Třetina Čechů dá svým blízkým pod stromeček peníze nebo dárkový poukaz, Slováci a Poláci sázejí na

Peníze a nejrůznější vouchery se u nás začínají stávat vánočními hity. Pod stromeček je nadělí svým blízkým 32 % Čechů. Slováci si potrpí na klasické dárky, balit se s nimi bude 92 % z nich, podobné je to i v Polsku (82%) a Bulharsku (85%). Zajímavé je, že 4 % Čechů uvedly, že dárky nedávají vůbec. Vyplývá to z rozsáhlého telefonického průzkumu společnosti PROFI CREDIT, který probíhal v Česku, Polsku, Bulharsku a na Slovensku. Průzkumu se účastnilo dva a půl tisíce respondentů.

voucher

Nejoblíbenější dárky jsou v Česku elektronika a hračky. Ty dává k Vánocům přes polovina Čechů (52%), podobně jsou na tom Poláci (51 %). Slováci jsou fandové do hraček, čtvrtina z nich je dala na první místo, do obchodů s elektronikou na Slovensku naopak zamíří jen 10 % lidí. Suverénně největší hračičky jsou Bulhaři, téměř polovina z nich (42%) tráví vánoční nákupy v hračkářství. „Rok od roku se u nás zvyšuje podíl dárků koupených přes internet. Zatímco 14 % Čechů neopustí při nákupu „ježíška“ teplo domova, Poláci tuto formu nákupu využívají jen v 6 % případů, Slováci ve 4 %, Bulhaři téměř vůbec,“ říká marketingový ředitel společnosti PROFI CREDIT Ondřej Šmakal.

Prosinec - měsíc nákupů

Bez nadsázky se dá říct, že prosinec je ve střední Evropě měsíc vánočních nákupů. Nakupovat dárky vyráží dvě třetiny Čechů (63 %), Slováků (64 %), Poláků (66 %) i Bulharů (61 %). Na poslední chvíli, tedy na Štědrý den, nechává nákupy celá pětina Bulharů a 14 % Slováků. U nás je to jen 5 % lidí, v Polsku pak jen 2 %. Řada Bulharů (16 %) čeká s nákupem dárků až na povánoční slevy.

Zhruba polovina Čechů a Slováků neutratí za vánoční dárky víc ne 5 000 korun. Bulhaři jsou mnohem šetrnější,

87 % z nich vytáhne z kapsy maximálně 2 000 korun.

Vánoce na dluh

Zhruba desetina Čechů si vezme na nákup vánoční dárků úvěr, stejně jako v Polsku. Na Slovensku bude mít dárky dluh téměř pětina lidí (18%). V Bulharsku o vánocích na úvěr uvažuje dokonce 43 % dotázaných. „V předvánočním období je vždy větší zájem o spotřebitelské úvěry. 82 % Čechů si na dárky přitom půjčí více než 5 000 korun, většinou je použije k nákupu věcí do domácnosti, které si zabalí pod stromeček,“ uvádí Ondřej Šmakal a varuje: „V nákupní horečce ovlivněné svátky se lidé můžou brzy dostat do úvěrové smyčky, vždy je dobré si nastavit strop a ten nepřekročit.“


PROFI CREDIT Czech, a.s. je významným poskytovatelem nebankovních půjček. Je součástí úvěrové divize nadnárodní finanční skupiny Profireal Group, která kromě České republiky působí v dalších třech zemích střední a východní Evropy.  PROFI CREDIT Czech patří v Česku od roku 2000 mezi prvních pět hráčů na trhu nebankovních půjček. Vloni přesáhl v ČR celkový objem poskytnutých půjček a úvěrů 1,26 miliardy Kč.

www.proficredit.cz

Reklama