Bulvár

Trhá český muzikál rekordy?


Broadway v pondělí překonala rekord. Divadlo Majestic uvedlo v ten den už 7 486. představení muzikálu Fantom opery. Fantom opery je nejslavnějším dílem muzikálového mága Andrew Lloyda Webera. Poprvé byl uveden v říjnu 1986 v Londýně, na newyorské Broadwayi se hraje nepřetržitě od 26. 1. 1988. A jaký rekord byl překonán? Paradoxně návštěvnost díla stejného autora. Cats. Ty už jsou nyní v návštěvnosti  "až" na druhém místě. Fantoma opery zhlédlo téměř 11 milionů diváků, v roce 2004 byl natočen stejnojmenný film. Příjmy z divadelního představení jdou do stovek milionů dolarů.

 

Tolik agenturní zprávy a nezbývá než pogratulovat a obdivně vzdychnout. Podívejme se do našeho rybníka, na českou muzikálovou scénu.

Po roce 1989 se s nimi roztrhl pytel. Stali jsme se muzikálovou velmocí. Mám dojem, že co měsíc, to nový muzikál. Hrají se ve všech městech, městečkách, nedivila bych se, kdyby pokračovaly i do sokoloven malých vesnic. Nedávno jsem někde četla, že v Praze je v současnosti uváděno asi 21 muzikálových představení. Přiznám se, že vím asi o třech z nich. V tom rekordy trháme, v tom ano.

Ale jaký je český muzikál? Co „táhne“?

 

Především zábavná kostýmní show. A známá jména „hvězd“ a „hvězdiček“. Především jde o populární herce a zpěváky, tváře známé z bulvárních médií a televizních estrád.

Hudba? Kupodivu letí osmdesátá léta (i když poněkud upravená). Tím si získává diváky neúnavný Michal David a jeho Kleopatra či Tři mušketýři. Co na tom, že se zpěváci neumějí na jevišti pohybovat, představení jsou statická a zachraňují je barvité jevištní scény nebo videoprojekce. Ano, historická témata táhnou. Ledeckého Hamlet a Galileo jsou toho příkladem. Tam už se ale dá aspoň hovořit o muzikálu, který má děj. Navíc v něm hrají a zpívají i herci, kteří do inscenace vnesou pohyb, děj se neodehrává jen od písně k písni. Ale ne všichni zase zpívají tak, jak by si muzikál zasloužil. Kasovními trháky bývají Svobodova díla. Tam se sáhne pro inspiraci do „literárních“ témat. Dracula, Monte Christo, Noc na Karlštejně. Mám však dojem, že už autorovi dochází dech. Hvězdnost Draculy asi už další dílo nepřekoná. 

Jediné muzikálové divadlo, které „používá“ především muzikálové herce, je Ta Fantastica. Ostatní parazitují na celebritách. Občas poskytnou veřejnosti nějaký „rádoby“ skandálek toho kterého účinkujícího, aby přilákaly diváky. Nebo zase všeobjímající lásku a náklonnost všech účinkujících. Musí být prostě živo, aby se „vědělo“.

Ale i zmíněná Ta Fantastica uklouzla. Elixír života s Lucií Bílou v hlavní roli a propojení na farmaceutickou firmu. Zvláštní kombinace. Zpěvačka na nás vykukuje z reklam, doporučuje Wobenzym a samotné představení? Je o lékaři, vynálezci léků. Chytrý produkční tah, ale připadá mi to jako poněkud delší reklamní spot. Zvlášť když jméno výrobce je uvedeno na plakátech. Čekám, která další firma se bude podílet na produkci muzikálů. Že by účinkující poskakovali po jevišti s mobily od jednoho výrobce nebo rozhazovali mezi diváky kousky salámu z blízkého uzenářství?

První muzikál v Evropě byl uveden u nás, v Praze. Psal se rok 1948 a Voskovec a Werich tak skvěle „počeštili“ Divotvorný hrnec, že se hraje dodnes. Ve světě už o něm nikdo neví. A máme své české muzikály, které jsou vysoce kvalitní, neopakovatelné. Ať už jde o Koločavu Petra Ulrycha nebo Baladu pro banditu Milana Štědroně. Mertovy Sny svatojánských nocí či Zahradu divů. Že jsem staromilská? Možná, ale písně z těchto děl si pamatuji dodnes, což se o těch nových, až na výjimky, říci nedá. Že ty muzikál neznáte? Hrají se. Jenže kolem nich není mediální humbuk.

Český muzikál žije a bude žít. A občas uspěje i v zahraničí, jako se to povedlo Draculovi, Hamletovi nebo Krysařovi. Neuvedla jsem zdaleka všechna díla, která u nás můžete zhlédnout. Neuvedla jsem zahraniční muzikály, které mají většinou popularitu dopředu zajištěnou a jsou na úrovni. Psala jsem o českém muzikálu. I když na něj často nechodím. A obávám se, že nikdy nebude trhat takové rekordy, jak se tomu děje v cizině. Ale to už by bylo na jiné vyprávění.

   
11.01.2006 - Společnost - autor: Míra Šindrbalová

Komentáře:

 1. avatar
  [20] Lilinka [*]

  Já jsem viděla Drákulu, Bídníky a Hello Doly. Všechno se mi líbilo a zanechalo to ve mně dojem Doma mám Johanku z Arku, Jesus Christ Superstar a Krysaře. Na živo jsem je bohužel neviděla, ale i tak se mi líbí...

  superkarma: 0 11.01.2006, 16:04:47
 2. avatar
  [19] Daruma [*]

  Tak film Fantom opery jsem nedávno viděla, a byla jsem nadšená , opravdu super

  superkarma: 0 11.01.2006, 13:59:21
 3. avatar
  [18] monca13 [*]

  A já jedu v červenci do Prahy na koncert Erica Claptona a proti tomu mně můžou být všechny muzikály ukradený

  superkarma: 0 11.01.2006, 13:32:41
 4. avatar
  [17] Gabi [*]

  A jít na cokoliv od Dana Landy - viděla jsem Krysaře a opravdu to jednou stačilo.
  P.S.: Zapomněla jsem na baladu pro banditu - tu mám taky ráda.

  superkarma: 0 11.01.2006, 12:17:04
 5. avatar
  [16] Gabi [*]

  Většina muzikálů jsou poměrně velké slátaniny, případně autoři vykrádají kdekoho i sami sebe. V českém podání se snad povedlo jen Jesus Christ Super Star, ale jinak to zpracování (choreografie, výkony zpěváků, ...) mnohdy i tak průměrné předlohy

  superkarma: 0 11.01.2006, 12:14:47
 6. avatar
  [15] Smetanová [*]

  Já viděla jenom Drákulu a chtěla bych vidět Tři mušketýři.Praha je ,ale trochu z ruky a ty ceny taky dost velký

  superkarma: 0 11.01.2006, 12:11:04
 7. avatar
  [14] Drahuška [*]

  Muzikály nemám ráda. Před iks lety jsem byla na Jesus Christ Super Star, docela se mi to líbilo, ale tím pro mne tento žánr skončil. Včera jsem viděla film Crash - ten se mi líbil moc.

  superkarma: 0 11.01.2006, 11:31:00
 8. avatar
  [13] gerda [*]

  Muzikály, zvlášť ty nové, na kšeft psané, nemám ráda a nijak mě nelákají. Já vím, že po roce 89 to měli mnozí zpěváci dost těžké a byli vděční za příležitost k uplatnění. Zdá se mi, že muzikál je něco jako fabrika, aby měli zpěváci práci.

  superkarma: 0 11.01.2006, 10:47:09
 9. [12] free [*]

  na Tajemství bych byla tak zvědavá a snad se mi někdy podaří... fakt to vstupné a pro dva, no nevím.. a to bych musela připočítat cestu a ubytování... hold jsem z daleké Moravy. Jinak se chystám na novou "Baladu pro banditu" a jsem hrozně zvědavá. Viděla jsem i jiné v Městském divadle, ale všechna představení zastínilo už před šesti lety "West Side Story" ... nikdy mě žádný muzikál tak nevtáh... a ten úžasný elán mladých tanečníků, kdy mě, sedící v první řadě, málem padali do klína ... nezapomenutelné.

  superkarma: 0 11.01.2006, 09:56:09
 10. avatar
  [10] tyrkys [*]

  Kikoska: nechci ti brát iluze, ale je to prý také pěkná slátanina

  superkarma: 0 11.01.2006, 09:18:59
 11. [9] Kikoska [*]

  Tak Tajemství mě láká, ale je mi líto za to dát ty peníze... 500,- za lístek je fakt trochu hodně...

  superkarma: 0 11.01.2006, 09:16:17
 12. [7] Kikoska [*]

  Je to celý o životním příběhu Maxe Wolfa - vynálezce přípravku Wobenzym... Vystupují tam postavy jako Kafka, Marilyn Monroe atd., ale je to splácanina jak noha... Navíc ty výkony... Kromě Bílé to stojí za prd, když začal zpívat Čok, bylo mi trapně za něj... Viděla jsem tam i Excalibur, ten byl lepší, ale ty herecký výkony - hrůza... Připadala jsem si tam jak na besídce někde ve škole... Prostě za ty peníze to rozhodně nestojí!!!!!!!!

  superkarma: 0 11.01.2006, 09:11:41
 13. avatar
  [6] tyrkys [*]

  Kikoska: to je prý reklama na nějaké vitamíny, či co

  superkarma: 0 11.01.2006, 09:03:46
 14. avatar
  [5] lilithheta [*]

  Fantom opery mě nezajímá, ale už se klepu až uvede Divadlo v Dlouhé parodii na Fantoma opery - totiž Maškarádu od Pratchetta. Před chvílí jsem akorát zjistila, že to budou tenhle rok uvádět a moc moc se těším.

  superkarma: 0 11.01.2006, 08:44:38
 15. [4] Kikoska [*]

  V Ta Fantastice jsem byla na Elixíru života - naštěstí na volňásky. Nic horšího jsem snad ještě neviděla... Jestli na to chcete někdo jít, tak si to rozmyslete, nebo budete dost litovat...

  superkarma: 0 11.01.2006, 08:25:06
 16. avatar
  [2] monca13 [*]

  oprava - neviděla

  superkarma: 0 11.01.2006, 00:48:04
 17. avatar
  [1] monca13 [*]

  Mně také připadá v našich krajích poslední dobou "přemuzikálováno". I když možná nemám právo hodnotit, protože jsem jich většinu neiděla. Ano, líbil se mně Dracula, Jesus Christ Superstar a docela Johanka z Arcu. Ale to je spíš ta "klasika". Tu Fantastiku mám taky ráda, protože mám ráda Lucii Bílou (skandály mě nezajímají). Teď mně spíš připadá, že se muzikály píšou na spíš zakázku, kvůli výdělku a často v nich zpívají lidé, kteří by so sólově neprosadili. Samozřejmě Baladu pro banditu znám taky

  superkarma: 0 11.01.2006, 00:45:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme