Šupinky odumřelé kůže, které se olupují z pokožky hlavy, znepříjemňují život mnoha lidem. S tímto problémem se dá účinně bojovat. Chce to správnou péči.  

V mírné podobě se světlé kousky lupů vyskytují u kořínků vlasů, v závažnější podobě bývají přítomné i po celé délce vlasů a jsou viditelné i na ramenou. Lupy se tvoří jak pokožce hlavy se zvýšenou produkcí mazu (tzv.mastné lupy), tak i na suché pokožce (tzv. suché lupy). Lupy sice nejsou závažným, život ohrožujícím onemocněním, avšak trápí člověka zejména z estetického hlediska. To má negativní vliv na psychiku. S lupy se během života „na vlastní kůži“ potýká až 50 % populace, častěji trápí muže než ženy. 

lupy

Proč nemoc vzniká

Jednou z nejčastějších příčin vzniku lupů je přítomnost kvasinek rodu Malassezia, které se na pokožce hlavy vyskytují běžně. Když se však zvýší produkce kožního mazu, začnou se tyto kvasinky rychleji množit a produkovat látky dráždící pokožku hlavy. Toto podráždění následně vyvolává zrychlenou obnovu buněk kůže hlavy a tvorbu lupů provázené svěděním. Mezi další příčiny vzniku lupů patří genetické dispozice, hormonální změny, nadměrné kartáčování a masírování pokožky hlavy, nedostatek vitamínů a minerálů (vitamin B, selen, zinek), používání agresivních šamponů a další vlasové kosmetiky, prudké změny teplot, stres, špatné oplachování vlasové kosmetiky, časté mytí vlasů, plísňové onemocnění či jiné kožní onemocnění (lupénka, seborhoická dermatitida). Jejich intenzita a výskyt se mění také podle počasí – v chladnějších měsících se stav zhoršuje kvůli přechodům z venkovních mrazů do přetopených místností a naopak. 

Léčba lupů

Prvním krokem je používání vhodné vlasové kosmetiky. Sázkou na jistotu jsou šampony značky Mediket. Složení těchto produktů obvykle obsahuje účinnou látku octopirox, jež pokožku zklidňuje a odstraňuje z ní přebytečný maz. Zároveň je důležité upravit jídelníček, v němž by neměly chybět vitaminy a minerály. Součástí zdravé životosprávy je také dostatek spánku, relaxace a celkové psychické pohody. Důležité je dbát na správný postup při mytí vlasů a vyvarovat se drbání a častého kartáčování vlasů. V chladnějším počasí před vznikem lupů chrání nošení čepice, protože zmenšuje teplotní rozdíly na pokožce hlavy. Pokud všechna opatření selžou, obraťte se na dermatologa.

Více informací hledejte na www.mediket.cz

medmed10

Reklama