Zdraví

Trápí vás menopauza? Nezapomínejte na kvalitní bílkoviny a pitný režim

S přibývajícím věkem se lidské tělo mění. Ženy zaznamenávají největší změny v období spojeném s přechodem, kdy klesá bazální metabolismus, ubývá svalová hmota a narůstá tuková tkáň. Ale neděste se, po padesátce život nekončí! Jak úspěšně toto období zvládnout a jakým chybám se vyvarovat vám v dalším díle video seriálu Vím, co jím poradí odborníci na výživu Petr Havlíček a Karolína Hlavatá.

vimcojim

Menopauza – změny nálady, změny postavy

V menopauze se ženám často střádají nálady a díky poklesu bazálního metabolismu přibírají, hlavně v oblasti břicha. Častou chybou, kterou ženy dělají, aby přibývání na váze zamezily, je vynechávání příloh. Jenže ty jsou důležitým zdrojem sacharidů, tedy energie, která má vliv na náladu. Ta se při nedostatku sacharidů zhoršuje. Mohou se dokonce objevovat deprese. „Zvyšuje se také riziko cukrovky druhého typu, vysokého krevního tlaku a osteoporózy,“ říká výživový specialista Petr Havlíček.

Bílkoviny, bílkoviny, bílkoviny

V jídelníčku nás všech by neměly chybět ryby. Ženy po menopauze potřebují kvalitní bílkoviny a kvalitní tuky, a právě ty ryby obsahují. „Ženy by měly jíst hodně kvalitních bílkovin, které jsou v mase, vejcích, mléčných výrobcích. Ale dopřávat by si měly i luštěniny, zejména sóju. Obsahuje totiž rostlinný fytoestrogen, což je látka, jež zmírňuje projevy menopauzy, jako jsou návaly, pocení a zhoršená nálada, radí dietoložka Karolína Hlavatá.

Pozor na menší pocit žízně

„Ve vyšším věku dochází k vymizení pocitu žízně, proto pravidelně myslete na to, že musíte pít,“ upozorňuje Petr Havlíček. Doporučuje se samozřejmě voda, ale i ovocné a bylinkové čaje. Opatrně je třeba přistupovat ke konzumaci alkoholu, který má velký podíl na ukládání tuku v oblasti břicha.

 

   
04.02.2014 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [6] Jarmila Vodičková [*]

  Me menopauza taky neminula. Podle mě jedno, jak člověk jí, nebo co dělá. Věkem vše příjde samo, ikdyž nechceme. Na doporučení, kde jsem si nechala poradit v lékárně hlavně , jsem si koupila Elli meno osteo. Ani nevíte, jak jsem ráda, že tynepříjemnosti s pocením, náladami, horkem.. jsou fuč :)

  superkarma: 0 12.02.2015, 13:24:08
 2. [5] Majka Tríblová [*]

  No článek jsem si přečtla se zájmem, ale názor na to mám také svůj :) Dokonce mě i velmi pobavilo,když jsem někde četla, že celou menopauzu ovlivníme tím co celý život jíme, v tom případě bych musela mít ty nejhorší příznaky asnad už ve 35 letech :) Mě začala menopauza trápit před dvěmi lety v mých 52 letech. Ihned jsem si v lékárně koupila nehormonální produkty na zmírnění příznaků, který je oprravdu seženete bezpočet. Ovšem mě nejvíce pomohlo elli meno osteo forte. Menopauzu zvládám v pohodě i bez změny jídelníčku :)

  superkarma: 0 31.10.2014, 17:20:40
 3. [4] Jarmila Vodičková [*]

  Hezký článek, ale jako žena v přechodu si nemyslím, že jen toto by mi pomohlo. Krom toho mě byla ještě zjištěna osteoporóza, kterou ženy většinou v přechodu také trápí. Takže užívám elli meno osteo forte a mám konečně pokoj a cítím se super.

  superkarma: 0 06.10.2014, 11:17:02
 4. [3] Lenka125 [*]

  Mamce na inkontinenci ale taky IVE moc pomohl.

  superkarma: 0 24.02.2014, 16:32:08
 5. [2] DOMINIKA26 [*]

  jo, na příznaky menopauzy, to je tezke. Hlavne ty nalady a inkontinence, i kdyz na tu pomaha a je moc fajn IVE inkontin. mamka jej má doma a zacala byt opravdu spokojena, pry konecne neco co ji zabralo.

  superkarma: 0 20.02.2014, 07:04:20
 6. [1] DOMINIKA26 [*]

  Nejhorsí je inkontinence,jinak bych období menopauzy nesla mnohem lepe...jako ted treba,co jsem zacala uzivat IVE inkontin, je to den ode dne lepsi a ja se citim mnohem lépe

  superkarma: 0 06.02.2014, 12:38:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme