Podzim, změny počasí jsou častou příčinou prochladnutí a následných problémů s močovým měchýřem. První projevy jsou všem jistě důvěrně známé: máte neustálé nucení na močení s pocitem, že moč neudržíte. Následně z vás ale vychází jen její minimální množství. To vše za nesnesitelného pálení a řezání.

Příčinou infekce je přítomnost škodlivých bakterií, ve většině případů Escherichia coli v močových cestách. Nejčastěji bakterie do močových cest pronikají proti proudu moče - močovou trubicí do močového měchýře. Pokud není močový měchýř dostatečně proplachován pravidelným příjmem tekutin, bakterie se v měchýři rychle pomnoží. Odtud je již jen krůček k vážnému zánětu ledvin. Infekce se přihlásí pálením a řezáním při močení, bolestí v podbřišku a v oblasti beder. Může se přidat i zvýšená teplota nebo přítomnost krve v moči, která se do moče dostává podrážděnou a překrvenou sliznicí močového měchýře.

Připravujeme rozhovor s odbornicí, jestli máte nějaké otázky, neváhejte nám je zaslat. Buď nám je napište pod tento článek, nebo na e-mail klara.krizova@zena-in.cz.

Na otázky vám odpoví MUDr. Věra Hladíková z Urologické ambulance Hradec Králové

paní doktorka

Reklama