Domácnost

Tresčí játra už jsou k jídlu!


Evropská unie zakázala prodej tresčích jater ze znečištěných moří. Zákazníci tak mají jistotu, že v obchodech zakoupené produkty neobsahují zdraví škodlivé látky.

Rybí maso je obecně považováno za velmi zdravé. Evropská unie svojí novou směrnicí přispěla k tomu, že zdravý přívlastek rybího masa bude pravdivý i nadále.

Až dosud totiž nebyl vyšší obsah dioxinů pro široké spektrum distributorů na českém trhu překážkou. „Kvalita tresčích jater závisí především na místě, kde byla ryba ulovena. Z hlediska ochrany zákazníků je toto nařízení velmi významným krokem,“ vysvětluje Radek Hovorka, zástupce King Oscar pro střední Evropu.

Nové nařízení stanovuje maximální limity pro dioxiny a PCB v rybích játrech a produktech z nich. Na základě tohoto nařízení jsou některá loviště v Baltském moři vyřazena jako zdroje tresčích jater. Naprosto bezpečnými zdroji jsou v Evropě například Norské a Severní moře, kam nyní některé firmy stěhují své filiálky.

„Zákazníci jsou většinou nedostatečně informováni o tom, co se v konzervě skrývá, a proto je podle nás tento zásah evropské komise na místě,“ říká Radek Hovorka.

I další odborníci se shodují na tom, že na rozdíl od některých absurdních evropských směrnic (zakřivení banánu apod.) dává toto rozhodnutí smysl. „Bohužel, právě o těch „nesmyslných“ nařízeních se diskutuje ve velkém, a ta podstatná jsou téměř neznámá,“ dodává Hovorka.

   
26.02.2009 - Dům a byt - autor: Pavel Miškovský

Komentáře:

 1. avatar
  [6] Meander [*]

  sanvean: Máš pravdu, předsedo

  superkarma: 0 26.02.2009, 15:21:15
 2. avatar
  [5] Enny [*]

  směrnice o zakřivení banánu Evropská komise

  superkarma: 0 26.02.2009, 14:53:33
 3. avatar
  [4] sanvean [*]

  Příspěvky pode mnou by byly lepší v opačném pořadí

  superkarma: 0 26.02.2009, 14:16:26
 4. avatar
  [1] Meander [*]

  Cože?

  superkarma: 0 26.02.2009, 13:28:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme