Bulvár

Transsexuálové se rodí s ženskými mozky


Muži, kteří v dospělosti podstupují operace za účelem změny pohlaví, se často rodí s mozky, které jsou podobné mozkům ženským. Tvrdí to doktor Vincent Harley z Institutu prince Henryho v australském státě Victoria, který vedl výzkum tohoto fenoménu.

 

Transsexuálové, kteří se „cítí jako ženy", mají často vzácnou formu genu. Ten u nich silně potlačuje hladinu mužského hormonu testosteronu. Tato forma genu působí, že se mozek už během těhotenství nevyvíjí jako mozek mužský.


„S transsexualitou je spojováno společenské stigma a lidé mají za to, že je to prostě volba životního stylu. Výsledky našeho výzkumu ale ukazují, že vývoj sexuální identity má biologický podklad,“ říká doktor Vincent Harley z Institutu prince Henryho v australském státě Victoria.

V rámci studie doktor Harley zkoumal DNA u 112 transsexuálů - mužů, kteří se dali operativně přeměnit na ženy. Ve velké části případů zjistil, že DNA těchto mužů obsahovalo delší verzi genu, o němž se ví, že ovlivňuje činnost testosteronu.

„Tyto poškozené kopie genu androgenního receptoru vedou k výraznému snížení normální hladiny testosteronu, a to zase vede k vývoji ženského typu mozku,“  říká profesor Andrew Sinclair z Melbourne University, který se na výzkumu podílel.
„Zdá se, že právě proto mají muži, kteří se dávají přeoperovat na ženy, více feminizovaný mozek a je u nich více pravděpodobné, že se cítí jako ženy,“  vysvětluje profesor Sinclair a dodává, že objev posiluje teorii, podle níž má transsexualita biologický základ.

Je ale také pravda, že gen, který působí na hladinu testosteronu, se nevyskytuje u všech transsexuálů. Takže mechanismus vývoje sexuální identity je zřejmě složitější, než zatím víme.

   
29.10.2008 - Společnost - autor: Korzo

Komentáře:

 1. avatar
  [5] Meander [*]

  átéčko: Upravila bych otázku pro psycho na "Ty máš mozek?"

  superkarma: 0 29.10.2008, 20:23:35
 2. avatar
  [4] átéčko [*]

  psycho: Jaký máš asi ty mozek?

  superkarma: 0 29.10.2008, 18:56:24
 3. avatar
  [3] kareta [*]

  a co teprve transsexuálky

  superkarma: 0 29.10.2008, 15:46:55
 4. avatar
  [2] psycho [*]

  Se nedivím, s takovým mozkem musí být naprostí chudáci!!!

  superkarma: 0 29.10.2008, 13:52:36
 5. [1] gentiana [*]

  Když už sem strkáte výsledky výzkumu v medicíně, tak je berte u agentury, která cituje zdroje.

  Kromě toho, pravda obsažená v nadpisu je známá nejmíň od sedmdesátejch, i když empiricky, to zaprvé, a zadruhé článek mluví o něčem poněkud jiném.

  superkarma: 0 29.10.2008, 13:30:24

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme