Zdraví

Toxoplasmóza

O toxoplasmóze jsem se chtěla něco víc dozvědět, a tak jsem zašla za svým praktickým lékařem a zeptala se.

 

Pane doktore, je to opravdu nebezpečná infekce?

 

"Rizikovým faktorem infekce je kontakt se zeminou a povrchovou vodou, které jsou promořené oocystami. V tomto případě je riziko větší než přímý kontakt s kočkami.  Prevencí je důkladná hygiena, omytí rukou i ovoce a zeleniny pod tekoucí vodou.  

Je to častá choroba řezníků, protože promořené může být hovězí, vepřové i skopové.
Proto je nebezpečný tatarský biftek, maso se má konzumovat až po důkladné tepelné úpravě. Pokud zpracováváte syrové maso, nedotýkejte se úst a očí. Vše, čeho se dotklo syrové maso, důkladně omyjte. Potraviny chraňte před mouchami a jiným hmyzem, který oocysty může přenášet.

Z člověka na člověka se nepřenáší."

 

 

Co to tedy vlastně je za nemoc?

 

"Původcem je prvok Toxoplasma gondii. Aby mohl přežívat, potřebuje dva živočichy. Hlavně kočkovité šelmy a druhého teplokrevného živočicha. Pokud se pohlavně rozmnoží, zapouzdří se do velmi odolných cyst, to jsou ty oocysty zmiňované výše. Ty se trusem dostanou do venkovního prostředí.
Kočka jich vyloučí až 10 milionů denně po dobu až tří týdnů … strašné množství. Jsou všude, kde se napadené kočky pohybují. Proto jsou nebezpečná pískoviště, kam rády chodí toulavé kočky. Oocysty totiž dokáží přežít měsíce a dokonce i roky!"

 

No dobře a na co vlastně čekají?

"Až je spolkne nějaký teplokrevný živočich. V našich podmínkách to je nejčastěji myš. Může to ovšem být i divoké prase, liška, kráva, klidně i sama kočka a také – pozor – člověk."


 

A co se děje potom?

"V jejich zažívacím traktu probíhá další fáze vývoje tohoto prvoka. Znovu se rozmnoží a pak se zapouzdří v mozku či svalech to tzv. tkáňových cyst. A aby se vývojový cyklus uzavřel, musí se tyto cysty znovu dostat do zažívacího traktu kočky, kde se opět rozmnoží a poté s trusem znovu zamoří okolí."

 

Jaká je nejběžnější vazba v tomto řetězci?

"No logicky – kočka/myš. Vědci navíc zjistili, že myši napadené prvokem se přestaly koček bát – tím jsou jejich snadnou kořistí."

 

Ale my jsme lidé, působí i na náš mozek?

"Tkáňové cysty má v sobě každý třetí člověk v naší republice, v Německu a Francii každý druhý a v mnoha afrických zemích dokonce 90 % obyvatelstva."

 

A jak nemoc tedy probíhá? A jak se léčí?

"Nejdříve propukne akutní fáze, to po pozření oocyst. Je to velmi lehké onemocnění, často diagnostikované jako lehká viróza.  Že se jedná o toxoplasmosmu zjistí až krevní rozbor. Léčba patři pouze do rukou odborníků, kteří potom opět laboratorně potvrdí, že jste zdravá. Tady se domácí léčba opravdu nevyplácí. " 


 

A co to tedy udělá s lidským mozkem?

"Testovaní jedinci měli zpomalené reakce. Nebezpečné je to v dopravě – týká se jak chodců, tak řidičů. Výzkumy ukázaly, že nakažení muži ztrácejí ochotu respektovat autority a stávají se podezíravější a žárlivější. Ženy naopak se stávají srdečnější a společenštější. Je zajímavé, že infikovaní muži více dbají na oblečení než zdraví – u žen je to naopak."

 

Já ale o této nemoci slyšela pouze v souvislosti  s těhotnými.

"Ano, v prvních 3 měsících těhotenství vede akutní toxoplasmóza k potratu nebo k vytvoření hydrocefálního plodu. Naštěstí procento nákazy  plodu  je  pouze 15–20 % v prvním trimestru, v posledním 50 %, ale v té době je již postižení plodu malé."

 

Když mám doma kočku a čistím ji WC, mohu se nakazit?

"Ne – je to téměř nereálné. Cysty potřebují dva až čtyři dny vyzrávat, aby byly infekční, ale doma se čistí toaleta každý den. Navíc pokojová kočka, co nechodí ven, nežere syrové maso a neloví myši, nemá šanci se nakazit. To neplatí o kočce venkovní."
 

Takže ženy jsou na tom špatně?

"Průzkumy ukázaly, že  mladí muži  a chlapci jsou promořeni více než dívky a mladé ženy. Vysvětluje se to tím, že ženy více dbají na hygienu. Ale po 25 letech postihuje infekce více žen, což vyplývá z toho, že ženy více  vaří a mohou ochutnat i málo uvařené maso."

 

Pokud někdo prodělal nákazu, může se znovu nakazit?

 

"Ne, prodělaná nákaza již před reinfekcí chrání."


Děkuji za rozhovor.

   
   
25.08.2004 - Zdraví - autor: Jitka Kubíková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [53] Ťapina [*]

  Evinka, Ijka: Jedním z rizikových faktorů, které obvykle nikde nepopíšou, je naklepávání řízků. Když je v domácnosti těhotná, tak by se řízky měly klepat zásadně pod hadrem nebo fólií, aby šťáva nestříkala. Jinak nemůžete s jistotou říct, že jste nejedly syrové maso.

  superkarma: 0 27.08.2004, 10:38:20
 2. [52] Evinka [*]

  I já mám osobní smutnou zkušenost.První těhotenství bylo v pohodě,narodil se zdravý syn a druhé těhotenství taky bez jakýchkoli problémů a holčička se narodila s VVV(vrozená vývojová vada)a zemřela ve 2,5 měsících. Teprve potom zjistili, že příčinou byla prodělaná toxoplazmosa. Podobně jako Ijka jsme neměli kočku, ani jsem nejedla syrové maso.

  superkarma: 0 27.08.2004, 09:55:58
 3. avatar
  [51] Ijka [*]

  Tak já se musím připojit se smutnou zkušeností.Při druhém těhotenství jsem onemocněla toxoplazmozou a dítě ve mě asi v 7.měsíci umřelo.Říkám asi,protože to zjistili,až když jsem byla v 8.měsíci těhotenství a porod mi museli vyvolávat.Přitom kočku jsme nikdy neměli,syrové maso jsem nejedla.Pak jsem se přeléčila na infekčním odd.No a pak se mi narodil druhý,zdravý syn.

  superkarma: 0 26.08.2004, 13:42:08
 4. avatar
  [50] Petulinda [*]

  Exupery: Tuhle psici jsme si pořizovali už společně.

  superkarma: 0 26.08.2004, 07:03:05
 5. avatar
  [49] Petulinda [*]

  Ťapina: Hezky jsi to tu napsala, přesně tohle jsme říkali kolegovi, když se jim narodilo , protože oni se psem problémy měli naštěstí se to srovnalo.

  superkarma: 0 26.08.2004, 07:02:32
 6. avatar
  [48] Léthé [*]

  Aja: No pytlácká rodina to není,ale on je dost vysoce postavený ing. a skoro všechny nemoci léčí ranníma chcankama . Fakt …moč je u nich víc než penicilín.Co se týče té myxomatózy ,nevím jestli to bylo ono,anebo si z něho dělali kolegové jen srandu,ale oči měl jak králík s tou myxomatózou.Proto bych ráda věděla,jestli se tím člověk fakt může nakazit.

  superkarma: 0 26.08.2004, 01:28:46
 7. avatar
  [47] Exupery [*]

  Ťapina: Skoro bych řekla, že mi to ani nemusíš říkat, to je jasný, ale stejně jsem ráda, že jsi mi to nějak shrnula, prostě že mi to osouhlasil ještě někdo jinej

  superkarma: 0 26.08.2004, 00:10:41
 8. avatar
  [46] Exupery [*]

  Petulinda: No hlavně si nebuď tak jistá, jesteli pejsek byl nejdřív přítele a pak teprv tvůj. Ale fakt nechci dělat žádný rozpory, já si myslím, že pro výchovu dítěte je pes téměř nrzbytnej, aby se prostě parchanti naučili, že pejsek je OK a že děti vychovávaný se zvířatama jsou prostě lepší.
  Ale zase jsem tad yza rohem viděla holčičku.jak kopla psa a maminaka to ani neviděla..... Jsem si říkala, kurňa, pejska prodítě nikdy, ale asi jsou výjimky, dneska jsem jednu takovou holčičku viděla se psem venku. Jsou i hodný dšti,ráda jsem je viděla :)

  superkarma: 0 26.08.2004, 00:06:30
 9. avatar
  [45] Ťapina [*]

  Petulinda, Exupery: Odbočily, to jo, ale taky je to důležitý. Na zvládání téhle situace jsou docela vypracované postupy (aby pes nežárlil na mimino). Samozřejmě ho kvůli dítěti neodstrkovat, starat se o něj se stejnou láskou a věnovat mu stejně času jako předtím, ale i další vychytávky - ten čas, kdy se budete věnovat psovi je vhodné načasovat na dobu a místo, kdy u toho bude dítě. Jdete s kočárkem na procházku, vezmete i psa a budete venku dlouho. V místnosti, kde je postýlka s dítětem budete psa hladit, dávat mu pamlsky, prostě dělat věci, které má rád. To všechno pomůže, aby si spojil přítomnost dítěte s příjemnými věcmi a nebral ho jako konkurenci. Mezi nejčastější chyby patří to, když lidi na dobu, kdy pečujou o dítě, psa vykážou z místnosti a věnují se mu naopak v době, kdy dítě spí - tak se posiluje v psí hlavě negativní vazba "buď on, nebo já".

  superkarma: 0 25.08.2004, 23:58:14
 10. avatar
  [44] kubikm [*]

  povšímněte si - nejvíc jsou nakažení řezníci a kuchaři...proč asi....syrové maso....

  superkarma: 0 25.08.2004, 23:55:00
 11. avatar
  [43] Petulinda [*]

  Ale to jsme opravdu odbočili od tématu, takže končím.

  superkarma: 0 25.08.2004, 23:31:14
 12. avatar
  [42] Petulinda [*]

  Exupery: Samozřejmě, pokud by dělala problémy, tak to jinak řešit nejde. Ale nelíbí se mi přístup, dát psa pryč automaticky jakmile čekám

  superkarma: 0 25.08.2004, 23:30:33
 13. avatar
  [41] Petulinda [*]

  Exupery: No ano, opravdu je ten problém kvůli tomu, co jsi tu psala. Ale já myslím, že naše psice bude v pohodě. Oni všude píšou, že ovčačky jsou velký pečovatelky (máme vyzkoušeno na synovci), navíc je ta naše sangvinik se vším všudy, tudíž pohodářka. má dvě děti, obě mezi ovčákama vyrostli, a naprosto v pohodě, naopak psi je ještě chodili upozorňovat, když děcka třeba plakali. Ale musím podotknout, že je to opravdu asi velmi individuální a asi taky hodně záleží na výcviku. měl všechny psy perfektně vycvičené, tak doufám že i tahle bude v pohodě.

  superkarma: 0 25.08.2004, 23:22:10

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [40] Exupery [*]

  Petulinda: Vypadá to, že jsem zklouzla někam jinam, asi i jo, ale se psem kvůli toxoplazmóze jistě problémy mít nebudete a ten jedinej problém je asi to, o čem jsem se tu rozhovořila.

  superkarma: 0 25.08.2004, 23:11:16
 2. avatar
  [39] Exupery [*]

  Petulinda: Já do běla rozpálená nejsem, spíš na to kašlu, vadilo by mi, kdyby jim to věřil. Ale kdybych měla dospělýho NO, tak bych se možná sama bála, co bude, až se narodí dítě. My máme jezevčíka, zatím je to štěně a to první dítě už bych tak nějak brzo chtěla počít, a stejně se bojím, co bude dělat. Samozřejmě si ji chceme necht, ale kdyby to fakt nwšlo, tak doufám, že si ji vezmou naši nebo přítelovi rodiče (oboje jsou zvyklí na psy a mají je rádi). Totiž když já jsem se narodila, tak jsme měli ohaře a to byla prj docela síla, žárlil tak, že by mě sežral, děda tomu furt nějak nechtěl uvěřit, až když se Erok rozběhl a vyloženě na mě zaútočil, on mu nastavil nohu a odkopnul ho, tak uznal, že pes musí jít pryč (fakt mi věř, že já bych to nikdy neudělala, radši bych ho hlídala od rána do večera) a dal ho kamarádovi za Plzeň (tam jsme bydleli, v Plzni), ale on se vrátil 15 km do Plzně a běhal po známejch místech, všichni z centra Plzně ho znali a říkali nám to, takže jsme ho nakone samozřejmě vzali zpátky a nechali si ho, akorát mě teda střežili, ale on umřel na rakovinu asi za rok potom. Jelikož tohle vím, tak se bojím, aby třeba Betyna jednou nedělala něco podobnýo,ale jak tomu předejít nevím. Deja psala že taky měli hrubosrstou jezevčici, když se narodily děti a že žárlila strašně, že se skoro nemohla přoblížit k dětem a k manželevi už vůbe (jeho asi nejdřív byla) No já furt dufám, že to bude v pohodě, Betyna zatím miluje děti.

  superkarma: 0 25.08.2004, 23:08:52
 3. avatar
  [37] kubikm [*]

  Ťapina: děkuju, že jsi mě dnes s odpovědmi zastoupila, bohužel jsem byla mimo Prahu

  superkarma: 0 25.08.2004, 21:00:04
 4. avatar
  [36] Petulinda [*]

  Exupery: Tak to je tedy síla. To bych taky byla vytočená do běla. U nás je zase problém se psem. Máme NO a naši se mě pořád ptají, co s ní budem dělat, až budeme čekat dítě, jestli jí dáme pryč.

  superkarma: 0 25.08.2004, 18:22:56
 5. avatar
  [35] Ťapina [*]

  Vivian: To by měl udělat každý doktor, jde vlastně jenom o odběr krve a pak se to posílá do laboratoře, takže to snad může každý.

  superkarma: 0 25.08.2004, 18:01:14
 6. avatar
  [34] Exupery [*]

  Viv: Normálně by mělo stačit říct gynekologovi.

  superkarma: 0 25.08.2004, 17:59:54
 7. avatar
  [33] Vivian [*]

  Exupery: a kdo dělá ty testy na toxoplasmu? nevíš?

  superkarma: 0 25.08.2004, 17:56:01
 8. avatar
  [32] Exupery [*]

  Petulinda: No mě právě dost sere, že třeba přijde od jeho rodičů /kteří byli na víkend u babičky na vesnici) a že prej nemůžeme mít děti, páč máme ty kočky (a teď ještě psa, co spí v posteli, ten taky vadí), a že bych dostala nemoc. ne že by tomu on sám nějak věřil, to zas věří mě. A když se jeho mámy ptám, jakou nemoc má na mysli, řekne, že tu kočičí. Tak pokud o tom má takovýhle znalosti, nemá se skoro cenu o tom bavit. Marcele, jako jeho mámě, bych to asi jednoduše vysvětlila, ale babičce ne. To marcele jsem napsala schválně, aby bylo vidět, že s ní mám celkem dobrý vztahy a tykáme si, ale přijde na mě s kočičí nemocí. nejsem veterinář, ale zase nejsem blbec, abych nepochopila, jak to teda funguje. maso se u nás téměř nejí, už vůbec se nevyskytuje syrový, tak si až budu chtít dítě, nechám zjistit, jestli už jsem to prodělala. Kočky ven chodí, ale jenom ve městě na dvůr, myš ještě nedonesly, ani nevyvrhly a syrový maso nedostávají.

  superkarma: 0 25.08.2004, 17:53:46
 9. avatar
  [31] Petulinda [*]

  Exupery: Já o tom třeba nikdy neslyšela, dokud jsme to právě neřešily s kámoškou. Ale je pravda, že jsem nikdy neměla kočku, takže jsem se o to nikdy nezajímala.

  superkarma: 0 25.08.2004, 17:45:42
 10. avatar
  [30] Exupery [*]

  Teda mě přijde, že tady se to řeší tak často, že už by tady všechny ženy-in mohly vědět jak to je, obzvlášť majitelky koček, jestli si třeba občas koupí časopis Kočky nebo se zeptaj na veterině.

  superkarma: 0 25.08.2004, 16:49:41
 11. avatar
  [29] Petulinda [*]

  Moc zajímavý článek. Je fakt, že o tom, že těhotné by doma neměly mít kočku jsem taky slyšela a zrovna nedávno jsme to probíraly s kamarádkou, která si zrovna pořídila kotě a všichni jí strašili, že nebude moct otěhotnět. Takže jí teď aspoň můžu odborně uklidnit.

  superkarma: 0 25.08.2004, 16:00:26
 12. avatar
  [28] Exupery [*]

  lucimo (19): Vzala jsi mi to z pusy, vlasně z ruky, taky mi to přijde Navíc vím, to co tu psala Ťapina (i Jitka) už dávno, takže od psa se stěhovala zbytečně. Teda možná že měl pes radost, stejně ho asi neměla moc ráda Ale třeba přítelova babička mi taky nevěří a furt mě straší, ale to mě nějak nevadí, ona nám tuhle nevěřila ani to, že její příbuznej kterýmu je 20 let, nebyl na svatbě jejího syna, kterej se ženil asi před 27 Furt tvrdila, že mu tenkrát bylo 7

  superkarma: 0 25.08.2004, 14:42:29
 13. avatar
  [27] Vivian [*]

  Lucimo: jakmile se v lidech jednou zakoření nějaká blbost, klep nebo pověra, tak je všechno marný, nepřesvědčíš je

  superkarma: 0 25.08.2004, 14:09:02
 14. avatar
  [26] Lucimo [*]

  imma: Já myslím, že kdo to vidět nechce, ten může číst desítky článků a stejně bude pořád na kočky nasazovat...

  superkarma: 0 25.08.2004, 13:24:15
 15. avatar
  [25] imma [*]

  Já jsem při těhotenství měla taky doma číču a moje mamka z toho šílela. Protože nákaza se předpokládá hlavně od koček a i když jsem jí dala číst články, že většina lidí, kteří se nakazí v dospělosti má nákaz z masa, moc mi nevěřila. No, nenakazila jsem se naštěstí z ničeho. Ale myslím, že osvěta je potřeba, každý zahlíží hlavně na kočky...

  superkarma: 0 25.08.2004, 12:28:21
 16. avatar
  [22] Ťapina [*]

  Hannah01: Ale to je právě ten rozdíl, že trusem vylučujou oocysty JENOM kočky! Nelze dostat toxoplasmu z výkalů od myši, nelze od psa, nelze od ptakopyska. U toho ovoce a zeleniny se předpokládá, že to mohlo na zahradě přijít do styku s kočičím výkalem, proto se mají mýt. Jedinou možností, jak dostat tuhle nemoc od jiného zvířete, než je kočka, je sníst jeho nedostatečně upravené maso (takhle to lze dostat do krávy nebo prasete, ale ne snad proboha od myši ).
  To stejný Visnery - pes příčinou nebyl, pokud ho tetička nesnědla.
  Biologie sice není exaktní věda, ale některé věci prostě možné nejsou. Třeba dostat tele z jalové krávy a toxoplazmu z výkalů psa.

  superkarma: 0 25.08.2004, 11:02:44
 17. avatar
  [20] Hannah01 [*]

  Ťapina: Pokud stačí si neomýt ovoce či zeleninu, předpokládám, že je možný přenos i tím, že dítě čistilo terárko a výkalů se dotklo, oblízlo si ruku a bylo vymalováno. Otázkou je, kde to chytili ty myši

  superkarma: 0 25.08.2004, 10:21:08
 18. avatar
  [19] Lucimo [*]

  Visnery: máte v rodině zvláštní vztahy jak k lidem tak ke zvířatům...kočku někomu prostě dáte, manžela vyměníte...

  superkarma: 0 25.08.2004, 10:19:49
 19. avatar
  [18] Ťapina [*]

  Hannah01: Salmonelu jo, ale ne toxoplasmu

  superkarma: 0 25.08.2004, 10:12:24
 20. avatar
  [17] Hannah01 [*]

  Ťapina: Možná by ses divila, ale spousta lidí třeba neví, že tolik oblíbené želvičky mají v žaludku bakterie salmonely. Stačí si neumýt ruce a můžeš se nakazit, ani nevíš jak. Pokud si neumyla po myších hrátkách ruce, mohla jí v pohodě chytit .

  superkarma: 0 25.08.2004, 10:10:19
 21. avatar
  [16] Ťapina [*]

  Bertice: Nakazila se od myší? Ona je snědla, jo? Četlas vůbec ten článek?

  superkarma: 0 25.08.2004, 09:54:16
 22. avatar
  [14] Aja [*]

  Léthé: Jsou pytlácká rodina, ne...?

  superkarma: 0 25.08.2004, 09:35:10
 23. avatar
  [12] Visnery [*]

  U nás v rodině máme taky zkušenost.Šlo o tetu. Příčinou nebyla kočka, ale pes. Obrovský pes. S kočkou to takový problém není, prostě jí někomu dáte. Ale darujte někomu 90 kilového mamuta:)
  Nakonec jim umřeli 3 děti vždy kolem 3-5 měsíce těhotenství. Od psa se odstěhovala, strávila kupu času na lécích a po nemocnicích všude v Evropě a když nakonec byla zdravá, zjistila že ten její má špatné spermie:) Tak jej jednoduše vyměnila a dnes má krásného zdravého ročního chlapečka:)

  superkarma: 0 25.08.2004, 09:04:50
 24. avatar
  [11] Lucimo [*]

  Informace zajímavé, konečně se trochu odtabuizovala kočka... Ale zdá se mi, že otázky tak nějak nenavazují - zdá se mi, že ta předposlední na tu předešlou nějak moc nesedí...

  superkarma: 0 25.08.2004, 08:57:11
 25. avatar
  [10] Žábina [*]

  taky jsem se toho v těhotenství bála...zvlášť když si naši pořídili kotě a já asi za 1/2 roku otěhotněla... .

  superkarma: 0 25.08.2004, 08:48:35
 26. avatar
  [9] Margarita [*]

  je dobré nechat si udělat rozbor krve na toxo před plánovaným otěhotněním. Pokud budete ta "každá třetí", tak už jste toxo prodělaly a tudíž se nemusíte obávat další nákazy během těhotenství. Pokud se prokáže, že jste toxo neprodělaly, je dobré zvýšit opatrnost během prvního trimestru těhotenství. To je jediné nebezpečné období pro plod. Mám doma micinu a chystáme se na . V žádném případě ji nebudu dávat pryč ani nepřestanu čistit záchůdek. Kočka je většinou infikovaná v průběhu prvního roku života, infekční je jen asi 3 týdny (to bylo vlastně i ve článku), takže je malá pravděpodobnost, že se člověk zrovna "trefí" Navíc by musel pozřít 3-4 dny staré výkaly, aby se nakazil z kočočích výkalů. Mnohem víc by si těhotná měla dávat pozor při práci s hlínou, masem a důkladně mýt zeleninu.

  superkarma: 0 25.08.2004, 08:28:09
 27. avatar
  [4] Dudlajlama [*]

  Zajimave cteni, mimochodem, jsem srdecna a hodne spolecenska, ze by ?

  superkarma: 0 25.08.2004, 05:24:04
 28. avatar
  [3] Léthé [*]

  Jitko,taky bych ráda věděla něco o myxomatóze. Měl jí údajně jeden náš nadřízený,kde se postupně nakazila celá rodina.

  superkarma: 0 25.08.2004, 04:42:37
 29. avatar
  [2] Léthé [*]

  Tak o toxoplasmóze jsem věděla .A člověk se stále učí .Zajímavý a poučný článek.

  superkarma: 0 25.08.2004, 04:37:33
 30. avatar
  [1] Vivian [*]

  Opravdu zajímavé
  Já jsem taky věděla jen o tom riziku pro těhotné, ale neměla jsem přesnou představu o tom, jak je to s těmi kočkami a nákazou (takže si můžu klidně pořídit mícu ) a už vůbec jsem netušila, jak se nemoc projevuje u člověka (ani ve škole jsme to snad nebrali...)

  superkarma: 0 25.08.2004, 00:53:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme