Zdraví

Trápí vás mykózy?

Tři ze čtyř žen prodělají mykózu alespoň jedenkrát za život, téměř polovina z nich jí trpí opakovaně. Vaginální mykóza je nejčastějším onemocněním, kvůli kterému ženy navštěvují ordinaci gynekologa.

Na otázku, proč se některým ženám vaginální mykózy neustále vracejí, neexistuje bohužel jednoznačná odpověď. Ví se však, že ženy s opakovanými mykózami mají zpravidla určité problémy s „lokální imunitou“ ve vaginální tkáni.

Příčin rozvoje chronické mykózy může být celá řada - cukrovka, některé nemoci štítné žlázy, vysoká hladina estrogenu, stres nebo dokonce psychické problémy. Možná je i rezistence některé z podskupin kvasinek rodu Candida, které mykózu způsobují, nebo kvasinková infekce střev. Někdy může být důvodem závažná porucha celkové imunity.

U žen s opakujícími se mykózami je velmi rizikové také užívání antibiotické léčby z jakékoliv indikace. V takovém případě se současně doporučuje rovnou zahájit léčbu mykózy volně prodejnými antimykotickými preparáty nebo alespoň preparáty obsahující lactobacillus, který má schopnost „bránit“ dobré prostředí pochvy před ostatními mikroorganismy.

Dalším rizikovým faktorem je obvykle návštěva veřejného bazénu či koupaliště. Tady se mnoha ženám osvědčuje si před koupáním zavést tampon a ihned po vykoupání jej vyjmout, i když vůbec nemenstruují. Mají ověřeno, že tím snižují riziko infekce zřejmě díky minimalizaci průniku vody s mikroorganismy do pochvy.

Kvasinky držte na uzdě

U chronických mykóz se doporučují různá režimová opatření: omezení sladkých jídel a sladkostí vůbec, nosit jen čistě bavlněné prádlo, které lze vyvářet a žehlit, nenosit kalhotky tanga, nenosit těsné neprodyšné kalhoty (jeansy), nepoužívat parfémované vložky či toaletní papír, při intimní hygieně nepoužívat mýdlo, ale jen vodu či speciálními intimní gely, nepřidávat do koupele pěnu, zkusit změnu pracího prášku, atd. Doporučení je spousta, přesto je bohužel mnoho žen, které s mykózou bojují bez většího úspěchu celá léta.

Odborníci proto ženám s opakujícími se mykózami doporučují kombinaci antimykotické léčby s léky systémové enzymové terapie, které normalizují imunitu v celém těle.

Trápila vás někdy mykóza? Co vám pomohlo?

   
31.05.2010 - Zdraví - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. [9] valjusa [*]

  Já vím, že je dobrý

  třeba grep out od farmaxu. Octové výplachy a canesten jsou taky celkem

  dobré.  Je to běh na dlouhou trať,

  mykózy se rády vracejí.[/b]

  superkarma: 0 24.07.2010, 23:02:24
 2. [8] Sensuelka [*]

  Tak já jsem mykózy ještě loni měla a nepomohla mi žádná rada ohledně oblečení nebo jídla...takže asi po třech mykózách za sebou jsem přidala k mastičce Wobenzym a postupně jsem se toho zbavila. Letos jsem bez mykóz a tím pádem o dost klidnější. Sml79

  superkarma: 0 11.06.2010, 14:12:45
 3. avatar
  [7] wich [*]

  FAXÍK — #6 Tuším, že to byl Mycomax, ale nejsem si jistá, je to přeci jen už nějaký pátek. Ale léky typu Sporanox jsou taky docela silné. Zkus a uvidíš. Na Sporanox je doplatek asi 50,- Kč a na Mycomax 30,- Kč.

  superkarma: 0 31.05.2010, 20:42:35
 4. [6] FAXÍK [*]

  wich — #3 prosím jak se ta jednodenní kůra jmenovala?

  předem moc děkuji

  1. na komentář reaguje wich — #7
  superkarma: 0 31.05.2010, 17:04:52
 5. [5] FAXÍK [*]

  trápí mě už 5 let a ještě jsem nepřišla na nic co by mi pomohlo..

  superkarma: 0 31.05.2010, 17:03:22
 6. avatar
  [4] katie [*]

  Trapila jsem se s tim nekolik let, az jsem zmenila gynekologa.. Novy mi doporucil nepit nic sladkeho, vynechat veskere sladkosti, aspon na pul rolu, ze to ty potvory zerou. Je to trochu drasticke, ale opravdu to funguje..

  superkarma: 0 31.05.2010, 14:06:07
 7. avatar
  [3] wich [*]

  Tuším že v roce 2006 nebo 2007 jsem si s tímhle užila fakt dost a doufám, že už se to nevrátí. Brala jsem agresivní Sporanox, ale přesto se to vracelo. Pak mi doktor nasadil jednodenní kůru, vzala jsem 2 tabletky ráno, 2 večer, všechen bordel vyšel ven (omlouvám se za naturalismus), týden sex. abstinence a přípravky na sex už jedině s Tea Tree Oil a mám fakt klid Sml67

  1. na komentář reaguje FAXÍK — #6
  superkarma: 0 31.05.2010, 13:43:52
 8. avatar
  [2] esterlangrova [*]

  Sml15Sml15 mykóza mě bohužel také trápí a to opakovaně, pomáhá mi Canesten a nebo Gyno-Pevaryl čípky.

  superkarma: 0 31.05.2010, 10:07:06
 9. avatar
  [1] klér [*]

  Pomohl mi  vaginální TT gel, nebo intim manuka gellé, doporučuje se i syrovátka ( tu jsem zatím nevyzkoušela)

  superkarma: 0 31.05.2010, 09:55:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme