Chřipka je virové, vysoce nakažlivé onemocnění, které postihuje všechny věkové skupiny. Původci chřipky jsou RNA viry. Jsou různého typu (A, B, C) a každoročně podléhají menším nebo větším změnám (mutacím). K nákaze chřipkou dochází vzdušnou cestou, s tím souvisí hromadný výskyt tohoto onemocnění (epidemie až pandemie).

Typické příznaky u dospělých se projeví po 1-3 dnech od přenosu viru, nástup onemocnění je popisován jako náhlý, záchvatovitý. Na začátku se objevuje rychle stoupající horečka, třesavka nebo zimnice, dále bolesti hlavy, svalů, kloubů, celková únava a schvácenost. Přidává se suchý dráždivý kašel, později i s vykašláváním hlenu, pocit ucpaného nosu, pálení a slzení očí, bolest v krku, nechutenství, bolesti břicha, zvracení nebo průjem (často u dětí).

Na již probíhající chřipku se doporučuje tzv. symptomatická léčba (snížení horečky, utlumení kašle a posílení imunity), která pomáhá tlumit nepříjemné projevy. Potřebný je dostatečný příjem tekutin a klidový režim.

K chřipce se mohou přidat další onemocnění jako je bakteriální zánět plic nebo postižení srdce, a to především u rizikových skupin obyvatel. K těm patří senioři, diabetici, osoby s poruchou imunity, s chronickým onemocněním plic, jater, ledvin, oběhového systému nebo pracovníci ve zdravotnictví. Při dušnosti, bolesti na hrudi, vykašlávání hnisavého hlenu, návratu teploty v období časné rekonvalescence, při bolesti uší a nosních dutin je potřeba vyhledat lékaře.

Jedním z nejdůležitějších preventivních opatření je očkování, vakcínu předepisuje a aplikuje lékař, vyzvednout si ji lze v kterékoli lékárně.

chripka

V chřipkovém období je dále vhodné vyhnout se lokalitám s velkou koncentrací lidí, lze doporučit zvýšený příjem tekutin, pestrou stravu, dodržování hygieny a pravidelné větrání. V lékárně vám také nabídnou vhodné vitamíny, minerály a přípravky pro posílení imunity. Větší šanci nepodlehnout infekci má otužilý, odpočinutý a fyzicky zdatný organismus. 

Mgr. Ing. Silvie Schrottová, Lékárny Dr. Max.

Reklama