Protančit se životem jako víla na tenkých bělostných nožkách lehoučkých jako vánek. Která z nás by po tom občas nezatoužila? Místo toho až 40 % žen trápí křečové žíly, křeče, bolavé a těžké nohy. Za varixy, jak se křečovým žilám odborně říká, mohou jak geny našich matek a babiček, tak my samy.

 

Kde se berou?

 

Křečová žíla je přímým důsledkem nesprávné funkce žilní stěny, tzv. žilní nedostatečnosti. Žíla neudrží tlak krve, dochází k jejímu vinutí, vakovitému rozšíření a vzniká viditelný varix. Takže, řeknete si, je to problém vysokého krevního tlaku, ne? Částečně je to pravda. Ale řada zvířat má výrazně vyšší tlak krve, a přesto v živočišné říši křečové žíly vůbec neznají!

 

Na vině je vedle dědičných dispozic i jedna ze samotných podstat člověka – vzpřímená chůze. Klade vyšší nároky na proudění krve a celý oběhový systém. Zásobovat krví dolní končetiny není vůbec jednoduché. Přidáte-li k tomu dlouhodobé stání či sezení, málo pohybu, obezitu, opotřebování rostoucím věkem, ale i těhotenství s fyziologickými a hormonálními „převraty“, je velmi pravděpodobné, že se vám křečové žíly nevyhnou.

 

 

 

Co s tím?

 

Že není něco v pořádku, poznáte poměrně snadno. Budete mít často nepříjemně bolavé a těžké nohy, objevit se mohou křeče nebo typické modré metličky a útvary pod kůží. Potíže se zhoršují během dne, po delším stání či sezení, maxima dosahují navečer. Negativní vliv mají letní teploty i menstruace. K úlevě naopak vedou nohy na stole nebo jejich jiná vyvýšená poloha.

 

Stejně jako příčin vzniku, je i celá řada metod, jak s křečovými žilami bojovat. Nemusíte to nechat dojít až do fáze, kdy ležíte na operačním stole. Základem úspěchu je úprava životního stylu s cílem omezení negativních a posílení kladných vlivů. Méně stát a sedět, více chodit, cvičit, jezdit na kole či plavat, shodit nějaké to kilo navíc, doplnit tělu látky, které pomáhají. Zde je na místě zmínit bioflavoniody – přírodní látky s prokázaným dobrým vlivem právě při křečových žilách, ale i jiných žilních komplikacích. Vedle tradičních elastických punčoch jsou právě přípravky s obsahem účinných bioflavonoidů jedním ze stále častějších způsobů boje proti výše zmíněným potížím.

 

Bioflavoniody – kde je vzít?

 

Bioflavonoidy jsou přírodní látky, které můžete tělu doplňovat pečlivě volenou stravou (např. pohanka obsahuje rutin, apod.) nebo moderními doplňky stravy. Novinkou na trhu je v tomto směru Valoven elastic. Obsahuje komplex bioflavonoidů a dalších účinných látek s klinicky ověřeným účinkem při léčbě chronické žilní a lymfatické nedostatečnosti a křečových žil.1-7) Příznivě působí při potížích s křečovými žilami, pocitech bolavých a těžkých nohou, brnění a křečích i bércových vředech žilního původu.

 

Když příroda nepomůže

 

Pokud se váš stav nelepší, případně jsou již komplikace v pokročilém stádiu, je zcela na místě návštěva vašeho praktického lékaře. Od něj by měla vaše cesta vést k cévnímu chirurgovi, flebologovi případně angiologovi (specialisté na žíly a cévy). Není třeba mít strach – vyšetření je důkladné, ale nebolí. Jen se možná můžete v jeho průběhu cítit nezvykle – například, když vám lékař bude přikládat škrtidlo, a vy budete muset v ordinaci různě stát, chodit nebo dokonce nějakou dobu ležet.

 

Převážná většina vyšetření nekončí doporučením operace – ta je nutná pouze v případě rozvinuté žilní nedostatečnosti, případně jiných vážnějších komplikacích. Na druhou stranu, často se lékaři setkávají s požadavky na operaci ze strany samotných pacientek – z kosmetických důvodů. Kdo by taky chtěl ukazovat nohy s nehezkými „modráky“.

 

V každém případě je nutné návštěvu odborníka neodkládat a nepodceňovat možné komplikace. V dalším stadiu se totiž mohou objevit záněty, poruchy prokrvení a dokonce bércový vřed – tzv. otevřená noha. Právě u něj se uvádí, že až z 80 % se jedná o neléčenou žilní nedostatečnost.

 

Křečové žíly? Neznám!

 

Než problém řešit, je lepší mu předcházet. Tato pravda platí i pro křečové žíly. Nebojte se denně aspoň na půl hodiny dát nohy na stůl, resp. tak, aby byly výše, než vaše srdce. A pokud netrpíte přílišnou nadváhou, choďte. Přirozená chůze je jedním z nejlepších způsobů, jak podpořit cirkulaci krve v dolních končetinách. Doplňujte svému tělu bioflavoniody – ať už ve formě vybraných druhů jídla nebo pomocí Valoven elastic, koupeného v lékárně. Pak máte zcela určitě vyšší šanci, že potíže spojené s křečovými žilami nikdy nepotkáte.

 

 

 

Více o novém Valoven elastic se můžete dovědět na www.valoven.cz nebo na infolince zdarma 800 17 16 17.

 

 

Studie, reference

1) Jantet G, and Relief study group. (2002): Chronic venous insufficiency: worldwide results of the RELIEF Study. Angiology; 53: 245-256

2) Gliňski W et al. (1999): The beneficial augmentative effect of micronized purified flavonoid fraction (MPFF) on the healing of leg ulcers: an open, multicentre, controlled, randomized study. Phlebology; 14 (4): 151-157

3)Lyseng-Williamson KA et al. (2003): Micronized purified flavonoid fraction: a review of its use in chronic venous insufficiency, venous ulcers and haemorrhoids. Auckland, New Zealand

4)Cappelli R et al. (1988): Use of extract of Ruscus aculetaus in venous disease in the lower limbs. Drugs Exp Res. 14 (4): 277-83

5) Rusci rhizoma. ESCOP Monographs. Sec.Ed. 2003: 437-444

6) Vanscheidt et al. (2002): Efficacy and safety of a butcher's broom preparation (Ruscus aculeatus L. extract) compared to placebo in patients suffering from chronic venous insufficiency. Arzneim-Forsch/Drug Res. 52: 243-250

7)LeDehevat et al. (1991): Hemorheological concepts in venous insufficiency and implications for treatment with Ruscus extract. In: Vanhoutte PM, editor. Return circulation and norepinephrine: an update. Paris: John Libbey Eurotext 225-236

 

Reklama