Tak tuto otázkou vám položí téměř každý starousedlík petrovských Plží, pokud se právě nachází u dveří do svého „království“. A věřte, že teď v říjnu tam určitě stojí.

vinar

Tož, nedáte si pohárek?

Dnes vás pozvu do vinných sklepů zvaných Plže, nacházejících se na Jižní Moravě, ve vsi Petrov u Strážnice.

V této vinařské oblasti se setkáte nejen s dobrosrdečnými a veselými lidmi, ale také zde ochutnáte skvělé víno, ať už červené, bílé, a nebo i to „pro pražáky“. :)

areal

areál vinných sklepů Plže

Obec Petrov vznikla už ve 14. století, svou proslulost však získala až teprve zásluhou části Plže, kde se nachází ojedinělý soubor třiašedesáti historických vinných sklepů. Tyto půvabné stavby se řadí mezi nejstarší památky lidové architektury v celé naší republice. V roce 1983 byl areál v Petrově-Plže vyhlášen státní památkovou rezervací.

cerveny

červený ráfek vespod znamená, že v domě majitele je ještě nevěsta na vdávání, když je modrý, už je vdaná

ornamnet

nalezneme zde i sklepy se slováckými ornamenty

Původ názvu Plže

Areál vinných sklepů Petrov-Plže dostal název podle hojného výskytů hlemýžďů. Plže se nazývají rovněž zmiňované vinné sklepy, které se od ostatních na Moravě liší tím, že jsou vykopány hluboko do země. Zanoření do země, délka mnohdy i přes 15 metrů a zpevnění kamennou valenou klenbou, mělo svůj účel. Masivní vrstva poddajné žluté hlíny nad sklepy v nich totiž pomáhá udržet specifické klima, příznivě ovlivňující kvalitu vína. Předsklepí (lisovna) pak tvoří nejen pracovní, ale také společenskou část, kde se dá příjemně posedět.

sklep

část první

vstup

část druhá

casttri

část třetí

castctrva

(velmi důležitá) část čtvrtá

Místo vinařů i filmařů

Uličky plné malebných sklípků jsou oblíbeným místem nejen vinařů, ale také filmařů. Vínko si zde dopřávali třeba staříček Pagáč (Jozef Króner) s Jurou Kláskem (Oldřich Velen) v televizním seriálu Slovácko sa nesúdí, režisér Jaromil Jireš zde točil záběry pro film Opera ve vinici, o pár let později sem přijel i režisér Dušan Klein se svými Básníky. Plže patřily také k oblíbeným místům herce Vladimíra Menšíka a vloni jsme tu potkali i prezidenta Václava Klause (ten je taky všude).

uklicka

vnoci

noční Plže - garantuju vám, že na takovou „procházku“ toho svého určitě dostanete:)

Tak neváhejte a přijeďte za námi!

Kudy do Petrova

Petrov u Strážnice se nachází v okrese Hodonín a vedou sem všechny cesty. Po silnici, po vlakových kolejích i po vodě. Hodně rozšířená je zde i turistika a cykloturistika. Více informací se dozvíte na www.idos.cz nebo www.obec-petrov.cz

petrov

podrobna

foto: A. Stušková

Čtěte také:

Reklama