Rodina

Transplantace dělohy je možná zase o krok blíž

deloha

Podle lékařů bychom se už za dva roky mohli dočkat první úspěšné transplantace dělohy. Na výzkumu prováděném na králících se společně podílejí lékaři z Londýna, New Yorku a Budapešti. Dosavadní výsledky ukazují, že je možné transplantovat dělohu, která vydrží natolik dlouho, aby umožnila těhotenství.

První vlaštovka ze Saúdské Arábie

Už v roce 2000 se lékaři v Saúdské Arábii pokusili transplantovat dělohu 26leté ženě. Děloha se ale po třech měsících odhojila a musela být odstraněna. Chyba tehdy zřejmě byla v nedostatečném zajištění cévního zásobení a tvorbě sraženin v cévním řečišti transplantované dělohy.

Šance pro tisíce žen

Jen ve Velké Británii žije kolem patnácti tisíc žen v reprodukčním věku, které nemohou mít vlastní děti, protože jim chybí děloha. Často to je následkem nádorového onemocnění, kvůli kterému musela být děloha odstraněna, nebo se s ní vůbec nenarodily. Pro takové ženy je jedinou šancí, jak mít děti, adopce nebo náhradní mateřství. Možnost náhradního mateřství využije ve Velké Británii ročně kolem dvou set žen.

Pro úspěšnou transplantaci nestačí dělohu jen přenést od dárce k příjemci, ale je nutné zajistit dostatečné cévní zásobení a zabránit jejímu odhojení pomocí imunosupresiv (léků, které potlačují imunitu). Je třeba, aby děloha zůstala funkční během celého těhotenství. Pak může být odstraněna, aby žena nemusela stále užívat imunosupresiva.

Úspěch u králíků, naděje pro člověka?

Podle vedoucího výzkumu doktora R. Smithe je problém, jak dělohu přenést a zajistit cévní zásobení, téměř vyřešen. Zbývá vyladit několik technických záležitostí a zpracovat metodu tak, aby byla bezpečná a efektivní i u lidí. Prozatím byla transplantace úspěšná u králíků. Nepodařilo se ale dosáhnout oplodnění přirozenou cestou. Lékaři musí tedy transplantovanou králičí dělohu podrobit zatěžkávací zkoušce těhotenstvím dosaženým pomocí umělého oplodnění.

Zdroj: www.zenska-neplodnost.cz

   
19.05.2010 - Těhotenství a porod - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [4] átéčko [*]

  mozek by se transplantovat nedal, co?

  superkarma: 0 19.05.2010, 12:57:04
 2. avatar
  [3] mio [*]

  tlustoprdka — #1 tak já bohužel mám 2 blízké kamarádky, které vinou a liknavostí lékařů u porodu o svou dělohu přišli ve svých 30 letech..A to ještě mohly být rády, že to vůbec přežily..Sml15

  Nicméně naprostá většina lékařů jsou lidé na svém místě a je obdivuhodné, co v této době dokážou!Sml67

  superkarma: 0 19.05.2010, 10:20:26
 3. [2] macamala [*]

  Super, medicína se vyvíjí mílovými kroky. Jen jestli nebudeme tady ve 100 letech s mladistvým tělem, ale s pokročilou senilitou. Sml30

  superkarma: 0 19.05.2010, 08:41:11
 4. avatar
  [1] tlustoprdka [*]

  Zajímavý článek. To je úplný sci-fi, jó prostě někteří doktoři jsou machři.

  Ani jsem si nemyslela, že je tolik žen, které nemohou mít děti, protože nemají dělohu. Zajímalo by mne kolik je to u nás.

  1. na komentář reaguje mio — #3
  superkarma: 0 19.05.2010, 08:04:59

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme