Už máte natrhané barborky? Pokud ne, nedbejte na tmu, vezměte baterku a vydejte se k nejbližší třešni pro pár větviček. Mají dnes čarovnou moc, a to zvláště pro nezadané či neprovdané dívky a ženy. Kdy a proč by vám doma měly vykvést?

Na barborky se vydávají ženy vždy 4. prosince už odedávna. Starý lidový adventní zvyk má totiž zjevit, zda se jim v brzké době splní přání, tedy jestli se mohou těšit na vdavky. Stačí dát větvičky do vázy s vodou a čekat, za jak dlouho vykvetou. Podle toho prý můžete usuzovat, kolikátý měsíc nadcházejícího roku pro vás bude tím šťastným. Jinde se zase traduje, že se dívka do roka vdá, pokud barborky vykvetou přímo na Štědrý den.

Barborky dokázaly poradit ve více nejasnostech. Pokud se například dívka rozhodovala mezi několika nápadníky, i zde jí byly třešňové větvičky nápomocny. Utrhla jich právě tolik, kolik chlapců se kolem ní točilo, a každou podle některého z nich pojmenovala. Která pak vykvetla jako první, ten jí byl souzen.

Třešňové kvítky měly také přivábit chlapce, na kterého si dívka tajně myslela. Stačilo jen, když si dotyčná ukryla ve šněrovačce jeden z kvítků.

tresen

Barborky ale nejsou jen o hledání muže snů. Rozkvetlé větvičky symbolizují také příchod nového světla v podobě Ježíše Krista a odkazují na zimní slunovrat. Ten totiž znamená obrat k lepšímu – dny se opět prodlužují a květy věstí nadcházející jaro. I když je do něj ještě daleko…

Reklama