Bulvár

Třetí člen domácnosti? Počítač!


Pokud bych m
ěla osobně mluvit o počítačových hrách, již po chvíli byste sama zjistila, že nejsem v této oblasti příliš velký odborník. Možná by Vám to nevadilo, ale já nejsem ani jejich velký fanoušek.

Párkrát jsem si sice nějakou počítačovou hru zahrála. Moc dlouho jsem však u ní nikdy nevydržela a radši dala přednost knížce nebo dobré hudbě.

 

Vždy mě však zajímalo, proč někteří lidé stále více svého volného času tráví u počítače, zaujatě hledí na obrazovku a občas i radostně výsknou, nebo se začnou rozčilovat. Proč prodej počítačových her stále roste a děti už si nepřejí k Vánocům plyšovou hračku, ale novou „gamesu“?!

 

A tak jsem se zeptala jednoho z těch, kteří, když vidí v novinách inzerát na počítačové hry, nezajímají se o něj, protože skoro všechny nabízené hry už dávno doma mají. Chtěla jsem díky Honzovi (26) alespoň trochu pochopit ty, kterým se při vyslovení slova „hra“, nikdy nevybaví např. Člověče, nezlob se.  

 

Kdy jsi začal s hraním počítačových her?

Celé to odstartovalo tím, že jsme si domů pořídili první počítač, takže v patnácti letech. O hry jsem se však začal zajímat už dřív. Nejspíš to celé začalo půjčením časopisu Excalibur od kamaráda. Následně jsem si koupil svoje první číslo legendárního časopisu SCORE (http://www.score.cz/). Nebyl to zdaleka poslední, mám jich doma kolem sto padesáti.

 

Co pro tebe v patnácti letech znamenalo hrát počítačovou hru?

Byl to naprosto nový typ zábavy, kterému se vyrovnalo jen máloco, co jsem do té doby poznal.

 

Jaký názor na tvoji zálibu měli rodiče?

Vzhledem k tomu, že se to stalo mojí jedinou zábavou, tak to neviděli moc rádi. Nešlo ani tak o hry, jako spíš o čas strávený u počítače. Je ale namístě otázka, zda by rodiče nebyli proti jakékoli zábavě, které bych věnoval stejné množství času jako v případě počítačových her.

 

Co pozitivního ti přinesla záliba ve hraní her?

Zájem o počítače a vše kolem nich; spoustu pěkných chvil, které bych možná jinak strávil bůhví kde venku nějakou nudu zahánějící činností.

 

A přiznáš i nějaká negativa?

Nevím o ničem, čeho bych kvůli hrám litoval. To, jak hry můj život ovlivnily, mě dovedlo tam, kde jsem teď, a jsem za to moc rád. Práce s počítačem mě v současné době živí, a tak můžu provozovat svého koníčka legálně i v práci, tedy kromě hraní počítačových her.

 

Opravdu nenastala chvíle, kdy sis uvědomil, že jsi možná kvůli neustálému zájmu o počítače o něco přišel?

Možná ve věku, kdy si kluci uvědomují, že holky nejsou dobré jen k povídání.

 

Jak se to projevilo?
To, že jsem se věnoval hrám a neoťukával, co že jsou vlastně ty slečny zač, bylo v době, kdy jsem se o dívky začal zajímat, poněkud na škodu. Dalo by se říci, že jsem byl v této oblasti hodně pozadu. Bohužel, díky nenabytým zkušenostem se moje chování k nim celkem diametrálně lišilo od mých vrstevníků. Ale postupně se vše srovnalo, i když i nyní je to ve vztahu cítit. Přeci jen, počítač není živá myslící bytost a chovat se k lidem jako k počítači prostě není možné.

Pokud bys mohl začít znovu, věnoval bys počítačovým hrám tolik času?

Samozřejmě.

  

Chtěl bys, aby tvoje dítě hrálo hry tak často jako ty?

Nejspíš ne. Ale vzhledem k tomu, že z vlastní zkušenosti vím, že hraním her se život nijak závažně nezmění, nechávám toto rozhodnutí až na situaci, kdy bude třeba rozhodnout. Nikdy nelze předem určit, jak která činnost koho ovlivní, zda kladně, či záporně, a to platí pro všechny lidské činnosti obecně.

 

Jaký názor na tebe mají lidé, kteří nehrají počítačové hry tak často jako ty?
Vzhledem k věku už na hry nemám tolik času jako dříve, kdy nebyl problém strávit s opravdu dobrou hrou celý víkend. A v podstatě jediný, komu hry (obecně) vadí, je maminka, která si stále myslí, že s nimi trávím stejně času jako v mládí. Podle mě má objektivnější pohled na věc taťka. Říká, že hra není špatná činnost, ale jen v případě, kdy není lepší alternativa. Například místo večerní televize, proč si počítačovou hru nezahrát. Přeci jen, interaktivita je u her řádově lepší než jen pasivní sledování filmu.O mně se nezmínil. Měl by? Možná ano, jsem totiž jeho přítelkyně...
Kdyby se zeptal na můj názor, odpověděla bych mu, že už si postupně zvykám na náš život ve třech (tzn. já, on a počítač
J). Osobně si také myslím, že je dobré mít svého koníčka, ale nic se nesmí přehánět. Nikdy by se nemělo zapomínat na to, že počítače jsou sice fajn koníček, ale nemají duši, proto jim nelze ublížit. Ve chvíli, kdy počítač vypnete a dlouhou dobu se mu nevěnujete, nic se neděje a kdykoli jej můžete opět bez problémů zapnout… na rozdíl od člověka.


Téma: Hrajete si?
Kdo si hraje, nezlobí...

Je to ale pravda?

 

Máte svoji oblíbenou hru?

Luštíte křížovky, hrajete piškvorky?

Znáte sudoku?

 

A co počítačové hry?

Věnujete jim každou volnou minutu...

nebo je nesnášíte,
protože manžel i děti jsou raději s nimi než s Vámi?

Sázíte každý týden sportku?

Nebo si raději vsadíte na koně.

Vyhrála jste někdy něco?


Já vím, jste už dospělá,

ale nestyďte se.

Napište, jakou hru máte nejraději a co Vás na ní láká

redakce@zena-in.cz

   
09.12.2005 - Společnost - autor: Iveta Šafránková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [82] *Kotě* [*]

  katchabinka: To vypadá dobře

  superkarma: 0 12.12.2005, 23:00:56
 2. avatar
  [80] k@tchabinka [*]

  me nejak Icewind Dale ani Baldur´s Gate neoslovilo :( ale grafika dobra :)

  superkarma: 0 12.12.2005, 10:59:51
 3. avatar
  [79] k@tchabinka [*]

  Yenn: Diablo II byl nepovedenej kousek :( bohuzel.

  superkarma: 0 12.12.2005, 10:56:11
 4. avatar
  [78] k@tchabinka [*]

  *Kotě*: http://www.dreamfall.com/

  superkarma: 0 12.12.2005, 10:54:07
 5. avatar
  [76] k@tchabinka [*]

  tanecnice asi velmi.. ale velmi dlouho parila nejakou vazne brutalni pc game :)

  superkarma: 0 12.12.2005, 10:51:28
 6. avatar
  [75] k@tchabinka [*]

  david.lister: jojo ja myslela III :)

  superkarma: 0 12.12.2005, 10:50:26
 7. avatar
  [74] *Kotě* [*]

  Jo, a ještě mám ráda RPG, jsem zapomněla napsat, ale taky už se moc nedělají, nebo jsou moc složité. Já milovala Baldur's Gate nebo Darkstone...

  Jo, a zapomněla jsem na svou nejoblíbenější all-time sérii: King's Quest... a další hry od Roberty Williams (Phantasmagoria I a II)

  superkarma: 0 10.12.2005, 23:42:33
 8. avatar
  [73] Eva_CZ [*]

  tanecnice: musela jsi byt hodne, ale opravdu hodne, rozrusena. Vubec nevim, cos nam chtela sdelit.

  superkarma: 0 10.12.2005, 23:38:26
 9. avatar
  [72] medved [*]

  taky jsem propadla jeden cas online hram...a docela mi to i slo ...ale kdyz jsem zjistila, ze po mesici vidim brachu a bavime se uz tri hodiny o pocitacove hre, kterou spolu online hrajeme, tak mi prislo, ze je neco shnileho v kralovstvi danskem a nechala jsem toho

  superkarma: 0 10.12.2005, 23:27:33
 10. [71] tanecnice [*]

  jsem trochu rozrusena,ale kdo ceni vic fantazii pocitacovou pred zivotni,pro me je to velke minus.Protoze u pocitoce hry je jasne dano kdo je ten spatny a kdo ten dobry clovicek.Ale v realu to tak nefunguje, takze pro me,jasno dano,chlap,ktery se utapi v nerealnem svete,je v realnu nepouzitelny pro zenu!Pro kamose je supr,ale pro zivot,jeho image se neslucuje.Nic proti,pokud ti venuje dostatek casu,ale kdyz ne, pryc od nej,protoze,az budete mit deti, budes jednou muset akseptovat,ze naky neexistujici ,dejme tomu Hadzi,je v jeho zivote mnohem dulezitejsi,nez,mnoho hloupych,neprofesialnich lidicek,protoze,ti,kteri, ti ztezuji zivot, jsou doopravdicci,a proti nim, tvuj partner nedokaze bojovat,,,a to ,,ja osobne, povazuju, za prohru,vzivote,v tom realnem,ve kterem ziji tvi rodice,ty, a tvoje budou.deti.le preju moc

  superkarma: 0 10.12.2005, 22:50:26
 11. avatar
  [70] *Kotě* [*]

  Já mám PC hry moc ráda, ale bohužel, jak napsal david.lister, můj nejoblíbenější žánr - adventura - se už téměř nedělá Naposledy jsem si zahrála Syberii II, pak už jsem nic zajímavého nenašla... ze strategií jsem ustrnula na Civilizaci, jiné mě tak nechytly a z prdlých stříleček mě bavila jediná - Quake II... jsem gamesová konzerva

  superkarma: 0 10.12.2005, 21:25:13
 12. avatar
  [69] Eva_CZ [*]

  marcellina*: asi ses nezazrlala do te prave. To jsem si myslela taky, nez tenkrat, kdysi davno, prisly Age of Empires. A Caesar III - a uz to jelo a byla jsem v haji.

  superkarma: 0 09.12.2005, 20:06:39
 13. avatar
  [68] zakaria [*]

  ja uz si muj zivot bez PC nedokazu ani predstavit...je sice pravda, ze kdyby k tomu melo nekdy prijit, ze bych byla bez meho notebooku, urcite bych si zvykla, ale radost bych z toho nemela. Jinak co se tyka pc her, nejsem nadsenec. Vuzivam pocitac na jine veci

  superkarma: 0 09.12.2005, 16:37:44
 14. avatar
  [67] marcellina* [*]

  hry na pocitaci nehraju, nikdy jsem nehrala a nikdy asi nebudu

  superkarma: 0 09.12.2005, 15:15:48
 15. avatar
  [64] Ch.Z. Kochanská [*]

  Bez PC už žít taky neumím, jen je mi líto některých děcek, že nezažily ty lumpárny, co jsme prováděli my, když jsme lítali do noci venku.

  superkarma: 0 09.12.2005, 13:10:49

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [62] Eva_CZ [*]

  david.lister: ja ve vypocetni technice delam od r.1979. Jasne, ze tenkrat jsem necumela na monitor PC, ale bryle mam az poslednich asi 5 let - a to bych je mela tak jako tak. Jen na blizko - na PC a na cteni.

  superkarma: 0 09.12.2005, 12:55:54
 2. avatar
  [61] Eva_CZ [*]

  david.lister: ha ha, mne je bezmala 49... A syn hraje s daleko starsimi lidmi. Jednomu panovi je tam snad pres 80 - a prej je to densej borec, je tam 70ti leta pani....

  U nas pocet pocitacu momentalne hodne presahuje pocet lidi v domacnosti, ale po Vanocich to nejak zredukujeme. Mozna.

  superkarma: 0 09.12.2005, 12:54:39
 3. avatar
  [60] Ch.Z. Kochanská [*]

  david.lister: monitorů jsem vysřídala x, většinou kvalitní značky, nikdy nebyl menší než 21, frekvence vyladěný vždycky - holt k tomu slepnutí mám dispozice

  superkarma: 0 09.12.2005, 12:50:14
 4. [59] Hřebíček [*]

  Ahoj Ivet, ten konec je dobrý, to se povedlo. Honza s tím takto souhlasil? Počítače - hrůza, někdy jsou opravdu potřebné, ale u nás jsou také hry. Také to moc nechápu, u hry nevydržím vůbec, přesně jako si psala ty. Jdu si raději číst.... Ale vždyť si to u nás viděla. Tak pa

  superkarma: 0 09.12.2005, 12:42:26
 5. avatar
  [57] Ch.Z. Kochanská [*]

  Já počítač používám jako výrobní prostředek od dob, kdy někteří z vás tady ještě tahali kačera, bylo nás tehdy ve firmě pár nadšenců, co to uměli zapnout... a od té doby taky nezadržitelně slepnu. Když přilezu z hokny domů a měla bych se dotknout myši , osypu se a mám problémy s dýcháním..
  Hry mám ale ráda, jen už je prostě nehraju, potřebuju jiný radosti...
  Takže mladýmu u PC nezavazím, jen mě děsí, kolik času u toho prosedí a že jinak z volnýho času nezná nic.

  superkarma: 0 09.12.2005, 12:10:17
 6. avatar
  [55] Žábina [*]

  dzijana: kde najdu tu cris-cros becherovku? díky..

  superkarma: 0 09.12.2005, 11:50:51
 7. avatar
  [51] Odemětobě [*]

  david.lister: když jsem si pořídila 1.počítač na projektování v AutoCadu,tak jim bylo 8 a 10.A v té době jsme střílečky zakázali.Dneska je ani nelákají,holku vůbec ne a kluk dá přednost něčemu tvůrčímu.Kdyby nějakou krvárnu domů dovlekly teď,tak ani nemuknu.Teď už to neřeším,jsou velcí.

  superkarma: 0 09.12.2005, 11:37:49
 8. avatar
  [48] Meander [*]

  Kdysi dávno mě bavil Arkanoid, Pacman a Tetris. Tam jsem skončila

  superkarma: 0 09.12.2005, 11:23:42
 9. avatar
  [46] Odemětobě [*]

  david.lister: potomkům je 18 a 16,tak už snad mají trochu rozumu

  superkarma: 0 09.12.2005, 11:18:37
 10. avatar
  [43] Odemětobě [*]

  david.lister: střílecí hry jsou takové,kdy v pralese lovím lidi,bazukou jim střílím do břicha a na monitor se valí vnitřnosti.Toto se u nás nepěstovalo a potomci si našli jiné hry.Netvrdím,že třeba u kamarádů takové hry nehráli.Momentálně u nás frčí budování tratí pro vlaky-výhybky,návěstidla.Jinak já jsem počítačový analfabet,mluvíš na mě cizí řečí.

  superkarma: 0 09.12.2005, 11:03:29
 11. avatar
  [41] Enya [*]

  Tak mě těda PC hry nic moc neříkaj, kdysi jsem hrála takový ty Zoo, roller coaster tycoon atd., ale jestli mě něco baví, tak to jsou jednoduchý hry typu Papuch, pacman (žlutý kolečko, který požírá tečky a honí ho příšery ), ale žádný takový už nemám

  superkarma: 0 09.12.2005, 10:56:28
 12. avatar
  [40] phoebe24 [*]

  david.lister: ježiši davide, teď budu zkoumat jestli nemám doma malou Noytaimori

  superkarma: 0 09.12.2005, 10:45:21
 13. avatar
  [38] Odemětobě [*]

  V duchu děkuji mému muži,že strikně zakázal "střílecí hry".U nás se jezdí rally,staví středověké hrady,hrají jakési Simpsny.Počítač jim slouží jako pomůcka do školy,profesoři po nich chtějí protokoly předávat formou e-mailů.Nějaký čas tráví na PC přímo ve škole,něco her si užijí doma.Pod stromeček dostanou poukázku na nový počítač,protože starý dosluhuje a necháme jen na nich,kde a z čeho si jej nechají sestavit.Firem máme v místě dost.Nechceme se plést do záležitostí,ve kterých už s manželem nestíháme.Ale jak vypadá počítačová závislost,to se můžu ve svém příbuzenstvu podívat taky a je to na mrtvici,vidět děcko v transu,jak je mimo realitu a nemluví o ničem jiném než kolik má životů a v kterém levelu je.

  superkarma: 0 09.12.2005, 10:37:42
 14. [36] Pidulina [*]

  david.lister: tak tohle odněkud znám - manža přijde dom popadne talíř s večeří a už o něm nevím - hraje warcrafty :o)
  obě dcery - 15 a 7let - se toho chytly a gamesí taktéž

  superkarma: 0 09.12.2005, 10:32:56
 15. avatar
  [33] k@tchabinka [*]

  Yavanna: ono je to stejny jako se zavislosti na kuprikladu chatovani.. kdyz bude jeden preferovat svuj online vymysleny charakter pred tim, co fakticky je, brzy se zblazni:)

  superkarma: 0 09.12.2005, 10:15:20
 16. avatar
  [32] k@tchabinka [*]

  vzpominam si, kdyz vyjela hra Mafie... sedeli jsme s hoskem u monitoru a s uzasem sledovali jak se to klukum s Illusion S. povedlo :)
  kazdopadne se tesim na pokracovani Sillent Hill, TLJ a Syberie :)

  superkarma: 0 09.12.2005, 10:12:35
 17. avatar
  [31] Yavanna [*]

  Na jednom semináři nám říkali tohle: pokud pařmen v realitě funguje normálně a upřednostňuje realitu před virtuálnem, je všechno v pořádku

  superkarma: 0 09.12.2005, 10:12:16
 18. avatar
  [30] k@tchabinka [*]

  miluju gamesy :))neni k tomu co vic dodat :)

  superkarma: 0 09.12.2005, 10:08:13
 19. avatar
  [29] dzijana [*]

  Já jsem závislá na PC a cris cros becherovce.Je to obdoba scrabble.Taky ráda střílím slepice-moorhound Protože jsme se doma prali,kdo půjde na počítač,tak máme pro jistotu dva.A protože jsem na mateřské a manža s holkou ve škole a v práci,tak jsou dopoledne oba moje.

  superkarma: 0 09.12.2005, 09:41:56
 20. avatar
  [28] Žábina [*]

  na rozhovoru mě jen zaráží že Honza nevidí nic špatného na vysedávání u PC her ale svému dítěti by to nedovolil

  superkarma: 0 09.12.2005, 09:38:44
 21. avatar
  [27] Žábina [*]

  můj syn hraje na počítači hry /např.Mafie/ od 5 let, v jeho současných 7 letech si umí na počítači najít téměř vše, umí s ním zacházet na slušné úrovni
  když něco neví co znamená - napíše si to do vyhledávače
  myslím že je v tom opravdu dobrý a třeba se tomu bude jednou věnovat, kdo ví

  superkarma: 0 09.12.2005, 09:37:25
 22. avatar
  [25] phoebe24 [*]

  sarume: jasně, že ošetřovatele taky umí najmout i údržbáře na plot. Jenže potvůrka i u PC neustále vymýšlí čím nás a svojí útlocitnější starší ségru vytočit. Jo jo, měl to být kluk. Když zrovna nesedí u ZOO, tak chodí na karate a panenky jí moc nebaví. Ale jinak je OK - nejraději v sukýnce a ve školce se pusinkuje s Matýskem

  superkarma: 0 09.12.2005, 09:26:42
 23. avatar
  [22] phoebe24 [*]

  david.lister: jo, v přírodě žerou lvi antilopy, to se fakt divit nemusím (i když mé vzdělání je ryze technické). Jenom v ZOO jsem na to nějak ještě nenarazila ( a dokonce ani na safari ve DK). A když to chce ta naše potvůrka ještě vylepšit, tak lvům vybagruje kus oplocení a pustí je mezi návštěvníky. Návštěvníci krásně ječej (grafiku to naštěstí nemá moc podrobnou) jak je zvířátka trhaj na kousky a starší holka chodí žalovat, jak si naše mladší hezky hraje

  superkarma: 0 09.12.2005, 09:14:29
 24. avatar
  [18] Žížala [*]

  Chraň mě pánbůh abych někdy takhle dopadla!

  superkarma: 0 09.12.2005, 08:48:06
 25. avatar
  [13] phoebe24 [*]

  s manželem máme dvě dcery (6 a 7let) a PC jen jeden, což eliminuje aby veškerý čas trávily u počítače (rozdělujeme dle pořadníku). Holky momentálně baví strategická ZOO. Kdyby jen ta mladší nedávala pořád lvům a tygrům jako žrádlo živý antilopy

  superkarma: 0 09.12.2005, 08:16:24
 26. avatar
  [10] Suzanne [*]

  Souhlasím s Eva_Fl a david.lister: Do lidí "postižených" jakýmkoli jiným koníčkem se nikdo neobouvá. Já osobně v tom neshledávám nic horšího, než kdyby moje dítě celé dny hrálo fotbal nebo hokej. Jako s každým koníčkem je důležité udržet v normálních a vyhovujících intencích živé lidské vztahy. Vím, že kluci chodí na pařby hromadně, takže o odcizení nemůže být řeč. Já osobně díky pc daleko víc komunikuju s okolím.

  superkarma: 0 09.12.2005, 08:10:12
 27. avatar
  [9] Gabi [*]

  Á, akční interview ze života počítačových her No jo gamesy Mě se naopak jako první pod pojmem hra vybaví strejdovi ručně vyrobené Monopoly, pak Televizní tenis (pamatuje? - takový předchůdce dnešních konzolí ) a pak teprve nějaká hříčka pro 8-biťáky. Ale existovaly i "hry" na sálové počítače - největší hobby většiny operátorů (jéžiš, teď už to slovo má trošku jiný význam). Moje nejblíbenější hra, kterou jsem opravdu vydržela hrát dlouho byl Wolf 3D, blahé paměti. Pak mě ještě zasáhlo pár "slavných her": Neverhood, Polda I-IV, Doom, Heretic. Můj muž zase jedinou "hru", kterou uznává, a to je Flight Simulator. Ale pryč je doba, kdy jsem měla čas si něco zahrát, teď sedím u kompu a píšu pořád nějaké bláboly.
  K problému "děti a hry" zaujímám toto stanovisko: čas, který se takto stráví by měl být přesně odměřen a je mnoho věcí s vyšší prioritiou. Děti si potřebují vybít energy, a to se děje nejlépe pohybem.

  superkarma: 0 09.12.2005, 08:06:09
 28. avatar
  [6] RenataP [*]

  Hlásím se též k závislákům
  U mě boduje rally, manžel strategie a střílečky.....
  Akorát se už o com neperem, neb já na to s nemám čas. či spíš nějakou tu hodinku nerušeného soustředění, že ?
  Manža , že ho nevyhazuju...

  superkarma: 0 09.12.2005, 07:56:10
 29. avatar
  [3] Eva_CZ [*]

  No ja hry miluju, mam jich uz peknej stos, hraju nejradeji strategie... Syn, ten uz je uplne v riti, hraje skoro cele noci. Bude mu 22, je v nejakem souteznim ,,klanu" - a co ja s tim? je hodnej, nechlasta, nekouri, holky neprohani ( cili se vnoucat nedockam ), nefetuje, holt pari, no...
  A samozrejme se moooc naucil a s pocitadlem je jedna ruka. Coz me tesi.

  superkarma: 0 09.12.2005, 02:39:57
 30. avatar
  [1] Blueberry [*]

  Ja nevim, co je lepsi - moji kluci propadli pocitacum asi pred 5 lety a skutecne u nich travi vsechny volne chvile. Byla bych radsi, kdyby sportovali nebo honili holky, ale na druhe strane se nikde neflakaji, nekouri, nepiji, neberou drogy ...

  superkarma: 0 09.12.2005, 00:48:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme