vlas

Vlasy, stejně jako pokožka procházejí v průběhu života změnami. Bohužel se mnoho z nás potýká s problémy - vlasy vypadají unaveně, bez života, jsou jemné, lámou se, jsou mastné díky vyšší produkci mazu pokožky hlavy. Pocit z mastných vlasů jistě znáte. Když si neumyjete hlavu v termínu, který je pro vás obvyklý, vlasy vypadají zplihle a mastně. Někomu se ale vlasy mastí více než ostatním, a to díky činnosti pokožky hlavy - produkuje více mazu, který ulpívá ve vlasech.

Na vyšší produkci mazu pokožky hlavy má vliv mnoho věcí. Jedním z nich může být i náš jídelníček. Oslovili jsme proto paní Karolínu Hlavatou, nutricionistku, se kterou spolupracujeme. Zajímalo nás, jak moc může ovlivnit náš jídelníček kvalitu vlasů.

Jaký má vliv naše strava na kvalitu vlasů?
Strava má rozhodně na kvalitu vlasů značný vliv. Nemoc, stres, hormonální nerovnováha nebo nevyvážený jídelníček se brzy projeví na kvalitě kůže, vlasů a nehtů. V zájmu zdravých a silných vlasů je proto důležité se zaměřit na kvalitní a pestrou stravu o přiměřeném energetickém obsahu.

Mohou způsobovat některé potraviny zhoršení kvality vlasů - zejména tím, že jsou mastné?
Na zhoršené kvalitě vlasů se projeví zejména nedostatek esenciálních mastných kyselin, jejichž zdrojem jsou rostlinné oleje, ořechy a semena. Proto ani při redukční dietě není vhodná striktně nízkotučná dieta, spíše je důležité se zaměřit na kvalitu (tj. převahu nenasycených mastných kyselin) před kvantitou. Velmi dobře působí i rybí tuk, proto jezte alespoň 2x týdně ryby. Dalšími nezbytnými složkami stravy je vitamín A (zdrojem jsou např. vejce, játra), beta-karoten (zelenina, ovoce) a zinek (celozrnné potraviny, dýňová semínka, hovězí maso, korýši).

Čeho bychom se v jídelníčku měli vyvarovat, aby byly vlasy mastné?
Udává se, že přemíra jednoduchých sacharidů ve stravě je dávána do souvislosti se zvýšenou tvorbou mazu.

Karolína Hlavatá, nutricionistka

Tip redakce:

SchaumaMastné vlasy trápí každou třetí ženu. Pro zvýšení kvality vlasů, aby se nám tak nemastily, je dobré upravit jídelníček, dodat tělu potřebné vitamíny a minerály a pro péči o vlasy použít přípravky, které řeší problém mastných vlasů.

Mastnější vlasy ale zejména potřebují speciální péči. Pokud vás trápí mastné vlasy, vyzkoušejte novou řadu pro mastící se vlasy Schauma Cotton Fresh s výtažky z bavlny a aloe vera. Vlasy se mastí, produkuje-li pokožka hlavy nadměrné množství kožního mazu - voskovité látky, která udržuje vlasy pružné, jemné a zabraňuje jejich vysoušení. Pokud ale pokožka hlavy produkuje příliš mnoho kožního mazu, vlasy jsou těžké, zplihlé a bez života. Pokud se vám rychle mastí vlasy, je nesmírně důležité používat šampon, který je řádně umyje, ale zároveň je citlivý k pokožce hlavy. Proto odborníci na péči o vlasy od Schwarzkopf & Henkel vyvinuli novou řadu pro mastící se vlasy Schauma Cotton Fresh s výtažky z bavlny a aloe vera pro až 48hodinový efekt svěžesti. Více jsme o tomto přípravku psali ve článku Svěží řešení pro mastící se vlasy.

Pokud vašemu tělu chybí vitamíny či stopové prvky, je na trhu více přípravků v podobě doplňků stravy, které jsou vhodné zejména pro výživu vlasů. Dodají vlasům optimální „porci“ vitaminů, minerálů, výtažků léčivých rostlin a dalších účinných látek, které se postarají o zlepšení vlasů a jejich pokožky. Naším tipem je například Viaderm, psali jsme o něm ve článku Krása ukrytá v malé tobolce.

Reklama