.

Třetina Čechů čelí diskriminaci kvůli svému věku

Novinky

Třetina Čechů čelí diskriminaci kvůli svému věku

Diskriminace na trhu práce kvůli pohlaví, rodinnému stavu nebo věku je v Česku zakázaná. Nicméně jen 12 % účastníků ankety, kterou uspořádal pracovní portál Profesia.cz, nemá žádnou osobní zkušenost s diskriminací v práci nebo při hledání práce.

Největším hendikepem už není pohlaví jako v minulosti. Na „černé listině“ jsou padesátníci, lidé se zdravotními problémy a zaměstnanci s dětmi. Nejčastěji se Češi potýkají s diskriminací kvůli svému věku. Takovou zkušenost si odneslo při hledání práce nebo ze situace na pracovišti 34 % respondentů.

Diskriminace kvůli zdravotnímu stavu obsadila druhou příčku

Ruku v ruce s diskriminací kvůli věku jde i diskriminace kvůli zdravotnímu stavu, s níž se setkalo 16 % účastníků ankety na pracovním portálu Profesia.cz. „Firmy se leckdy obávají zhoršujícího se zdravotního stavu starších zaměstnanců, ale případných zdravotních omezení či komplikací lidí, kteří v minulosti prošli nějakým závažným onemocněním,“ upřesňuje Zuzana Lincová, ředitelka Profesia Česká republika.

Na diskriminaci kvůli dětem si stěžuje 13 % účastníků, možná spíše účastnic ankety. Řešením pro mnoho žen s malými dětmi by byly zkrácené pracovní úvazky nebo flexibilní pracovní doba. Je zároveň zajímavé, že pouze 8 % respondentů zažilo diskriminaci kvůli pohlaví, která brání ženám získávat odpovídající uplatnění na pracovním trhu.

Připomeňme, že Evropská unie chce prolomit „skleněný strop“, který brání ženám vstup do nejvyšších pater managementu, směrnicí. Do roku 2020 by podle ní mělo ve vedení firem kotovaných na burze být 40 % žen. Zatímco v roce 2009 na nejvyšších řídících místech největších českých firem působilo 22 % manažerek, v roce 2014 to již bylo víc než 30 %. Nicméně jen šesti procentům velkých tuzemských firem šéfuje žena. Informace vyplývají ze specializované databáze Manažeři velkých firem společnosti Bisnode, která obsahuje informace o více než 3 270 nejvýznamnějších či největších společností v ČR.

Anketa: Zažili jste diskriminaci v práci nebo při hledání práce?

tabulka

   
03.09.2015 - Redakční novinky - autor: tisková zpráva

Komentáře:

 1. [2] Jitka-x [*]

  To já teď hledám práci. Mám dost zkušeností a podle majitele společnosti v Praze, kde jsem před pár lety pracovala, bych prý ani na pohovor chodit nemusela. Jenomže zkušenosti mám jiné. Buď mi nikdo ani neodpoví a nebo i když víč než splňuji požadavky na dané místo, tak mi napíšou, že dali přednost jinému uchazeči, který lépe splňoval požadavky. No asi škoda slov, když je člověk starší. Sml15

  superkarma: 0 04.09.2015, 06:29:25
 2. avatar
  [1] vladka321 [*]

  Při hledání práce jsem diskriminaci vyloženě nezažila, i když jsem třeba nějakou negaci cítit mohla. Ovšem po najití práce v mladém úžasném kolektivu mi bylo dost dáváno najevo, že jsem jaksi v jiné věkové kategorii a nejvíce mě mrzelo, když jsem chtěla dát zkušenost k dobru a byla jsem vysmátá. Řeči o předpotopní době a době, kdy jsme skákali po stromech, jsou pryč, byly na denním pořádku. Byl to vyloženě ženský kolektiv a byl velmi nepříznivý.

  Dnes také pracuji v kolektivu , kde jsou především ženy, ale je to velmi příjemná práce, která mi sice vezme daleko více času, ale je pro mě obohacující a já si užívám, že díky mým zkušenostem jsem hodnocena kladně a i mladé kolegyňky si příjdou pro radu, mají zájem o vychytávky a jsou kamarádské.

  Předchozí zaměstnání bylo také zajímavé a to velmi, nicméně vztahy na pracovišti jakékoliv těšení do práce zabily Sml15

  superkarma: 0 03.09.2015, 19:07:16

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme