Místo usednutí ke knize nyní usedněte ke svým počítačům a přečtěte si příběh, který napsala a poslala Tora. Já ho přečetla dvakrát za sebou. :)

Představte si podzimní večer. Již se zešeřilo a plískanice bubnuje do okenních skel. Listí dávno opustilo větve stromů a válí se při zemi stejně jako mlha a podivná nálada. Většinu tohohle podzimního marastu přinesete domů na botách s bahnem. Skřehlé ruce zahříváte o šálek čaje... 

Budu vám vyprávět příběh knižní deviantky.

Již od mala byla frustrována sestrou, která zvládla čtení ještě ve školce. Po dlouhé měsíce předškolního věku tak propukala pravidelně v hysterický pláč, že ona číst ještě neumí a neví, co si v té škole počne. Solí do ran jí byla matka. Stále četla. Knihu z ruky neodkládala v čekárně u lékaře, v autobuse, ve frontě u řezníka, doma, o pauze v práci, večer v posteli..... Z tíživé domácí atmosféry nenašla úniku ani ve škole.

U Máma má mísu a Ema mele maso se propast mezi ní a knihami prohloubila. Nechápala. Nepomohli tomu ani Děti z Bullerbynu, které začala pomalu ale jistě nenávidět. Kus po kuse. Honzíkova cesta? Letadélko Káně? První náznak smíření ji přinesli až Lovci mamutů. Avšak touha po mstiteli a potřeba vědět, že přežívá silnější nikoliv sečtělejší ji dohnala do náruče rodokapsů. Sešitová vydání pohádek z Divokého západu brzy zaplnila police dětského pokojíčku.

Tvrdý střet s ideály přišel na střední škole. Stále platilo, že přežije schopnější, ale profesor češtiny odmítal uznat Hvízdavého Dana i Tajemného jezdce coby klasiky. Nenáviděla ho. Pomsta byla nasnadě. Rozhodla se, že nepřítele musí poznat stůj co stůj. Jen tak se dá zlikvidovat nejefektivněji.

Byl zákeřný. Velel studentské knihovně a rozhodl se pro těžké zbraně. Feuchtwanger, Zola, Jirásek... zarputilost opětovala a se stejnou vervou mu vracela svazky přečtené. Nedal se a vytáhl další a další. Časem pochopil, že u některých knih byla jediná, kdo je za posledních pár let otevřel. Vyměkl. Přihodil Remarquea i Viktora Hugo....
Bylo dobojováno. V knihuprázdnu po střední škole pochopila, že s každou knihou prožila život hrdiny. Vysála příběh a nechala jím protéct své emoce. A najednou by nemělo být nic?

Pokud nechtěla, aby jí vlastní příběh strávil zevnitř, potřebovala potravu, jiný příběh, cizí život. Zprvu stačilo jednou za čas zhltnout tu a tam  nějakou beletrii. Jenže s jídlem roste chuť. Po sladkém románku je potřeba trochu syrové historie, či hořkých faktů a na vytrávení po tom všem něco lehčího.Ne, neštítí se ničeho.

A ještě spolknout účet z knihkupectví. Stala se z ní nemrtvá neživá. V žilách jí kolují osudy knižních hrdinů a s nenasytností sobě vlastní ve své zvrhlosti vysává další a další. Můžete jí potkat i vy. Toulá se po ulicích, autobusových zastávkách, plovárnách....vždy s knihou v kabelce či ruce. Usíná s ní i v posteli a probouzí se tiskařskou černí obtištěnou na tváři. Poznáte jí snadno. Má připitomělý úsměv a nepřítomný pohled. Neberte si to osobně, to právě vysála dalšího hrdinu.

Viděla jsem jí teď o víkendu. Byla v jednom klášteře a během výkladu čichala k Bibli ze sedmnáctého století, když nikdo nekoukal. Nevynechala ani kroniku ze století osmnáctého. Zahlédla jsem ji. Nechtěla jsem ji nechat v rozpacích nad oním svazkem. „ Voněla?“ ptám se. Jedním slastným výdechem řekla vše:“ A jak.“

TTT

Pozn. red. Text nebyl redakčně upraven

_____________

Toro, děkuji za příběh knižní deviantky. Fakt originální. :) Určitě jste pobavila řadu čtenářek.

Pěkný den s knihou, a ať se z nás ty deviantky nestanou, všeho s mírou...

Saša

Téma dnešního dne 29. srpna 2011 zní prostě a jednoduše: Jaký máte vztah ke knihám?

 • Kdy jste naposledy četla knihu?
 • A jakou?
 • Případně jakou máte právě rozečtenou?
 • Po jaké lierárním žánru sáhnete nejčastěji?
 • Vedete ke čtení knih i vaše děti?
 • Je to těžké?
 • Jaká kniha patří k vašim nejzamilovanějším?
 • Jakého máte nejoblíbenějšího spisovatele?
 • Jakým literárním vývojem jste prošla od dětství po současnost?
 • Máte doma knihovnu?
 • Dostáváte ráda knihy?
 • Umíte vypnout televizi a jít si číst?
 • Myslíte, že úroveň knih klesá nebo stoupá?
 • Myslíte, že mají knihy šanci na přežití?
 • Shrnuto a podtrženo - jaký máte vztah ke knihám?

Pište na redakční e.mail: redakce@zena-in.cz

Nejlepší příspěvek odměním, jak jinak - knihou. A ne tak ledajakou. Jedná se o knihu z nakladatelství Universum: 50 největších mýtů populární psychologie

kniha

 

Reklama