Velmi pěkné téma...Na Moravě mám tetičku, která se na stará kolena vrhla na sestavování rodokmenu. Byla celkem úspěšná. Když svolala první setkání, přijelo asi 250 žijících předků z celé republiky a pár i z Kanady, USA nebo Rakouska.

To byla tetička s prací někde v 17. století. Do dvou let pokročila až do století patnáctého, což sice řady žijících nerozšířilo, ale osvětlilo mnohé.

Globálně vzato jsme však přišli odkudsi z území bývalé Jugoslávie a náš rod byl rodem zemanským. Takže nic, žádné schované majetky, šlechtické tituly ani macaté barokní dědictví se nekoná. Čím víc hledáte, tím větší zmatek naleznete.

Tatínek si totiž vzal bodrou hubatou děvu s jasně germánskými předky. Ty sice Benešovy dekrety posunuly někam jinam,ale  potomci zůstali.

Nepovažuji se za jihoevropanku a netulím se ani k sudetským němcům. Jsem Češka. Svůj život i národní hrdost směřuji ke státu ve kterém žiji a v němž vychovávám své děti.

Znát předky je fajn, získáte pocit určité kontinuity. Na druhou stranu ale zjistíte, že to byl v průběhu staletí a v soukolí dějin takový mazec, že o nějakém pevném bodu či linii nelze hovořit.

Já vím, že dneska zas tak zábavná nejsem, ale dovolte mi se v nostalgii ještě v posledním odstavci chvíli  plácat.

Na posledním setkání našeho rodu organizovaném výše zmíněnou tetou, které se konalo v obci dlouho a významně s námi spjatou, nechala teta sloužit mši.

Místní kostelík jak z obrázku Josefa Lady jeho slova umocňoval svou atmosférou. Ačkoliv jsem stála v davu lidí a většinu jsem viděla poprvé v životě, stálo to za to.

Prostoupil mne velmi intenzivní pocit, že vím, kam patřím a vděčnost právě za to, že někam patřím.

Vaše vážná Tora

Pozn. red.: text nebyl redakčně upraven.


A to je prima, že jsi byla náhodou vážná. Pro mě to znamená, že Ty jsi nejen výtečný bavič, ale také bytost schopná hlubokého vhledu, vnitřně mnohostranná a výsledkem Tvého dnešního zamyšlení jsou myšlenky, nutící člověka se zamyslet.
Je to hezké, co jsi napsala. Mně se to moc líbí. Díky. Míša.

  • Víte něco o svých předcích?
  • Znáte svého prvního vystopovatelného?
  • Odkud vedou vaše kořeny?

Svěřte se na redakce@zena-in.cz k jakému prvnímu známému předkovi jste se dobrali?

Samozřejmě bude vyhlášení minulé soutěže, bude nová soutěž, bude chcípák a borec dne a bude i cena pro autora vylosovaného příspěvku.

Reklama