Bulvár

Trampoty krásné Julije

Když se objevila s plavým copem otočeným kolem hlavy (klasickým účesem ukrajinských žen a dívek) získala si sympatie lidí i v té nejzapadlejší ukrajinské vesničce. Nad efektem tohoto kroku žasli i ostřílení mediální experti.

Julija Timošenková přitom ještě na počátku devadesátých let neuměla ani ukrajinsky. V jejím rodném Dněpropetrovsku (ukrajinsky Dnipropetrovsk) to je ostatně normální. Narodila se v roce 1960, její maminka Ludmila Těleginová pracovala jako dispečerka v autoparku. V kolonce otec stálo neznámý a současná ukrajinská premiérka na veškeré dotazy ohledně toho zarytě mlčí. O svém soukromí mluví vůbec jen velmi nerada a poskrovnu.

Novináři s oblibou spekulují, že by mohla být snad poloviční Arménka. Tato otázka začíná být aktuální, v nadcházejících volbách totiž krásná Julija počítá s podporou národně orientovaných kruhů. A pro ně je její čistý ukrajinský původ podstatný.

Julija tedy vyrůstala jen s matkou a už v osmnácti se vdává. Se svým manželem Alexanderem Timošenkem se přitom údajně seznámila čistě románovým způsobem. On si spletl telefonní číslo, zaujal ho její hlas a jsou spolu dodnes. Timošenko byl přitom luxusní partií, jeho otec patřil k vysokým (a movitým)komunistickým funkcionářům. Mladému páru pomohl k bytu a také k založení sítě videopůjčoven, v devadesátých letech rozjeli výnosné podnikání s dovozem plynu z Ruska.

Juliji pověřuje ukrajinský prezident Leonid Kučma v roce 1994 dohledem nad státní energetikou. Ačkoli patřila k okruhu blízkých spolupracovníků premiéra Pavla Lazarenka, posléze uvězněného a obviněného z korupce, tehdy ustála i tento problém. Když se stal premiérem Viktor Juščenko, jmenoval ji dokonce vicepremiérkou pro paliva a energetiku.

V roce 2000 se ale Julija ocitá ve vězení a proti ní a členům její rodiny je zahájeno trestní stíhání. Po dvaačtyřiceti dnech ji propouštějí, ale ona na tohle příkoří nezapomene. Vyhlašuje svou soukromou válku proti Leonidu Kučmovi a je důsledná. Kruh se uzavírá triumfální prosincovou oranžovou revolucí, kterou jistě podrobně znáte z televizního zpravodajství.

Osobní problémy Julije Timošenkové to ale nevyřešilo, už deset let žije odděleně od svého muže, který čeká na zproštění z obvinění z daňových úniků aj. Těžkou hlavu jí asi udělala i jejich jediná dcera Evženie. Ta vyrůstala od svých čtrnácti let ve Velké Británii, kde se mimo úspěšného absolvování London School of Economics zamilovala do Seana Carra.

Nastávající zeť pochází z Leedsu, živí se farmařením a amatérským hraním s rockovou kapelou. Na Ukrajině už kromě projížděk na motocyklu Harley Davidson stihl založit skupinu Death Valley Screamers (v překladu něco jako Křiklouni z Údolí smrti). Nicméně Julija se s volbou své dcery nakonec smířila a svatba prý bude co nevidět.

Juliji v jejím politickém tažení pomáhá i to, že je strhujícím řečníkem s velkou dávkou charismatu a rovněž jí nejsou cizí ani organizační schopnosti. Navíc jí nechybí ani kuráž, klidně šla třeba osobně diskutovat s rozzlobenými horníky.

Letos se podle hodnocení amerického časopisu Forbes umístila v žebříčku nejvlivnějších žen světa na třetím místě. Jaké budou další politické osudy téhle drobné dámy, která nosí velikost 34 a je schopna držet tvrdou hladovku, aby se vešla do svého oblíbeného kostýmku, ukáží na podzim ukrajinské volby.  

   
11.08.2005 - Společnost - autor: Eva Rajlichová

Komentáře:

 1. [15] MartinaC [*]

  zajimave

  superkarma: 0 13.08.2006, 13:15:28
 2. avatar
  [13] Amálie [*]

  Nemůžu si pomoct, ale kdykoli jsem dneskka přejela očima na pravé liště po názvech článků, tak jsem četla "tampony krásné Julie" Asi už jsem zblbá z těch komerčních článků

  superkarma: 0 11.08.2005, 22:53:34
 3. avatar
  [11] marcellina* [*]

  ja myslela, ze to zas bude fejeton od Herty, tak taky figurovala nejaka Julie ne?
  ale potesili jste mne , cetla jsem toho o ni trosku vic, hlavne o jeji profesni casti zivota

  superkarma: 0 11.08.2005, 13:44:02
 4. avatar
  [9] *modrá [*]

  asi tak jako Mečiar na Slovensku

  superkarma: 0 11.08.2005, 09:40:55
 5. avatar
  [8] *modrá [*]

  bejby: ta má úplně jiné zájmy než dát Ukrajinu dopořádku

  superkarma: 0 11.08.2005, 09:40:25
 6. avatar
  [7] Visnery [*]

  bejby: té určitě...

  superkarma: 0 11.08.2005, 09:34:02
 7. [6] bejby [*]

  Doufám že se ji podaří to dát na Ukrajíně do pořádku

  superkarma: 0 11.08.2005, 09:17:13
 8. avatar
  [4] *modrá [*]

  Jo, Julča ta jde přes mrtvoly, ono to na Ukrajině ani jinak nejde

  superkarma: 0 11.08.2005, 08:49:57
 9. avatar
  [3] Aja [*]

  Nyotaimori: MiLady: Konečně brblá taky někdo jinej než já ohledně původnosti článků Jsou sice pěkný, čtivý...leč nepůvodní. A ty neuvedené zdroje mne dráždí nejvíc!

  superkarma: 0 11.08.2005, 08:37:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme