Zdraví

Transplantace jater zachránila miminku život!

„Díky umění našich lékařů a pokroku české transplantologie může malý František žít,“ uvedl v reakci na excelentní výkon týmu Transplantcentra IKEM jeho přednosta MUDr. Štefan Vítko, CSc.

Osmiměsíční František od narození trpěl neprůchodností žlučových cest. Onemocnění se projevuje výraznou žloutenkou a bez chirurgického řešení vede k smrti. Unikátní výkon byl u takto malého dítěte v ČR proveden vůbec poprvé. Při složitém devítihodinovém zákroku dvanáctičlenného týmu chirurgů, anesteziologů a dalších specialistů vedeného MUDr. Liborem Janouškem, byl kojenci voperován zmenšený štěp od většího zemřelého dárce. Jaterní štěp funguje výborně a dítě v péči lékařů IKEM a Fakultní Thomayerovy nemocnice dobře prospívá.

Transplantační běh
Při příležitosti 13. Evropského transplantačního kongresu ESOT 2007 pořádá 30. září v centru Prahy Česká transplantační společnost a Nadace Karla Pavlíka (prvního českého úspěšně transplantovaného pacienta) pod záštitou Českého olympijského výboru a primátora hlavního města Prahy MUDr. Pavla Béma běh „Praha běží vstříc transplantacím“. Smyslem akce, jíž se zúčastní spolu s běžci po transplantacích také zdraví sportovci, je podpořit myšlenku dárcovství orgánů a jejich úspěšných transplantací.

Přes čtyřicet let transplantací
IKEM provozuje největší transplantační centrum v České republice, které patří v Evropě k nejaktivnějším. První česká transplantace, konkrétně ledviny, zde byla provedena v roce 1966. Od roku 1983 se v prostorách Transplantcentra IKEM provádí transplantace slinivky břišní u diabetiků, od roku 1984 transplantace srdce a od roku 1995 i transplantace jater. Ještě v letošním roce by v centru IKEM měla být provedena unikátní transplantace tenkého střeva, na kterou se v současné době tým lékařů a odborných specialistů Transplantcentra IKEM připravuje.

O transplantacích na Ženě-in ZDE.

Znáte někoho, kdo podstoupil transplantaci? Nechala byste si sama transplantovat nějaký orgán?

   
27.09.2007 - Zdraví - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. avatar
  [3] oalison [*]

  Jupíí přečti si diskusi pod článkem pronajměte svoji dělohu, některé by radši to chudě nechaly umřít, neslučuje se to totiž s přirozeným výběrem.
  A můj názor? IKEMU a všem podobným institucím moc fandím jen tak dál.

  superkarma: 0 01.10.2007, 12:24:44
 2. avatar
  [2] Jupíí [*]

  Znám . V IKEMU jsou borci

  superkarma: 0 28.09.2007, 17:16:14
 3. avatar
  [1] DanicaH [*]

  poznám. Mojmu synovi transplantovali srdečné chlopne a ja by som tiež v ohrození života prijala transplantáciu, ale pravdepodobne by mi to bolo jedno, len aby som žila.Všetkým z transplantačných týmov

  superkarma: 0 27.09.2007, 15:53:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme