Novinky

Touha se mi splnila za deset let

Dojemný příspěvek nám poslala čtenářka bokul. Ta od dětství toužila po inzulinové pumpě, což se jí splnilo až v dospělosti.

Opravdu krásný příspěvek, moc Vám za něj děkuju, milá bokul. A přeju krásný slunečný den.


Milá redakce, vážení čtenáři a čtenářky.

Přeji Vám krásné pondělí. Ráda bych v mém příspěvku vzpomenula na jednu mou touhu, která byla dlouho nevyplněna.

Spousta z nás si často přeje, aby se měli lépe než aktuálně. Je to do jisté míry pochopitelné, že se člověk chce mít lépe. Ba naopak často jsou ti, kteří si nestěžují a netouží po lepším, považovaní v lepším případě jen za podivíny. Často jsou naše touhy spíše chvilkové, pomíjivé. Mezi takové může patřit touha po nové hračce, ale v některých případech i pomíjivá touha může být po zvířátku nebo sourozenci.

Pokud je ta touha trvalá, potom si troufám tvrdit, že se většinou týká něčeho vážného. A mezi ně řadí i touhu po uzdravení někoho blízkého nebo sebe sama. Tyto touhy okolí většinou akceptuje a přeje oné osobě, aby se přání splnilo. Nicméně i přes možnosti mocné medicíny není uzdravení vždy možné. V takových případech pak může mít pacient touhu po nejlepší dostupné péči. Kolik z pacientů ji však dostane a zda přinese zlepší zdravotního stavu to je velmi individuální otázka.

A tak i já jsem měla v dětství sen (touhu). Diagnózu diabetes mellitus 1. typu jsem relativně přijala. Sledovala jsem časopisy, studovala jsem v knihovně odbornou literaturu a měla jsem pocit, že to nejlepší pro mě je inzulínová pumpa. Tehdy, ještě dítě, jsem si korespondenčním lístkem zažádala o poslání bližších informací. Domů mi přišla obálka s letákem (tehdy ještě černobílým) a mně se ta pumpa moc líbila. Ne jako hračka, ale jako něco, co mi může zlepšit kvalitu života. A tak jsem informace konzultovala s doktorem a skromně naznačila moji touhu po pumpě. Odpovědí na moji touhu bylo přímé konstatování, že je to blbost, největší nesmysl a TEČKA! Ano, takového jsem měla diabetologa.

Jeho konstatování jsem přijala, co mi zbylo. Možná snad i lépe než dítě, které touží po hračce. Snad jen - v srdci jsem měla velkou lítost z nepochopení mé touhy. Vycítila jsem, že můj lékař prostě bude po zbytek života léčit, jak se to za komunismu naučil a nic nového nepřijme.

Pak uteklo spousta vody v řece. Byla jsem dospělá, změnila jsem diabetologa. Ukázalo se, že předchozí lékař spíš než radil a léčil, posílal faktury zdravotní pojišťovně. Snaha zlepšit můj zdravotní stav vedla přes dostupné prostředky současné medicíny. Když už se zdálo, že jsme vyčerpali možnosti, nabídla mi paní doktorka inzulínovou pumpu.

Pokud máte pocit, že hned přijde happy-end, poněkud se mýlíte. Kromě připomínky odmítnutí mé touhy po pumpě z dětství se najednou ozvaly vlastní pochybnosti. Bála jsem se krabičky na těle, bála jsem se, že mě pak žádný chlap nebude chtít. V hlavě jsem prostě měla zakořeněný blok vůči pumpě - jednoduše řečeno, bála jsem se jí.

Když paní doktorka mluvila o pumpě, připadalo mě, že mě jí chce potrestat. Pak se to ale ve mně zlomilo a já souhlasila. A nelituji. Pumpa sama o sobě není řešením cukrovky, ale dokáže být velkým pomocníkem. Absolvovala jsem s ní těhotenství a je mým každodenním průvodcem životem.

Moje touha po pumpě se tedy nakonec splnila s odstupem více jak deseti let. Jsem za ní moc ráda.

Snad jen na závěr vzpomenu ještě jednu touhu. A to, když táta umíral na rakovinu. Zcela sobecky jsem si přála „táto, zůstaň aspoň do Vánoc“... Stále se mi v hlavě mlel tento úryvek z písně. „Táto, zůstaň aspoň do Vánoc.“ A vydržel. Bohužel to byly ty poslední.

Se slzou v oku, při vzpomínce na tátu píšu poslední slova a přeji všem slunečný den!

bokul

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou

Téma dnešního dne: Po čem jste jako dítě toužila?

 • Měla jste jako dítě nějakou touhu nebo přání?
 • Co to bylo?
 • Splnilo se vám to?
 • Nebo se vám to splnilo třeba až v dospělosti?
 • Proč se vám to nesplnilo?
 • Máte nějakou zajímavou historku?

Prosím, další příspěvky už neposílejte. V 16 hodin se dozvíte, kdo získal tři DVD s pohádkami.

vec

   
17.06.2013 - Čtenářské příspěvky - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

 1. avatar
  [11] bokul [*]

  paníliška — #10 Zdraví bohužel samo o sobě koupit nejde, ale na straně druhé - bohužel stále více a více ve zdravotnictví je vidět, že lepší péče koupit jde. Ostatně - když mi bylo 18 roků, řekli mi, že pokud budu chodit pěšky, skončím do dvou let ne vozíku skrze poškození kolene úrazem. Řešení mého problému bylo ve stylu: "Důvěřujte, že jste mladá a organismus se s tím nějak popere." A už v té době mě trochu nadzvedávaly zprávy o profesionálních sportovcích, kteří s podobným (netroufám si tvrdit, že stejným) úrazem prostě mohli jít po pár měsících na led. Netrápilo mě to snad ani tak z pohledu závisti, ale spíš proto, že to na mě dělalo dojem, že péče je opravdu jen pro někoho. Následovaly i argumenty, že kdybych skončila na vozíku, na operaci by mě stejně neposlali (i když tu řešení formou výměny kloubu je) - opět s podivným ergumentem "jste moc mladá".

  superkarma: 0 18.06.2013, 03:02:49
 2. avatar
  [10] paníliška [*]

  marde — #9 Tohle je dost pitomý názor. Sml68

  1. na komentář reaguje bokul — #11
  superkarma: 0 17.06.2013, 21:31:01
 3. avatar
  [9] marde [*]

  Dnes je to všechno o penězíchSml22Kdo je má, může si dopřát nejlepší péčiSml22Kdo je nemáSml80

  1. na komentář reaguje paníliška — #10
  superkarma: 0 17.06.2013, 19:36:35
 4. [8] magic11 [*]

  Sml67Sml79

  superkarma: 0 17.06.2013, 17:26:55
 5. avatar
  [7] Jindriska8 [*]

  Hlavně přeji zdravíSml22

  superkarma: 0 17.06.2013, 16:19:22
 6. avatar
  [6] bokul [*]

  enka1 — #5 Díky, to bych si přála asi ze všeho nejvíc. Na straně druhé, kdo s diabetem žije dokáže s jistým nadlhledem říct, že jsou i horší diagnózy než tahle. Život je prostě boj...

  superkarma: 0 17.06.2013, 15:22:07
 7. avatar
  [5] enka1 [*]

  Alla 11 — #2 Asi tak a ať děti tohle nezdědíSml72

  1. na komentář reaguje bokul — #6
  superkarma: 0 17.06.2013, 15:11:33
 8. avatar
  [4] Hanula [*]

  Sml16co k tomu říct - jen aby bylo dobřeSml67

  superkarma: 0 17.06.2013, 15:11:11
 9. [3] V19 [*]

  prajem pekné zdravieSml22

  superkarma: 0 17.06.2013, 15:10:00
 10. [2] Alla 11 [*]

  Nevím, co k tomu dodat. Snad jen - zdraví a hodně splněných snů.Sml67

  1. na komentář reaguje enka1 — #5
  superkarma: 0 17.06.2013, 14:59:18
 11. avatar
  [1] Gloria [*]

  Velice smutny prispevek, je otresne jak se v Cesku chovali doktori vuci pacientum. Tim myslim minuly rezim, jak je to dnes nevim, doufam ze je to lepsi!

  Jinak ti preji hezky a pohodovy zivot, hlavne ti preji hodne zdravickaSml79

  superkarma: 0 17.06.2013, 14:55:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme