Na letošním jednadvacátém stomatologickém veletrhu Pragodent, který se konal již tradičně v Praze, byly vyhlášeny výsledky prestižní soutěže Škola roku o nejlepší zubní náhradu zpracovanou žáky. Soutěž probíhá pod záštitou Komory zubních techniků a jejím cílem je zvyšovat připravenost absolventů a motivovat je k těm nejlepším výkonům. Letos patří vítězství Střední zdravotnické škole a vyšší odborné škole Karlovy Vary, kde zabodovala Jana Müllerová s bravurně zpracovanou fixní zubní náhradou a Denisa Legnerová, vítězka v kategorii Snímací zubní náhrada ze Střední zdravotnické školy a vyšší odborné školy Nymburk.

soutěž

Alexandra Seidlová předává cenu vítězce.jpgNa otázku, proč prezidentka Komory zubních techniků soutěž pořádá, paní Alexandra Seidlová odpovídá: „V České republice máme doslova přetlak škol, na kterých se vyučuje obor zubního technika. Pro srovnání uvedu Německo, kde mají na území velikostí srovnatelném s ČR dvě školy. V Čechách jich máme hned 11. Každoročně tak absolvuje více techniků, než je volných pracovních míst. Takže zaměstnání získají opravdu jen ti nejlepší. Z tohoto důvodu je třeba zvyšovat připravenost absolventů a neustále se snažit zlepšovat úroveň výuky.“

„Z vítězství v této soutěži mám opravdu radost, zvláště při takové konkurenci, která byla v letošním ročníku,“ říká Jana Müllerová a dodává: „Tato precizní práce je mou vášní, i když má také svá úskalí. Abych totiž mohla vyrobit skutečně kvalitní protézu na míru, musím pacienta vidět osobně. Někde je docházení pacientů k zubnímu technikovi standardem, ve většině případů tomu tak ale z nejrůznějších důvodů není. Například mojí babičce byla zhotovena zubní protéza, která jí neseděla a zřejmě jí dokonce ničila čelist. A protože k nápravě dlouho nedocházelo, opravila jsem jí protézu raději sama,“ vysvětluje studentka.

Druhá vítězka Denisa Legnerová zazářila v kategorii Výroba celkově snímatelné zubní náhrady. Mladá studentka se rozhodla pro kariéru zubní hygienistky, což je podle ní  atraktivní profese, jejímž bonusem je přímý kontakt s lidmi. „Člověk navíc vidí výsledek své práce okamžitě - spokojeného klienta,“říká Denisa.

soutěž

„Jsem velice ráda, že se soutěž povedla a že se nám letos přihlásilo tolik nadaných studentů,“ zhodnotila třetí ročník prezidentka Komory zubních techniků Alexandra Seidlová. „Oběma vítězkám jménem Komory zubních techniků gratuluji a doufám, že alespoň jedna z nich bude tuto profesi zodpovědně vykonávat. Zároveň věřím, že studium oboru zubní technik opět získá svoji prestiž, k čemuž dopomůže jedině změna problematické legislativy,“ dodává závěrem.

Reklama