Citlivé krčky jsou častým problémem. Zeptali jsme se proto na několik zajímavých otázek odbornice z Erpet Medical Centrum, zubní kliniky, se kterou spolupracujeme. Odpovídala dentální hygienistka, DiS. Lucie Hrášková.

Proč se nám začnou odhalovat krčky? Co je příčinnou?
Zub se skládá ze tří částí. Korunky, ta je kryta sklovinou, krčku a kořene, které pokrývá cement (zubovina). Zubní krček je část zubu, ve které končí sklovina a začíná krytí cementem (zubovinou). Cementem je kryt také celý kořen zubu.  Cement je tvrdý  a drsný,  nicméně je měkčí než sklovina, která je nejtvrdší tkání těla.

teeth

Odhalování (obnažování) krčků je způsobeno ústupem dásně, čímž dojde k možné citlivosti na různé podněty a jiné potíže s tímto spojené.

Hlavní příčiny mohou být  špatné čištění, tvrdý zubní kartáček, zubní kámen, nevčasná výměna kartáčku, nedostatečná ústní hygiena, hormonální změny (např. v těhotenství), užívání některých léků a další.

Pokud to zjistíme, co můžeme dělat?
Pokud tento problém již nastal, můžeme ho ovlivnit např.  zlepšením dentální hygieny, používat vhodné pomůcky na čištění zubů, změnit stravovací návyky.  Doma můžeme proti citlivosti krčků bojovat používáním  zubních past určených přímo ke zmírnění těchto potíží a dále fluoridačních gelů, které zakoupíme v lékárně. Pasty jsou většinou označeny jako sensitive, mají menší brusné (čistící) částečky než zubní pasty takto neoznačeny a mohou obsahovat větší množství fluoridů, které  posilují zubní sklovinu i cement a zmírňují tak citlivost zubů.

V ordinace zubního lékaře se citlivé krčky  mohou překrýt bílou výplní, u  horších stavů se používá plastická úprava.

Jak daleko tento jev může zajít a jaká jsou řešení?
Pokud se tyto potíže neřeší, může se odhalit velká část kořene, která se  při používání špatných pomůcek či špatné technice čištění  vybrousí až na nerv zubu, čímž vzniká defekt. Jelikož zubovina  není tak odolná  jako sklovina,  vybroušení defektu nemusí trvat dlouho.

Nejlepší je předcházet tomuto stavu, ale když se tak již stane, může se dáseň v některých případech chirurgickým zákrokem stáhnout zpět a krček zubu zakrýt.  Případně  se provádí přenos měkké tkáně odebrané z patra (tzv. štěp), který je následně  přišit k dásni v oblasti odhaleného krčku zubu.

Zubní hygiena

Vnímáte za poslední roky posun v přístupu od pacientů v rámci zubní hygieny?
Za posledních pár let  lidé využívají služeb dentálních hygienistek čím dál tím více  a má to příznivý dopad na jejich orální zdraví. Správnou dentální hygienou můžeme předcházet kazům, odhalování krčků, citlivosti, zánětu dásní a parodontálním onemocněním (parodontitidám). Pacienti přebírají  zodpovědnost za své zuby a u dentální hygienistky se naučí, jak o své zuby řádně pečovat doma  a vyhnout se tím zbytečným chybám (jako jsou nevhodně zvolené pomůcky, produkty, špatná technika čištění či nedostatečná orální hygiena), které mohou na zubech a parodontu způsobovat nevratné změny.

V čem vidíte nejčastější chyby v péči o zuby?
Nejčastějšími chybami, se kterými se setkávám v zubní ordinaci, je nedostatečná informovanost pacientů o produktech na orální hygienu, špatně zvolené pomůcky k čištění zubů a technika čištění. Dále také to, že na dentální hygienu se lidem nechce chodit tak často, jako k zubnímu lékaři.

Jak často bychom měli chodit na zubní hygienu?
Samotní zubní lékaři doporučují návštěvu dentální hygienistky v průměru 2x ročně – tedy spojit preventivní návštěvu zubního lékaře vždy s návštěvou dentální hygienistky. Samozřejmě u pacientů, kterým se nadměrně tvoří zubní kámen či mají jiné obtíže (počínající parodontitida apod.) se doporučuje i častější návštěva (třeba i 4x ročně) Naopak u pacienta, který si skvěle čistí zuby doma, je dostačující návštěva 1x ročně. Vždy je dobré dát na doporučení ošetřujícího zubního lékaře. Je to velmi individuální.

Čemu může dobrá ústní hygiena zabránit – v rámci prevence?
Dentální hygiena je léčebně preventivní metoda, která vede k zachování vlastních zubů v ústech po celý život. Nejnovější medicínské poznatky dokazují, že špatný stav ústní dutiny souvisí s vážnými zdravotními problémy, jako jsou mozkové příhody, záněty kloubů, srdeční a cévní problémy, poruchy trávicího traktu, cukrovka apod.

Dentální hygienistka je v dnešní době nedílnou součástí většiny zubních ordinací. Správná dentální hygiena je tedy velice důležitá pro udržení zdravého stavu zubů a dásní a tím i dalších orgánů v těle.

Doplácí na takovou péči  ZP?
Bohužel dentální hygiena není hrazena zdravotními pojišťovnami, jelikož se bere jako nadstandardní péče, což je absurdní. Pojišťovny proplácí pouze odstranění zubního kamene zubním lékařem a ta částka odpovídá cca 10 minutám času. To je však naprosto nedostatečné. Rozhodně si myslím, že částka vynaložená na dentální hygienu se vyplatí v kontextu toho, kolik lidé následně platí za náhrady ztracených vlastních zubů.

Na otázky odpovídala dentální hygienistka - DiS. Lucie Hrášková, za její odpovedi jí děkujeme

Více informací najdete na stránkách www.erpetmedical.cz

Reklama