Zdraví

Trávíte zimu v depresích?

„Chodila jsem několik týdnů jako tělo bez duše. Nic se mi nechtělo, nic mě nezajímalo, nebavilo a jediná činnost, kterou jsem byla schopná provozovat celé hodiny, byl spánek. Byla jsem podrážděná a hádala jsem se kvůli malichernostem. Pak mi to zase bylo líto a zbytek dne jsem kolikrát probrečela. To se odrazilo na všech stránkách mého života, včetně té pracovní.

Také můj milostný život se v té době pohyboval kolem bodu mrazu, spíše ještě pod ním. Nejvíc to odnášel můj partner a náš vztah, ale nakonec to byl on, kdo mi nejvíce pomohl. I když mě kolikrát upozorňoval, že to není v pořádku a měla bych s tím něco dělat, jenom jsem mu odsekla. Dala jsem mu sice v duchu za pravdu, ale chyběla chuť a motivace s tím hnout. Vzal to pak do svých rukou a jednoho večera přinesl domů štěně. A já se jsem najednou musela starat o tu živou kuličku, krmit ji, chodit pravidelně ven a učit ji.

Neříkám, že mě to úplně vyléčilo, ale už po několika dnech mi bylo o poznání lépe. Bylo to rozptýlení, které mi pomohlo přijít na jiné myšlenky. Měla jsem jiné starosti než utápění se ve depresích. Letos se během zimy věnuji hlavně prevenci. Snažím se nedat zimní depresi šanci. A musím třikrát zaklepat, daří se mi to,“ svěřila se nám čtenářka Šárka.

Co je vlastně deprese?
„Dnes mám depku.“ Takhle si občas postěžuje každý. Ve skutečnosti jde většinou jen o špatnou náladu. Opravdová deprese je mnohem vážnější problém. Deprese patří k nejčastějším duševním onemocněním. Alespoň jednou za život se objeví u každého pátého člověka, klinickou depresí pak onemocní ročně asi 5 procent obyvatelstva nezávisle na věku – ženy dvakrát častěji než muži.

Lidé, žijící na severu planety, lidé citliví na světlo i ti, kteří se narodili v zimních měsících, mají k depresivním stavům mnohem větší sklony. Nedostatek slunce u nich vyvolává smutek, letargii a únavu, postižení se uzavírají do sebe. Tento stav může u někoho přijít už během prvních týdnů v září a neodejde dříve, než se den opět prodlouží.

Má-li člověk depresi, pak má setrvale smutnou náladu, je otupělý a ztrácí potěšení z drobných životních radostí. Depresí trpící člověk špatně spí a připadá si neustále unavený. Depresivní jedince pronásledují pocity bezmoci, je nesoustředěný, podrážděný, ztrácí motivaci a dělá chyby, což jeho depresi prohlubuje. Chmurné myšlenky ho dohánějí k pláči a pocitu zoufalství. To všechno v mezním případě může vyústit v úvahy o smrti a skončit sebevraždou. Následky deprese se velmi často projevují zejména v oblasti metabolismu. Někdo začne trpět nechutenstvím, jiní zase léčí „depku" jídlem a alkoholem. Objevit se mohou i bolesti hlavy, bušení srdce, ženské potíže, zácpa či průjem.

Co způsobuje zimní depresi?
Ordinace lékařů se začíná plnit pacienty v období přesunu na zimní čas. Nejčastěji si stěžují na pokles výkonnosti, nespavost, únavu a špatnou náladu. Ve většině případů jde o takzvanou sezónní afektivní poruchu - zimní depresi. Tento stav nesouvisí přímo se změnou času, ale spíše s nedostatkem slunečního světla, změnou počasí a zvýšenou citlivostí naší nervové soustavy vůči jakékoliv zátěži. „Příroda nás v zimě navádí k tomu, abychom déle spali. Ale my naopak svítíme, sledujeme televizi a pracujeme stejně intenzivně jako v létě, naše města šíří světelný smog, který naše biorytmy také narušuje. Ověřenou a často navrhovanou léčbou sezónní afektivní poruchy je respektování biologických potřeb našeho organismu,“ uvedl
psychiatr a psychoterapeut Ján Praško.

Co pomůže?
Podle vědců mají lidé s depresí často nedostatek kyseliny listové, a to je jedním z faktorů, které způsobují vznik depresivních nálad. Chcete-li se depresím vyhnout, měli byste proto jíst více chřestu, červené řepy, avokáda, zelí, kapusty, fazolí, čočky a pomerančů.

Jako výborný pomocník se ukázala fototerapie, tedy terapie světlem. Účinky fototerapie spočívají ve využití speciálních svítidel, která stimulují sluneční světlo. Zatímco běžné žárovky produkují nejvíce žlutého a červeného světla, v těchto svítidlech je obsažené celé barevné spektrum. Navíc umí stimulovat vycházející či zapadající slunce, můžete si tedy dopřát prosluněné ráno třeba i o půlnoci.

Pomůže také hudba, která umí odstranit depresivní pocity, i když nikdo přesně neví, jak vlastně působí. Stejně pomůže procházka parkem nebo lesem, a jdete-li se svým psem, je o to účinnější. Důležitý je i sex. Aktivní sexuální život podle průzkumů nejen zvyšuje imunitní schopnosti, ale vede ke zvýšení hladiny serotoninu v mozku, a tím zlepšuje náladu i pracovní schopnost. Nabízejí se ještě další možnosti, například bylinná koupel, jóga, akupresura, masáže či aromaterapie.

K úspěšným formám prevence deprese a dalších duševních onemocnění patří anonymní on-line poradna. Na internetových stránkách jsou snadno dostupné všechny potřebné informace, které mohou přispět k včasné pomoci a větší informovanosti nemocných, jejich příbuzných i široké veřejnosti. Za tři roky své existence již poradna pomohla více než dvěma tisícům duševně nemocných či jejich příbuzným. „Anonymní on-line poradna poskytuje každému možnost hovořit o svém problému s odborníky právě ve chvíli, kdy potřebuje. Mnohdy právě to může znamenat výraznou pomoc v záchraně zdraví,“ uvádí Mgr. Barbora Wenigová.

Jak zvládáte nedostatek světla vy? Trpíte sezónními depresemi, nebo si zimu naopak užíváte?

   
12.12.2008 - Zdraví - autor: Eva Soukupová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [45] wich [*]

  Lilinka: Bohužel. A vzhledem k tomu, že autoři článků jsou většinou stejní a pokaždé to v diskuzi zazní, jeden neví, co si má myslet. Přitom by stačilo vyměnit termín deprese za smutnou náladu.

  superkarma: 0 14.12.2008, 22:59:14
 2. avatar
  [44] Lilinka [*]

  wich: Ba co hůř, oni to někdy motají i autoři ( autorky) článků!

  superkarma: 0 14.12.2008, 16:40:02
 3. [43] klarka66 [*]

  Můj otec má diagnostikovanou středně těžkou depresi. Vidět ho v těžkých záchvatech je fakt k brečení spolu s ním. Já mám k tomu sklony a též beru antidepresiva už více jak 10 let a budu je brát do smrti. Je opravdu rozdíl mít depku a nebo mít deprese, ale to pochopí jen ten, kdo to zažil. Přítel se mi také snažil namluvit, že to lze vůli zvládnout, ale v tu ránu bych vraždila.

  superkarma: 0 14.12.2008, 16:27:17
 4. avatar
  [42] wich [*]

  Pod každým článkem o depresích, co tu jsou a že je jich tu už za ta léta nemálo, je vždy v diskuzi osvětleno, co je opravdová deprese a co je smutná nálada. A vždy se najde někdo, kdo tvrdí, že proti depresi pomůže procházka, cvičení, či domácí mazlíček Ale když on na tu blbinu, se kterou netřeba chodit k lékaři pomáhá jedině Seropram (příklad)

  superkarma: 0 14.12.2008, 16:27:12
 5. avatar
  [41] Aktij [*]

  Krysodlak: fakt jsi ještě nepochopila, že je sakra rozdíl mezi depkou a depresí? S depkou tě k MUDrovi nikdo nehoní, deprese bez něj je průser

  superkarma: 0 13.12.2008, 21:41:24
 6. avatar
  [40] Krysodlak [*]

  No já když mám depku, tak si hraju s krysákama. Pomazlit se s kožíškem, vždycky pomůže. Není pokaždé potřeba, hned chodit k doktorovi s každou blbinou.

  superkarma: 0 13.12.2008, 17:23:29
 7. avatar
  [39] Dante Alighieri [*]

  Bývala jsem psychiatrický pacient a když je deprese, tak vím, že se člověk nezmůže na nic jiného, než ležet nebo sedět, případně brečet. A když už se náhodou ta osoba donutí na procházku, deprese pokračuje i tam. Nevím, proč se pro špatnou náladu pořád používá termín deprese, jako právě v tomto článku.

  superkarma: 0 13.12.2008, 01:15:47
 8. avatar
  [38] tyrkys [*]

  Radka27: Fakt tupá ovce. Není potřeba víc dodávat.

  superkarma: 0 12.12.2008, 22:29:35
 9. avatar
  [37] Aktij [*]

  Radka27: co koulíš očima, ty jsi snad čekala ovace a uznalé poklepávání po ramenou za ty blbosti tebou napsané?

  superkarma: 0 12.12.2008, 22:19:37
 10. avatar
  [36] Radka27 [*]

  Meander:

  superkarma: 0 12.12.2008, 21:44:00
 11. avatar
  [35] Meander [*]

  Radka27: Inu, dyž napíšeš kokotinu, tak ti holt někdo na to konto oznámí, že jsi napsala kokotinu. Lid se nehádá, lid pouze konstatoval, že jsi blbá

  superkarma: 0 12.12.2008, 21:38:29
 12. avatar
  [34] Radka27 [*]

  Jestli se tady, děvčata, chcete hádat, já u toho vůbec nemusím být.

  superkarma: 0 12.12.2008, 21:35:53
 13. avatar
  [33] OlgaMarie [*]

  Radka27: Mít za krkem depku a trpět depresí je setsakra velký rozdíl.

  superkarma: 0 12.12.2008, 21:24:20
 14. [32] tatulah [*]

  Co je doprdele "cvičko"? Proč některý dospělý lidi píšou jak infanti? (a to nemluvím o těch blábolech o nudě)


  superkarma: 0 12.12.2008, 21:20:10

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [31] gentiana [*]

  Radka27: Pěkně si ty svoje řeči sroluj a odnes, nebo si je třeba nacpi tam, kam ti slunce nesvítí. Protože to jsou píčoviny. Článek je taky píčovina, paní psycholožka plantá chandru a depresi, ale to tě neomlouvá.

  superkarma: 0 12.12.2008, 19:58:03
 2. avatar
  [30] peetrax [*]

  Radka27: ano, na depku možná pomáhá procházka. Na depresi nikoliv.

  superkarma: 0 12.12.2008, 19:45:51
 3. avatar
  [29] Radka27 [*]

  Aktij: Nejsem, ale to je jedno.

  superkarma: 0 12.12.2008, 19:37:42
 4. avatar
  [28] Aktij [*]

  Radka27: hm, takže jsi... . A navíc psychiatr amatér

  superkarma: 0 12.12.2008, 19:04:18
 5. avatar
  [27] Radka27 [*]

  Ono se tam píše: Byla jsem o ničem, na každého jsem vrčela, až mi přítel koupil štěně, tak to přešlo. A to je ten případ, kdy prostě z nudy vzniká depka a plánování a cvičko (nebo procházka jak radí paní psycholožka) pomůže místo aby se vyvinula opravdová deprese. Ale tak jo, sáhněte raději pro ten alkohol a jděte si lehnou. A pak už fakt nevstanete. To jsem myslela. A psala jsem to o tom vrtošivém prvním odstavci. Tak díky za poklony.

  Aktij: Andula: Každý máme za den tsvého blbce na kteréého narazíme. Pro mně jste to zase vy dvě. Zdravíčko. Krásky.

  superkarma: 0 12.12.2008, 18:48:21
 6. avatar
  [26] Andula [*]

  Radka27: Aktij už mě předběhla.
  Ale jinak se to říct nedá, protože to, co jsi napsala, je naprostá volovina.

  superkarma: 0 12.12.2008, 18:04:22
 7. avatar
  [25] Aktij [*]

  Radka27: nezlob se na mě, ale jsi fakt tak blbá

  superkarma: 0 12.12.2008, 17:45:47
 8. avatar
  [24] Meander [*]

  Radka27: To jsou ale kecy v kleci

  superkarma: 0 12.12.2008, 17:42:09
 9. avatar
  [23] borovice [*]

  Radka27: Pokud se jedná o skutečnou diagnostikovanou depresi (nikoliv o momentální nenaložení či rozladění), jsou tvé rady bohužel k ničemu. Takový člověk není schopen někdy ani vstát z postele, natož jít poskakovat do fitka.

  superkarma: 0 12.12.2008, 14:38:10
 10. [22] Rikina [*]

  Radka27: jsem si naprosto jistá, že ve fitku bych naopak získala slušný základ pro depresi a fůru důvodů k mizerné náladě. Děkuji, radši si dám svařák, a "čas volna" budu i nadále řešit operativně dle okolností, nikoli programově až plánovitě.

  superkarma: 0 12.12.2008, 14:30:37
 11. avatar
  [21] Radka27 [*]

  Hm, prostě typický příklad člověka usměrňovatele, který musí mít pocit, že je nepostradatelný. Jak se píše ve článku, je pravdou, že se spoustou neokladných povinností prostě nemáte čas babrat se sám v sobě přemítáním o sobě, čili depka nemá v mozku prostor. Nejlepší je mít na každý den na celý den program a plán, to jest i na čas volna. Depka se vplíží při zahálce. Nenadarmo se říká Ve zdravém těle zdravý duch. Takže zabalit saky paky, hybaj do fitka a neskuhrej, když nemáš důvod!!!!

  superkarma: 0 12.12.2008, 14:20:25
 12. avatar
  [20] ToraToraTora [*]

  Cítím se báječně, teším se na svátky, mám super náladu, kterou mi neskazí ani počasí. Nene, opravdu netrpím na deprese, podzimní splín ani jarní únavu.

  superkarma: 0 12.12.2008, 12:41:44
 13. [19] gentiana [*]

  Sladký Bože, v čokoládě namočený a v kokose obalený, jak jsi tohle mohl dopustit? Jak může dnes, v jednadvacátem století, někdo věřit, že depresi vyléčí vonné svíce a procházka?
  Kdyby mi pachatelka článku strkala pod nos kolínskou, když jsem byla tak vyčerpaná, že jsem sotva dolezla do koupelny, a nadávala mi do kverulantů, že se najednou necítím líp, tak bych se pravděpodobně dopustila vraždy a každý rozumný soud by mě osvobodil.
  ps. stimulovat a simulovat není totéž. Už si redakce koupila ten slovník?

  superkarma: 0 12.12.2008, 11:58:10
 14. avatar
  [18] aviaki [*]

  To je případný článek , od včerejška odpoledne brečím, teď ráno jssem se vší silou přinutila se trochu sebrat a jít do práce, no stejně tady dneska nejsem moc platná, snad příští týden budu mít trochu víc síly. U mě je nejhorší to, že se hroutím vždycky až "potom". Měla jsem velmi náročný půlrok, blízká osoba potřebovala velkou pomoc, která mě vyčerpala jak psychicky tak fyzicky a potom velmi vážně onemocněl tatínek. Obě situace se vyřešily, jedna dobře, ale bohužel tatínek nedávno zemřel. No, tak teď mám "potom". Antidepresiva pomáhají jakž takž,k že jsem schopná fungovat v práci - nemůžu si dovolit se 2 nezaopatřenýma dětma marodit, a bohužel můj přítel je z těch, kteří jsou přísně racionální. Normálně vtípky a ironii používáme oba k naší spokojenosti, ale věřte, že teď mi to rozhodně nepřidává. No jo, snad bude někdy líp....

  superkarma: 0 12.12.2008, 11:54:33
 15. avatar
  [17] borovice [*]

  počítačka: Tak to ještě dopadlo dobře. Moje švagrová bohužel patří do skupiny cca 15-20% pacientů s depresí, kteří spáchají sebevraždu. Zůstaly po ní tři děti....

  superkarma: 0 12.12.2008, 11:12:59
 16. [16] počítačka [*]

  Já bohužel vím z rodiny, co je to opravdu deprese. Nikomu bych to nepřála zažít. Osobně jsme nemohli pomoct, nezájem, konec života.... léčebna to musela vyřešit, pár dnů před vánocema. Dnes je to dobré, ale možnost návratu tady pořád je. Osůbka je človíček velmi zodpovědný, aktivní, snaživý, chce pomoct a přesto to dopadlo, jak dopadlo.

  superkarma: 0 12.12.2008, 10:56:48
 17. avatar
  [15] Ťapina [*]

  Kdybych vstávala za tmy, tak bych asi depresi měla. Naštěstí v našich klimatických podmínkách je i v zimě ve dne světlo, ne?

  superkarma: 0 12.12.2008, 10:13:27
 18. [14] Tini [*]

  Ja bych ptrebovala v zime hybernovat.. mohla bych spat 24/7. Nejhorsi to se mnou je v lednu a v unoru Ale pak uz je brezen, tak se to pomalu zacina zlepsovat...
  Premyslim zdrhnout na Vanoce do Egypta...pekne si uzit trochu toho slunka

  superkarma: 0 12.12.2008, 09:43:14
 19. [13] Anai [*]

  Potřebu co nejvíce spát mám snad pořád, ačkoliv na to nevypadám, zřejmě trpím permanentní depresí...ostatní příznaky nepociťuju.

  superkarma: 0 12.12.2008, 08:31:31
 20. avatar
  [12] Solei [*]

  Nyotaimori: jo, to je ten správný výraz - laxní

  superkarma: 0 12.12.2008, 08:30:40
 21. avatar
  [11] Solei [*]

  dotáhnout mi domů v zimě štěně - zabiju ho v lepším případě pouze opustím

  superkarma: 0 12.12.2008, 08:30:01
 22. avatar
  [10] kareta [*]

  deprese si nemohu dovolit, sice to se mnou tříská, ale snažím se to rozchodit, rozběhat, rozpít, řešit. Hroutit se budu, až se TO vyřeší, tj. po novém roce

  superkarma: 0 12.12.2008, 08:14:34
 23. avatar
  [9] Pentlička [*]

  Já miluju . Pokud je v zimě jasno, sníh, zmrzlo a modrá obloha, tak mám doboru náladu. pokud je zataženo, pršlavo, 5 nad nulou, tak jsem .
  Ale stejně mám nejradši léto.

  superkarma: 0 12.12.2008, 07:55:18
 24. avatar
  [8] Alka1 [*]

  Narodila jsem se na Štědrý den - už jenom to stačí, abych zimu nesnášela. Nechápu ty, co si užívají zimní sporty, já se maximálně donutím jít na procházku s pejskem.

  superkarma: 0 12.12.2008, 07:36:11
 25. avatar
  [7] Canadian [*]

  Suzanne: ja se z dovolenim vnutim do klubu...

  superkarma: 0 12.12.2008, 02:08:09
 26. avatar
  [6] Meander [*]

  Á, deprese, to tu dlouho nebylo

  superkarma: 0 12.12.2008, 00:34:36
 27. avatar
  [5] peetrax [*]

  "Bylo to rozptýlení, které mi pomohlo přijít na jiné myšlenky. Měla jsem jiné starosti než utápění se ve depresích." Když má člověk depresi, tak je mu jedno všechno. I štěně. Formulace "měla jsem jiné starosti" je fakt mimo.

  superkarma: 0 12.12.2008, 00:31:28
 28. avatar
  [4] Suzanne [*]

  Já mám ráda zamračený nebe Nejkrásnější je ocelová těžká obloha před bouřkou Pokud mě někdy vzbudí slunce, pak mám depresi Ať žijí žaluzie

  superkarma: 0 12.12.2008, 00:30:10
 29. avatar
  [2] Dante Alighieri [*]

  Trávím celý rok na hraně deprese... Nebo spíš věčný nespokojenosti, to je trefnější.

  superkarma: 0 12.12.2008, 00:23:54
 30. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  superkarma: 0 12.12.2008, 00:20:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme