Rodina

Toužíte po miminku? Hlídejte si cholesterol!

Studie amerických odborníků sledující několik párů po dobu jednoho roku zjistila, že hladina cholesterolu může mít vliv na to, za jak dlouho se jim podaří počít potomka.

ivf.net

Z  výzkumu vyplývá, že vysoký cholesterol je spojen se sníženou plodností, a to jak u žen, tak u mužů. Nejen tedy že zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, ale také snižuje šanci párů na dosažení těhotenství.

Menší úspěšnost 
V rámci roční studie bylo ve Spojených státech sledováno 501 dvojic, které se snažily počít a nepodstupovaly žádnou léčbu neplodnosti. Vědci jednotlivým účastníkům odebrali krev a změřili hladiny celkového cholesterolu, aby mohli zjistit hladinu „volného“ cholesterolu.

 • Zjistilo se, že u párů, jimž se nepodařilo počít v průběhu 12 měsíců, byla hladina cholesterolu jak u mužů, tak u žen vyšší.
 • U dvojic, kde měla zvýšený cholesterol pouze žena, byl čas dosažení těhotenství delší v porovnání s páry, jež měly svůj cholesterol úplně v normě.

Ve studii nebyly hodnoceny klasické kategorie, tedy „špatný“ LDL a „hodný“ HDL cholesterol. Avšak vysoké hladiny měřeného „volného“ cholesterolu značí špatný poměr HDL a LDL cholesterolu.

Proč vadí plodnosti
Vědci si výsledky vysvětlují tím, že cholesterol hraje určitou roli v tvorbě pohlavních hormonů. Navíc tento výzkum není první, jenž ukazuje spojitost mezi vysokým cholesterolem a horší plodností. V roce 2012 byla provedena studie, která zjistila, že u mužů s vysokou hladinou této látky byla horší kvalita spermií. Avšak v nejnovějším průzkumu se ukázalo, že vyšší hladina cholesterolu u mužů vedla k delší době do početí pouze u párů, kde měla vyšší hodnoty i žena.

Je tedy jasné, že páry, které si přejí dítě, zvýší své šance tím, že si zjistí hladinu svého cholesterolu. Pokud nebude v mezích normy, měly by se začít věnovat zlepšení jeho hodnot.

(boba)

Zdroj: www.ivf.net

   
15.09.2014 - Rodina - autor: www.zenska-neplodnost.cz

Komentáře:

 1. [5] Marie Dočková [*]

  No myslím si, že v dnešní době mladí mají snad ve svém životní stylu být fit a stravovat se dobře, ale některé to přehánějí a pak se diví, že děti mít nemůžou. My staří už se můžeme spolehnout jen na doplňky stravy :) Já užívám coenzym extra 100mg a jsem v pohodě :)

  superkarma: 0 25.09.2014, 14:42:46
 2. [4] mospika [*]

  to už naštěstí nemám zapotřebíSml30

  superkarma: 0 15.09.2014, 14:31:45
 3. avatar
  [3] buldok [*]

  Já už dvě děti mám.

  superkarma: 0 15.09.2014, 12:59:25
 4. [2] zwiki [*]

  To je vidět na amaričanech jak jsou tlustíSml58

  superkarma: 0 15.09.2014, 07:10:18
 5. [1] manislava [*]

  ne že bych si nemusela hlídat cholesterol,ale miminko?snad vnoučátka,já už mám vybránoSml22

  superkarma: 0 15.09.2014, 06:26:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme