zepter

Měření krevního tlaku je vždy součástí preventivních prohlídek u lékaře. Lékař zjišťuje, zda je tlak v pořádku a pokud není, začne se s léčbou. Tlak vám může měřit lékař nebo vám jej změří v některých lékárnách. Nejpohodlnějším způsobem je ale měření tlaku doma, kdykoliv si vzpomenete. Hodnoty naměřené doma bývají kolikrát i nižší, protože nejste ve stresu. Musíte ale mít kvalitní tlakoměr, na který se můžete spolehnout. Vysoký krevní tlak je nebezpečný, neboť srdce při něm pracuje velmi usilovně a může dojít ke vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

S tělesným tukem je to zapeklité. Spousta lidí si myslí, že když mají BMI v normě, mají v normě i tělesný tuk. Ne vždy je to ale pravda. BMI bere v potaz pouze hmotnost a výšku. To znamená, že pokud máte v těle málo vody, téměř žádné svaly, ale za to hodně tuku, výsledné BMI může vypadat v pořádku. Tělesný tuk se ale měří tak, že se vyšle velice slabý elektrický impuls do vašeho těla. Proud prochází snadněji tekutinou v našich svalech než tukem a přístroj změří elektrický odpor těla.

Pokud si budete měřit doma tlak nebo tuk, víte, jaké hodnoty jsou optimální?

zepter

Krevní tlak je tlak, kterým krev působí na stěny tepen. Krevní tlak je udáván ve dvou hodnotách:

 • systolický tlak (srdeční stah) a jeho optimální hodnota dospělého člověka je 120 mmHg (milimetrů rtuti)
 • diastolický tlak (uvolnění srdce mezi dvěma stahy) a jeho optimální hodnota je 80 mmHg

Vysoký krevní tlak také zvyšuje riziko srdečních onemocnění a mozkové mrtvice. Vysoký krevní tlak obvykle nelze vyléčit, ale ve většině případů je však možné mu předcházet a lze jej kontrolovat. Prevence je prvním krokem k tomu, jak se vyhnout rizikům. Pravidelné měření krevního tlaku a zaznamenávání aktuálních hodnot se může stát důležitým diagnostickým pomocníkem v případě akutního stavu.

Co všechno má vliv na změnu krevního tlaku?

 • denní doba
 • atmosférický tlak a teplota vzduchu
 • nesprávná výživa
 • nadměrné používání soli
 • tělesná činnost
 • psychický stav
 • stresové situace
 • konzumace alkoholu a kouření
 • bolestivé stavy
 • genetické faktory
 • obezita
 • věk, pohlaví atd.

Vysoký tlak nebolí, necítíme jej. Je lidově nazýván „tichým zabijákem“

Mnozí lidé trpí vysokým krevním tlakem, aniž to vůbec vědí. A když to zjistí, bývá často již příliš pozdě. Pravidelné sledování krevního tlaku vám umožňuje spolehlivou kontrolu, a tudíž prevenci řady zdravotních problémů. Jediné, co k tomu potřebujete, je kvalitní přístroj na jeho měření.

Doporučení: Sledujte pravidelně svůj tlak i tuk, upravte každodenní jídelníček a hýbejte se!

Naším tipem je Analyzér zdravotního stavu od společnosti Zepter, který v sobě zahrnuje tlakoměr, tukoměr a spočítá vám také BMI (Body Mass Index):

Analyzér zdravotního stavu (PBG-905)

Trpíte nadváhou, nebo naopak podváhou?

 

Procentní hodnota tělesného tuku člověka se skládá z esenciálního tělesného tuku a rezervního tělesného tuku. Esenciální tělesný tuk je nezbytný pro zachování života a pro reprodukční funkce. Procentní hodnota tohoto tuku je u žen vyšší než u mužů. Esenciální tuk činí u mužů 3–5 % a u žen 8–12 %.

BMI (Body Mass Index) Kategorie
nižší než 18,5 Podváha
18,5 –24,9 Normální váha
25,0–29,9 Nadváha
30,0 a vyšší Obezita

BMI = hmotnost / výška2

Do tohoto jednoduchého vzorečku se dosazuje hmotnost v kilogramech (kg) a výška v metrech (m).

Příklad: hmotnost 70 kg, výška 170 cm (1,7 m)
BMI = 70 / 1,72 = 24,22 = normální váha

Tělesný tuk závisí na věku a pohlaví

Jak jsme již zmínili v úvodu, přesnější ukazatel obezity než BMI je měření tělesného tuku na základě elektrického odporu těla. U žen je procento tuku vyšší, proto i optimální hodnota tělesného tuku u dospělé ženy je vyšší, kolem 25–35 % tělesného tuku. U dospělých mužů se optimum pohybuje v rozmezí 15–20 %.

Tyto hodnoty se obecně používají pro určení toho, zda člověk trpí nadváhou nebo podváhou. Obezita se v posledních letech stala vážnou příčinou ke znepokojení. Odhaduje se, že do roku 2025 bude téměř třetina všech Evropanů obézní! Je to velmi znepokojivá statistika - nejen pro nás, ale také pro naše děti. Obezita se neomezuje jen na dospělé. Problémy, které vedou k obezitě, začínají obvykle již u dětí. Dětská obezita se během posledních 30 let zdvojnásobila! Obezita vede k celé řadě zdravotních obtíží, z nichž jsou mnohé smrtelné. Je ale také příčinou psychologických problémů, jako je například nízká sebeúcta atd.

Začněte vařit zdravě!

zepter

Bojovat proti obezitě je zkrátka velice důležité. Zdravá strava je jedním z hlavních způsobů jak obezitě předejít. Proto v první řadě omezte tuky, snížíte tím celkový příjem energie! Zdravé vaření umožňuje vařit i bez soli, což je velké plus v boji proti vysokému krevnímu tlaku. Společnost Zepter už 20 let v ČR prodává exkluzivní nádobí, jehož hlavní předností je vaření v páře, bez soli a bez přidaných tuků a olejů. Je to tak jednoduché. Nevěříte? Přijďte se sami přesvědčit na ukázku zdravého vaření v nádobí Zepter. Kontaktujte nejbližšího zástupce Zepter Home Art, kontakty najdete na www.zepterclub.cz

.zepter

Více o produktech Zepter, tipy pro zdraví, jídelníčky a kontakty na prodejce najdete na www.zepterclub.cz. Navštivte reprezentační prodejnu Zepter v Praze v ulici Spálená 55, kde se můžete zúčastnit také ukázky zdravého vaření!

zepter

 

Reklama