání psů na 50 000 korun. Zeptali jsme se vás, co si o tom myslíte...

Pokutování volně pobíhajících psů by se ale netýkalo jen velkých měst. Navýšení pokut je součástí zákona o týrání zvířat, který vláda schválila, a teď putuje do parlamentu. Starostové menších obcí podobné pokuty považují za absurdní. Do budoucna by nemělo zůstat jen u zvířat, zvyšovat se mají pokuty i za jiné běžné přestupky – jak konkrétně mají vypadat nové pokuty, které by se líbily vládě?

     ● Do 50 000 Kč za porušení obecní vyhlášky, omezující pohyb psů bez vodítka.

     Do 500 000 Kč za týrání zvířete.

     Do 20 000 Kč za příliš hlučný večírek.

     Do 500 000 Kč za pohození staré lednice, televize nebo odstavení vraku auta.

Oslovili jsme tři náhodné kolemjdoucí a vyptávali se jich na psy ve městech. Shodou okolností byli všichni tři dotázaní pejskaři, ale možná vás jejich názory překvapí – čekali byste třeba, že budou podporovat volné pobíhání pejsků?

Ludmila Belohradská

Co si myslíte, patří psi do města?
Myslím, že do malých bytů určitě ne, ale do baráků ano.

A volné pobíhání psů?
To se mi nelíbí. Sami máme psa a nelíbí se mi, když takový velký hafan třeba přijde a ohrožuje mě. Já si svého psa hlídám. Je mi nepříjemné, když druhý dělá něco, co se mi nelíbí, co sama nedělám.

Pejsek ale potřebuje nějaké to volné místo, aby se proběhnul – myslíte, že je ve městech dostatek míst, kde může pejskař pejska pustit?
Jak kde, těžko říct. Záleží hodně na tom, kde ten člověk bydlí. Jsou třeba parky, kde to jde, ale jsou holt i místa, kde to nejde. Já nevím, pusťte psa třeba na Václaváku, to je těžké.

Říkala jste, že máte pejska, jakého?
Vipeta.

To je určitě náročné, chrta ve městě...
Není. Je mu 14 let, oni se většinou dožívají dvanácti, denně se mnou ujde pět, šest kilometrů...

Kam s ním chodíte?
Jak kdy, většinou když jdu nakoupit, tak ho vezmu a udělám potom velkou procházku.

Takže ho máte tady ve městě?
Máme ho ve městě, ale máme barák.

Jak se jmenuje?
Jmenuje se Chuan Karlos, ale říkám mu Doníku.

Zdenka Prokopová

Patří, podle vás, psi do města?
Myslím, že ano. Protože je to společník člověka a někdy ten člověk je třeba osamocený. A určitě je lepší mít pejska, o kterého se člověk stará a uklízí po něm, než abyste chodil po lékařích a měl třeba nějaké duševní choroby.

A co volné pobíhání psů?
Volné pobíhání pejsků by mělo být pouze na vyhrazených místech. Nejenom z bezpečnosti, jak se říká kvůli dětem, ale jsou i lidé dospělí, kteří se psů bojí. I když to je malilinkatý pes, tak je zbytečné vyvolávat stresy na ulici.

Řekla byste, že je ve městech dostatek míst pro volné pobíhání?
Řekla bych, že jich moc není, ale jsou. Já mám třeba pejska z útulku. Když jsem zaplatila poplatek, tak jsem dostala mapku, kde ten pejsek tady na Praze 2 může volně běhat. Takže se v podstatě můžeme zorientovat a není to žádný problém. I když my ho pouštíme volně jenom na chalupě, tady ne.

Jakého pejska máte?
My máme z útulku kombinaci, jak se říká dva v jednom: pudl s kníračem dohromady. Už je mu čtrnáct. Pořídili jsme si ho kvůli mladšímu synovi, který měl poúrazovou epilepsii, vzhledem k tomu, že přestal mít záchvaty, tak nám paní doktorka doporučila na doléčení pejska – ono se tenkrát moc o kanisterapii nevědělo, moc lidí to tady nedělalo, proto jsme si ho vzali z útulku. A skutečně do roka byl syn bez nálezu na mozku. No a pejsek nám vydržel do dneška a dělá nám radost dál.

Jak se váš pes jmenuje?
Čertík.

Vladislav Petras

Co si myslíte o psech ve městech?
Určitě by ve městech měly být takové ty menší rasy. Ne všichni mají podmínky, ne každý bydlí ve vilce, takže třeba v panelácích je to těžší. Ale určitě do města patří. I když třeba tady chodí slečna, která má čtyři pejsky, jsou to takové ty kolie, já nevím, jak ona to dělá, ale musí to pro ně být určitě obtížnější.

Co si myslíte o volném pobíhání psů?
Třeba tady v sadech je zákaz, protože tam chodí i jiní lidé, a je to asi správně. Kolikrát se stalo, že dítě třeba vezme klacíček, chce si s pejskem hrát a jde na něj zepředu, ten pejsek na něj vyrazí a porazí ho. Takže správné to je, ten pejsek musí být přivázaný. Ale stane se, že vyběhnete na volno, náš má třeba teď průjem, tak jsem ho vzal jen tak rychle před barák, ale jinak s ním nikam nejdu.

Jakpak se jmenuje?
Škubánek je to, jsou mu tři roky. On je to už druhý náš Škubánek, jeden nám umřel. Tenhleten je moc hodný.

Čtěte články o vašich domácích mazlíčcích na našem magazínu!

Nelíbat! Pozor
na cizopasníky!

Roupi, škrkavky, tasemnice... Také sdílíte lože se svými chlupatými kamarády? Potom si ale musíte dát pozor na zoonózy – choroby přenosné ze zvířat na člověka.

Jak se léčí
psí zlomeniny

Nejen člověk může přijít k úrazu. I naše nejlepší přátele – domácí zvířata – tu a tam postihne nějaká nemoc či nehoda.

I ptáci mohou ochořet
Také máte doma ptáčka – zpěváčka, který do vaší domácnosti vnáší pocit pohody a sepětí s přírodou? Který vás svým neustálým veselým „cvrlikáním“ přenáší v představách do exotických krajů? Ale i on může umlknout...
SOS: Může
být pes alergik?

Paní Karin trápí zdravotní problém jejího anglického setra Báry. Proč se sedmiletá fenka začala náhle škrábat po celém těle.                                          
Miminko nebo pejska?
Uvažujete s partnerem o prvním dítěti? Nejste si ale jistá, jestli se budete umět o miminko starat? Pořiďte si nejprve psa.
Když se porve pes
Tak se mi to zase stalo. Ráno, venčení a... rvačka. Moji psí kluci si nenechali líbit povrkávání jednoho dobrmana.
Důchodce a pes
Pořídila byste si na důchod čtyřnohého přítele? A zvážila jste všechna pro i proti? Zeptali jsme se několika důchodců, jak se jim žije v dnešní době se psem.
Víkendový
hon na jelena
Reportáž z pochodu deerhoundů. Když jste narazili na smečku obrovských chrtů, museli jste si připadat jako na honu.


A co si myslíte vy – patří pes do města? Vadí vám volné pobíhání psů? Myslíte si, že je ve městech dostatek ploch, které umožňují venčení psů na volno? Myslíte si, že je navyšování možných pokut správný trend?

   
23.05.2008 - Dům a byt - autor: Jakub D. Kočí

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [73] Ťapina [*]

  Lucimo: Třeba k nám, u nás můžou a naši už byli, ale bez nás Vždycky když je hlídá kamarádka, tak jim naplánuje program, že nestačím zírat, kde všude už byli

  superkarma: 0 26.05.2008, 11:04:41
 2. avatar
  [72] Lucimo [*]

  PEBI: Moc bych chtěla vzít Joxe do ZOO, ale u nás psi nesmí. Tak budem muset udělat nějaký výlet s kočárem a psem, někdy na konci léta.

  superkarma: 0 25.05.2008, 21:33:55
 3. avatar
  [71] PEBI [*]

  Lucimo: s tou babkou v parku si mi pripomnela, kdyz jsme byli takhle se psama jednou v zoo, tak jsme tak stali u tucnaku, ja cekala na R az prijde, psi samozrejme na snure a nahubek, prisla ke me baba a zacala do me hucek (stoupla si pred psy) a jestli je mam vycviceny a ze s nima musim na cvicak a kdesi cosi, nestacila jsem ji bohuzel ani odpalkovat jak me tim dostala...
  jinak po svych psech uklizime a vzdycky me muze naprdnout to, kdyz pri lovu na bobek svych psu naslapnu nejake cizi...

  superkarma: 0 25.05.2008, 21:24:56
 4. avatar
  [70] Lucimo [*]

  OlgaMarie: Koukám, že Poprad je dobrá studnice.

  superkarma: 0 25.05.2008, 12:38:22
 5. avatar
  [69] Eva_CZ [*]

  cicinka: kdyby litaly, mela bys to do prace vzdusnou carou bliz.

  superkarma: 0 24.05.2008, 18:52:34
 6. avatar
  [68] OlgaMarie [*]

  Lucimo: Teď jsem své schovance od Popradu přečetla o popradském parku(61) a ona mi hovorila, že jej tam jedna babka vravela, ať si nedává nohy križom, keď sedí, lebo sa jej ošuchaju klby a bude na voziku. Ošuchať je krásné slovo.

  superkarma: 0 24.05.2008, 18:51:11
 7. avatar
  [67] cicinka [*]

  gentiana: Buď ráda,že nelítaj i krávy.

  superkarma: 0 24.05.2008, 18:17:05
 8. avatar
  [66] Lucimo [*]

  OlgaMarie: Já jsem psala, že mi naše město příjde čisté, že máme ukázněné pejskaře.

  superkarma: 0 23.05.2008, 20:48:04
 9. avatar
  [65] Eva_CZ [*]

  Mickey Mouse: jenze podle teto tve teorie bych ja musela bejt obklopena veskerou haveti. Na druhou stranu - ja snad ani s lidmi nic prozivat nechci. Jo jo, nema rada zvirata ani lidi.

  superkarma: 0 23.05.2008, 20:45:08
 10. avatar
  [64] Lucimo [*]

  OlgaMarie: Já jsem psala, že mi naše město příjde čisté, že máme ukázněné pejskaře.

  superkarma: 0 23.05.2008, 17:51:24
 11. avatar
  [63] Meander [*]

  OlgaMarie: Nevěděl. Mám dojem, že magistrát má na mapě města v místech naší ulice nápis Hic Sunt Leones.

  superkarma: 0 23.05.2008, 17:11:36
 12. avatar
  [62] OlgaMarie [*]

  Meander: Lucimo: V Římě by vám připadala vaše města čistá.
  Meander: Co kdybys ten chodík rozparcelovala a přidala čoklům na kostky jmenovky?(Věř, že bych do toho docela šla.)To by hned Magistrát města Plzně věděl, co je jeho povinnost. Možná.

  superkarma: 0 23.05.2008, 17:03:51

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [61] Lucimo [*]

  meriamon: Hmmm, mně zase vadí, když si jedna husa v popradu nadešla kus přes park, jen aby na mně mohla ječet, jestli jí muj pes nic neudělá. Když jsem řekla, že ne a že je navíc na vodítku(na tom zasunovacím ), tak se přiblížila ještě víc a jala se mi sdělovat, že se psů bojí. A jestli to není ten bojovej, že tak vypadá.
  Sakra, tak když se bojím psů, tak si nezajdu padesát metrů, jen abych to mohla majiteli jediného psa široko daleko sdělit, ne?

  superkarma: 0 23.05.2008, 17:03:26
 2. [60] meriamon [*]

  Taky mi vadí, když se na mě řítí velký pes vodítka, ale stejně tak mi vadí, když se na mě řítí velký pes, který má sice vodítko, ale je to takovéto "zasunovací" pětimetrové, a pánička vláčí kdesi na druhé straně toho provázku za sebou... potkávám jich několik, docela komické...

  superkarma: 0 23.05.2008, 16:55:59
 3. avatar
  [59] Lucimo [*]

  Ťapina: Já už jsem taky šlápala. Když courám se psama trávou, už jsem něco ulovila. ALe na chodníku ještě nikdy.

  superkarma: 0 23.05.2008, 16:30:18
 4. avatar
  [58] Lucimo [*]

  Meander: Bych se taky radši scházela v kavárně, než na firmě.

  superkarma: 0 23.05.2008, 16:29:05
 5. avatar
  [57] Meander [*]

  Ťapina: To je nějaké prokleté místo
  Je sranda, když člověk potká školku. "Tak, děti, a tady se koukáme pod nohy, protože tu jsou hovínka."
  Lucimo: My sem nemůžeme ani pozvat klienta, scházíme se s nimi v kavárně ve městě.

  superkarma: 0 23.05.2008, 16:26:30
 6. avatar
  [56] Ťapina [*]

  Meander: Ale zase víš, jak jsou místní děti vycepované, aby se koukaly pod nohy? Dneska žasnu, když dospělej člověk napíše, že něco venku vyšlápl. To je slepý, nebo magor? A můžu ti říct, že tam to tak vypadalo už i před 30 lety, není pravda, že psů je čím dál tím víc a pořádku čím dál tím míň.

  superkarma: 0 23.05.2008, 16:01:34
 7. avatar
  [55] Lucimo [*]

  Meander: Já jsem těmhle zkazkám nevěřila, dokud jsem pár nocí nespala na malé straně a každé ráno, když jsem vylezla z baráku jsem málem do hovna šlápla. A pak v Brně, na jednom sídlišti, vytáhla jsem psa ven z auta, chtěla jsem, ať se protáhne a vyvenčí a on se chudák pro samé hovno skoro neměl kde vyčůrat a vykadit.

  superkarma: 0 23.05.2008, 15:46:34
 8. avatar
  [54] Meander [*]

  kareta: Ne magistrát? Rozhodla jsem se, že každé jedno hovno a odpadek vyfotím a pošlu to někam, jenom zjišťuju kam.

  superkarma: 0 23.05.2008, 15:03:02
 9. avatar
  [53] kareta [*]

  Meander: městský úřad jako vlastník

  superkarma: 0 23.05.2008, 15:00:43
 10. avatar
  [52] Meander [*]

  Poraďte mi prosím někdo, kam se mám obrátit, když na chodníku v ulici, kde máme firmu, má každá dlažební kostka svoje vlastní hovno? Nikdo to neuklízí a policajta tu nevidět

  superkarma: 0 23.05.2008, 14:34:25
 11. avatar
  [51] lenagirl [*]

  proč by nepatřily ale volně pobíhající mě vadí majitelé by měly po nich uklízet a ne je nechat udělat bobek a jít dál jako by se nic nestalo a strážníci nebo někdo k tomu určený by měl na to dohlížet a pokutovat , pořádně mastnou pokutou aby se to již naučily

  superkarma: 0 23.05.2008, 14:27:41
 12. avatar
  [50] Kellinka [*]

  Proti vychovaným hafanům ve městě nemám vůbec nic. Nevadí mi, když se na vycházce míjím s jinými pejskaři, kteří mají psa na volno a ten se přijde kouknout. Psi se očmuchnou a jde se dál. Ale takový to, když se k nám řídí už z dálky něco, co ani nejde indentifikovat, protože to kolem nás dělá splašený kolečka, štěká to jak pominutý a div to mýmu psovi neskáče po zádech - mám zlaťáka, takže ten si to nechá líbit, ale já bych . A zvýšení pokut nic nevyřeší - ještě jsem neviděla, aby policajti, kteří jsou na obchůzce, šli alespoň napomenout mladíka, který hulí opřenený o strom a jeho pitbull zatím líta po dětském pískovišti - za to jít kontrolovat mě, jestli pes, který mi jde na vodítku u nohy, má na obojku známku, tak na to jsou čilí dost

  superkarma: 0 23.05.2008, 13:54:45
 13. avatar
  [49] RenataP [*]

  jinak mě je tý naší kočky taky táák líto, když vidím, jak si z ní ty holuby prd dělaj

  superkarma: 0 23.05.2008, 13:40:34
 14. avatar
  [48] RenataP [*]

  Manx: musíš ho vysadit před okno a uvázat za bandžídžump, aby po nich mohl vyskakovat

  superkarma: 0 23.05.2008, 13:39:51
 15. [46] gentiana [*]

  Ťapina: Já onehdá dostala plnej zásah do okna, ale podle množství a rány to snad byl orel.

  superkarma: 0 23.05.2008, 13:11:47
 16. avatar
  [45] Ťapina [*]

  Eva_Fl: No, ze stromů hovna padaj. Auta máme podělaný furt

  superkarma: 0 23.05.2008, 13:04:26
 17. avatar
  [44] Eva_CZ [*]

  Ťapina: zato pod tim stromem, vid?

  superkarma: 0 23.05.2008, 13:01:29
 18. avatar
  [43] OlgaMarie [*]

  Eva_Fl: Předevčírem jsem poslouchala ČR2 a z pořadu jsem se dozvěděla, že v kulturnosti národa jsme tak 2.-3. liga...Bohužel chápu kulturnost jako onen host pořadu.

  superkarma: 0 23.05.2008, 12:59:34
 19. avatar
  [42] Ťapina [*]

  Eva_Fl: Na stromech není ani jedno z jmenovaného

  superkarma: 0 23.05.2008, 12:54:00
 20. avatar
  [41] Eva_CZ [*]

  Flusance, hovna, pleny - a pak ze CR slezla ze stromu, ha ha ha.

  superkarma: 0 23.05.2008, 12:49:54
 21. avatar
  [40] Alka1 [*]

  OlgaMarie: A už jste viděli chodník, kde čekala středoškolská mládež na autobus? To je úplné jezero flusanců, to si pak říkám, zlatí psi i s hovínkama.

  superkarma: 0 23.05.2008, 12:35:52
 22. avatar
  [39] OlgaMarie [*]

  myše: Ťapina: Dík! Obávala jsem se, že dostanu po papuli, jak si dovoluji srovnávat roztomilé děťátko a jeho voňavou prdelku s čoklem, který kálí po chodníku.
  Jinak opravdu je mi nazvracení z poblitých zastávek busů a opilců, které celkově společnost toleruje víc než věrného společníka lidstava.

  superkarma: 0 23.05.2008, 12:24:33
 23. avatar
  [38] myše [*]

  Ťapina: co jednu na chodník, ale celou igelitku po... plínek do příkopy, když jedu domů z chaty... Přece to nepovezu celou cestu až do Prahy, ne? A pak my s dětmi děláme brigádu a uklízíme podél cesty a máme to uklízet...
  Já bych byla nejšťastnější, kdyby lidi nedělali bordel a po sobě uklízeli. To by tady bylo čisto a voňavo...
  Co ti vadí, nečiň druhému. Bylo by nám lépe

  superkarma: 0 23.05.2008, 12:10:11
 24. avatar
  [37] myše [*]

  Bydlím na vesnici za Prahou a i u nás je vyhláška o volném pobíhání psů... Dokonce známá musela na Obecní úřad podat vysvětlení, jak to, že její poslušní psi chodí bez vodítka... Paracoxem je, že je tam pár notorických toulavců, dokonce jeden už i kousl dítě ale to nikomu nevadí... Já chodím se svým psem mezi barákama na vodítku, na polňačce ho pouštím na volno. Jenže se zase bojím myslivců... To si jeden nevybere...

  superkarma: 0 23.05.2008, 12:07:28
 25. avatar
  [36] Ťapina [*]

  OlgaMarie: Copak vyčůrat dítě, ale přebalit a hodit plínu na chodník, to se taky čas od času vidí.

  superkarma: 0 23.05.2008, 12:04:51
 26. avatar
  [35] myše [*]

  OlgaMarie - vyčůrat dítě jsem dala, když chtělo... Co mi víc vadí chlapi u rohů, stromů apod... nebo v podchodech, to je síla a smrad...

  superkarma: 0 23.05.2008, 12:03:59
 27. avatar
  [34] OlgaMarie [*]

  Dámy, daly jste někdy na ulici vyčůrat dítě? Na kanál, za křoví, za roh? A to si dovolujete rozohňovat nad tím, že někdo nechává psa očůrávat chodníky? Víte o tom, že jsou státy, kde si nikdo nedovolí nechat dítě vykonat potřebu na veřejnosti? Pro mě je výkal jako výkal! Rodiče dětí se vychovávat nemusí, ale po majitelích psů se kdejaká moralistka bude vozit.

  superkarma: 0 23.05.2008, 11:58:03
 28. avatar
  [33] april [*]

  Yvaine: proto říkám, že se psem by se měly dodávat i příručky k použití a každej majitel by měl povinně absolvovat přednášky o výchově a chování psů.

  superkarma: 0 23.05.2008, 11:49:40
 29. [32] Yvaine [*]

  Bydlím v padesátitisícovém Děčíně a nutno podotknout, že chodníky v centru jsou samé Ovno. Ale už jsme se naučili je přeskakovat Pejskaři jsou tu dvojí - ti první, ukáznění mají zpravidla velké hafany, vycvičené pomalu na mrknutí, na vodítku. Ti druzí "nevycvičení pejskaři" mají uřvané vzteklé mrňavé nevychované hajzlíky volně pobíhající. Jsou to většinou starší méně pohyblivé důchodkyně, které s výmluvou, že ten její Ňufík nebo Bobík by přeci nikomu nic neudělal, hrají na city.
  Venčila jsem před cca. dvěma roky známemu jedenkát velkého psa. Pes byl vychovaný, šel na vodítku u nohy. Na zpáteční cestě se odněkud vynořil takový uštěkaný záprtek bez vodítka a bez košíku a přikvačil si to rovnou k nám. Vyskakoval tomu velkému až do výšky očí a ten to nakonec nevrdžel a ohnal se po něm (škoda, že mu nic neudělal). V tu chvíli se z pozarohu vykachnila metráková bába a začala na mě ječet, že prý ať jdu s tou obludou do .
  Vždycky je to o lidech...za sebe říkám, že ve městě by psi měli být na špagátě. Všichni. A všechny paničky by měly nosit náhubek

  superkarma: 0 23.05.2008, 11:47:48
 30. avatar
  [31] Lucimo [*]

  My máme ve městě taky zakázán volný pohyb psů. A povolený je jen v přilehlých vesnicích, které jsou od města dobře 10 km vzálené. Ale zrovna jdu na úřad pro sáčky, tak se optám. U nás jsou asi docle azodpovědní pejskaři, hovno skoro nepotkám, ale těch rozbitých flašek a konzerv, odhozeného starého nábytku atp., co potkám při venčení... A to asi psi nedělají. Vždycky je to o lidech. Ten co vyhodí starou linku do lesíka za sídlištěm zcel ajistě ani nesbírá hovna po psovi.

  superkarma: 0 23.05.2008, 11:08:56

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme