Trápí vaše oči častá suchost? Pálí vás? Máte pocit, že v nich máte písek nebo cizí tělísko? Znepříjemňuje vám tato skutečnost život? A nevíte, jak tomu zabránit? 

 
Ačkoliv projevy suchého oka mohou trpět miliony lidí na celém světě, není vždy jednoduché ho diagnostikovat; je lehce zaměnitelné se stavy jako oční infekce nebo alergie. K výskytu suchého oka přispívá několik podstatných faktorů: proudění vzduchu v klimatizovaných nebo vytápěných místnostech, suché a znečištěné prostředí, některé systémově podávané léky, ale i zraková zátěž způsobená monitory počítačů.

Jaké jsou příznaky suchého oka(17)?

Příznaky suchého oka jsou často přehlédnutelné, protože jsou časté. Patří mezi ně obecné nepohodlí oka, jeho přesušenost, pálení, bodání, pocit písku nebo cizího tělíska v oku, nadměrné slzení, citlivost na světlo a kolísající zamlžené vidění.


Slzný film a suché oko

Za slzy obvykle považujeme tekutinu, která vytéká z našich očí, když pláčeme nebo když naše oči “slzí”. Avšak tenký film slz musí být vytvářen a omývat povrch očí nepřetržitě, aby je udržel vlhké. Tento typ slz nazýváme slzný film. Slzný film je přirozený ochranný mechanismus lidského těla, který chrání oči před dráždivými vlivy nečistot, prachu a jiných ve vzduchu přenášených částic stejně jako před infekcí.

Produkce slzného filmu, který je rozprostřen po povrchu oční rohovky, je součástí normální funkce očí. Slzný film je z povrchu oka pravidelně odplavován a jeho zeslabení a odpaření se stává impulsem k mrknutí, které vede k obnovení slzného filmu. Pokud je produkce filmu nedostatečná nebo jeho složení neodpovídá fyziologickým parametrům, dochází k přerušení filmu příliš rychle, ještě před následným mrknutím, a na povrchu oka se tvoří suchá místa. Tyto stavy se označují termínem suché oko.

 

Jak se liší suché oko od červeného?

Od termínu suché oko je nutné odlišit výraz červené oko. Červené oko zahrnuje tři typy problémů: alergické záněty spojivek, bakteriální záněty spojivek a suché oko. Jednoduchý diagnostický klíč k rozlišení těchto stavů je následující:

  1. když oko svědí, je to alergie,
  2. když pálí, je to suché oko,
  3. a když je zalepené, je to bakteriální zánět spojivek

 

Zvlhčující oční kapky pomohou

Preparáty, které zvlhčují povrch očí a nahrazují chybějící nebo poškozený slzný film, obvykle známe pod názvem umělé slzy, zvlhčující nebo komfortní oční kapky. Aplikace těchto kapek na rohovku přináší svému uživateli úlevu, odstraňuje příznaky spojené se suchým okem a u těžších forem suchého oka zabraňuje dalšímu poškození rohovky.

 

Optimální zvlhčující oční kapky se svým složením blíží složení slzného filmu, maximálně prodlužují čas bez příznaků suchého oka a zmírňují jeho příznaky, zvyšují stabilitu slzného filmu mezi mrknutím, zlepšují rozprostření slzného filmu po mrknutí, mají ochranný vliv na rohovku oka a případný reparační účinek neovlivňuje zrakové funkce (zejména zrakovou ostrost).

 


 

Reklama