Zdraví

Trénujte mozek, ať je fit!

Když si starověcí Egypťané mysleli, že sídlem myšlení je srdce, mýlili se. Centrem našeho uvažování, naší psychiky, toho, kým jsme, je, alespoň podle současných vědeckých poznatků, mozek. Tento orgán, odborně nazývaný Encephalon, je jedním z nejtajemnějších lidských orgánů. Dalo by se říci, že toho o něm víc nevíme než víme. Jedno je však jisté – bez mozku nedokáže člověk v tomto světě žít. I proto se v současné medicíně smrt člověka určuje především podle takzvané mozkové smrti. 

Mozek se dá trénovat
Kdysi se tvrdilo, že neurony, buňky mozku, nejsou schopny regenerace. Dnes už se ví, že to není tak úplně pravda. Přesto však mozek regeneruje poměrně špatně. O to aktivněji ovšem přebírají některé části mozku činnost jiných, poškozených. Zdaleka ne vše je samozřejmě opravitelné, ale postupným tréninkem mozku můžeme dosáhnout zajímavých výsledků.

Jako Algernon
Jednou z věcí, na kterou si nejčastěji stěžují zdaleka ne pouze starší lidé, je paměť. Někdy si dokonce připadáme jako hrdina slavné povídky Daniela Keyese Růže pro Algernon – obzvláště když nahlédneme do svých školních sešitů, nejlépe z matematiky. Nechápeme, jak jsme vůbec mohly těm rovnicím, nerovnicím, čarám a obloučkům kdy rozumět. Tento nepříjemný pocit, že jaksi „blbneme“, je následkem zapomínání – vyhasínání synapsí mezi neurony a „smrti“ některých neuronů.

O paměť nejde
To, co nejčastěji označujeme jako „sklerózu“ a přičítáme špatné paměti, však obvykle s pamětí nesouvisí – častěji se jedná o poruchu pozornosti. Problém není v tom, že bychom zapomněli, kam jsme dali klíče či peněženku, nebo že jsme měli přijít k babičce na oběd, ale v tom, že jsme si to vůbec nezapamatovali. Obvykle si totiž věci, na které upneme svou pozornost a které nás něčím zaujmou, zapamatováváme velmi dobře – například kolik stály ty lodičky, které nás fascinovaly ve výloze obchodu, víme často ještě po několika měsících. Ale kde jsme zase nechali tu knížku, to si ne a ne vybavit.

Spánek je důležitý
Chceme-li tedy trénovat mozek, musíme se zaměřit na všechny uvedené složky – na paměť, vybavování si, ale především na pozornost a soustředění. K tomu je samozřejmě potřeba i zdravý spánek, a ne bdělost vybuzená kofeinem. Pak můžeme samy sebe zkoušet. Například zavřeme oči a pokusíme se vybavit si, jak vypadá prostor, v němž jsme – co kde leží, jakou to má barvu… A pak si zkontrolujeme realitu.

Sherlock Holmes by záviděl
Nebo si zkusíme „vzpomenout“, jaké oblečení má na sobě kolega či kolegyně, která právě odešla (ale je pravda, že tenhle úkol je pro ženy snazší) nebo jaké barvy mají auta parkující před domem. Z počátku zřejmě nebudeme slavit velké úspěchy, ale časem si můžeme vypěstovat schopnost, která mnohé tak fascinuje na slavných detektivech – budeme vidět víc, než vidí ostatní. A dokážeme si vybavit, kde jsme nechaly klíče…

Jak jste na tom s pamětí? Zapomínáte často? Na co nejvíc? Cvičíte nějak paměť? A co pozornost? Máte potíže se soustředěním? Vzpomenete si, jaké bylo první slovo tohoto článku?

   
29.03.2007 - Zdraví - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. avatar
  [8] Amálie [*]

  * Jak u čeho.
  * Ani ne.
  * Obsahy a názvy knih, filmů, režiséry, herce, dějepis a literaturu. To vše jsou věci, které kdykoli najdu a drnčet se je nazpaměť pro mne není motivující. Dějepis a literaturu spojenou s logikou, strategií, technickými vymoženostmi apod, si naopak pamatuji velmi dobře a učit se je vůbec nemusím. A největšího pamatováka mám na čísla: vzorečky ze školy, rodná čísla klientů, čísla LV, datumy,...
  * Svou prací nejvíc. Tolik informací, detailů smluv, co mi kdo kdy zatelefonuje a já nemám za jízdy možnost si to napsat....trénuju každý den.
  * Pozornosti mám dost. Jak vlastní, tak od chlapů.
  * Ne. A velmi často načapám třeba klienty, kterak při jednání s advokátem přímo chrápou s otevřenýma očima. Kdybych jim tam dala podepsat, že mi všechno odkazují, ani okem nemrknou a ještě mi poděkují.
  * trénují -v rozkazu

  superkarma: 0 29.03.2007, 12:05:12
 2. avatar
  [7] Janecka [*]

  Poslední otázka:samozřejmě že nevím , a jak trénuju,snažím se co můžu a začíná to bejt .Tak vážně,luštím křížovky,někdy SUDOKU,učila jsem se německy(začnu zase v září-teda snad),ale na kalkulačce počítám kolik je 10x1

  superkarma: 0 29.03.2007, 12:01:35
 3. avatar
  [6] Meander [*]

  To jsou otázky!
  S krátkodobou pamětí jsem na tom mizerně, kamsi odešla.
  Zapomínám všechno a pořád. Dokonce pointu v půce věty.
  Necvičím, jak taky... Akorát bych se vztekla.
  Pozornost trénuju v autě.
  Nesoustředím se na nic vyjma jídla.
  Ještě jsem ho nečetla, ale stejně bych si nevzpomněla.

  superkarma: 0 29.03.2007, 11:32:24
 4. avatar
  [5] Žábina [*]

  nejvíc mě vytočí když nemůžu najít věc kterou jsem před chvílí držela v ruce

  superkarma: 0 29.03.2007, 10:09:50
 5. avatar
  [4] rystupije [*]

  No tak tohle je o mně Jedna slavná žena řekla, že mateřství je krásná věc, ale sežere kus mozku. Jak já s ní souhlasím!!! Po 5ti letech doma si připadám totálně blbá. I když chodím na část úvazku do práce, učím se anglinu a snažím se udržovat v kondici, občas zjišťuji, že nic nevím. Je to strašný pocit.I když na druhou stranu si myslím, že spousta lidí, co chodí do práce si to nepřipouští a je jim fajn Asi to moc řeším

  superkarma: 0 29.03.2007, 09:04:02
 6. [3] Nikol [*]

  Myslím, že jsem na tom s pamětí ještě docela dobře. Cvičit mozek nemusím, cvičím ho 8 hodin denně v práci.

  superkarma: 0 29.03.2007, 07:33:46
 7. [2] 1Mona [*]

  Poslední otázka:Slova jakého článku???

  superkarma: 0 29.03.2007, 01:04:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme