Dospěláky dělím na dvě skupiny. Ta první tak nějak prošla svým celým vývojem a dnes se na pohádky dívá už jen když musí, tj. s dětmi. Druhá pak naopak vyhledává každou příležitost (i bez dětí) a znovu se vrací do jistoty svého dětství pomocí sledování pohádek. Sigmund Freud by k tomu asi řekl své, ale proč v tom hledat něco víc, když můžeme říct, že se nám pohádky prostě líbí, zvlášť ty české, nemám pravdu?

O Vánocích je koncentrace pohádek v programech všech televizí největší, zažíváme tak opravdové a tradiční „hody“, přesto nám to však nestačí. Vyžadujeme další laskominy z pokladnice české kinematografie. Milé filmy, které tak nějak k Vánocům už prostě patří. A protože jejich seznam by zabral celé vydání zena-in, tak tady je moje ochutnávka z té velké zásobárny dobrot.

Tři oříšky pro Popelku

Pamatuji si jako by to bylo včera (což je ve skutečnosti zázrak, protože to, co bylo včera, si mnohdy nepamatuji), jak sedím jako malá v jednom pražském kině a sleduji se zatajeným dechem závěrečné záběry, kde Libuška Šáfránková a Pavel Trávníček odklusávají z plátna zasněženou krajinou pryč. Dle vzniku pohádky a předpokládaného možného promítání v kinech (pak už byla možnost jen v televizi) to tipuji na rok 1973. V době puberty jsem samozřejmě sabotovala vše české, ale před pár lety se pokorně vrátila k obdivu poctivého filmového řemesla a na „Popelku“ se dívám každý rok. A co vy?

  • Bonusová otázka: Víte, na kterém vodním hradě se natáčely záběry ze statku, kde Popelka bydlela?

Anděl páně

Letitého favorita mezi pohádkami, výše zmíněné Tři oříšky pro Popelku, dokázal v roce 2005 sesadit z pomyslného trůnu Strachův Anděl páně. Vtipný scénář Lucie Konášové a mistrovské zpracování režiséra, kterého si pamatujeme jako ušatého Lotranda z další oblíbené pohádky, udělal své. Přitom návod je prostý. Originální česká pohádka, kde nejsou žádné složité zápletky a kde vstupují na scénu známí svatí, krásná muzika Miloše Boka a české herecké osobnosti - taková kouzelná směs očarovala snad každého diváka...

Anděl páně, Česká televize

Šťastný smolař

Premiérová pohádka letošních Vánoc, která ještě doslova voní novotou, pochází opět z dílny Jiřího Stracha. Ke svým oblíbencům (Ivan Trojan, Jiří Dvořák, Jiřina Bohdalová) přizval tvůrce opět celou řadu známých jmen, např. Dagmar Havlová, Ondřej Vetchý aj. A protože nepokrytě tomuto režisérovi fandím, říkám často větu, že nemám STRACH, že by Jiří STRACH neuspěl. A co vy? Jaké jsou vaše postřehy k této pohádce?

Šťastný smolař, Česká televize

Pelíšky

Tvůrci filmu, který se také „bezpečně usadil“ ve vánočním televizním programu, Jan Hřebejk a Petr Jarchovský se nám trefili prostě rovnou do srdíčka. Vánoční tradice, herecké hvězdy, vzpomínky na nedávnou - ne příliš vlídnou minulost. Film navíc obsahuje neskutečně velké množství hlášek, které zlidověly, kterým jasně vévodí „Kde udělali soudruzi z NDR chybu?“ To asi dodnes nevíme, ale je jasné, že chybu rozhodně nedělá televize, když tento film znovu a znovu zařazuje do svého programu.

Pelíšky, Česká televize

  • A co vy? Na co jste se koukali nebo na co se ještě chystáte dívat?

Fotografie: Česká televize, která každé Vánoce přináší krásné pohádky a skvělé české filmy.

Reklama