Rodina

Top ten pro novopečené maminky aneb deset tipů, které určitě využijete (část I.)

Rok uplynul jako voda a my už se pomalu, ale jistě chystáme na synovy první narozeniny.  Připadá mi, jako by to bylo včera, kdy jsem si ho nesla z porodnice, ale zároveň mám pocit, že je to už hrozně dlouhá doba a že jsme toho spolu už hodně zažili. Znáte ten pocit taky?

Za ten rok jsem se naučila a zjistila mnoho věcí, které by mě dřív ani nenapadlo řešit. Na některé z nich jsem přicházela docela dlouho sama, jiné zas, ač pro většinu maminek samozřejmé, jsem zpočátku nedocenila nebo si myslela, že pro ně nebudu mít využití. Nakonec se ale ukázalo, že mi velmi usnadní život a dnes už bych se bez nich, s nadsázkou řečeno samozřejmě, snad ani neobešla.

baby

Rozhodla jsem se tedy sestavit takový seznam věcí, které mi v mém prvním roce mateřství velmi pomohly a bez kterých bych si to už teď asi ani neuměla představit. Zároveň jsou to věci, které by mě před narozením syna nenapadlo řešit, a byla bych ráda, kdyby mi tenkrát někdo poradil. Doufám tedy, že vám novopečeným maminkám či babičkám přinese inspiraci a hlavně trochu usnadní život tak jako mně.

1) Zavinovačka

Zavinovačka se hodí hned od prvního dne, kdy si miminko přinesete domů. Miminka zavinování milují – ve stísněném prostoru si totiž připadají skoro jako v bříšku a mnohem líp se zavinutá zklidní a usnou.

Zavinovačku jsem jako jedinou z věcí na tomto seznamu pořídila ještě před porodem, jako součást výbavičky, ale nevybrala jsem tenkrát na poprvé nejlíp - zavinovačka „Růžek“ na suchý zip se ukázala jako moc hezká na pohled, ale ne příliš funkční. Syn se z ní brzy dokázal rozmotat během několika vteřin. Mnohem víc se mi nakonec osvědčila zděděná klasická zavinovačka na šňůry a Miracle Blanket, kterou mi doporučila kolegyně Klára.

Více o tom, jak jsem tenkrát zavinovala a jak dopadl test zavinovaček pro zena-in.cz, si můžete přečíst zde.

2) Bílý šum

Není to sice úplně nezbytná věc, ale na tento top ten list ho prostě musím zařadit. Pomáhal mi několik měsíců a vůbec nevím, jak bych syna uspala bez něj. O bílém šumu jako prostředku, který velice efektivně pomáhá při uspávání miminek, jsem se poprvé dočetla v knize uznávaného odborníka Harvey Karpa a hned po vyzkoušení zjistila, jak báječně funguje. Sousedi si sice několik měsíců mysleli, že jsme si domů do bytu v pátém patře pořídili fontánu nebo vodotrysk, ale pro mě byly zvuky vody a deště oproti křiku nevyspalého dítěte jako balzám na d/uši.

O bílém šumu i dalších metodách, které vám pomohou při uspávání, si více přečtěte zde.

3) Elektrická odsávačka mateřského mléka

Před porodem jsem vůbec nepochopila, proč bych si tuto věc měla pořizovat, když se chystám kojit. To, jak je důležitá a v jak různých situacích je možné ji využít, jsem bohužel zjistila již záhy – čtrnáct dní po těžkém porodu jsem absolvovala operaci v celkové narkóze a mléko jsem musela odstříkávat a zbavovat se ho hned po probrání, abych organizmus očistila od škodlivých látek a mohla znovu kojit.

Později jsem ji mnohokrát využila v daleko příjemnějších situacích, když jsem šla např. do kina nebo do restaurace a prcka hlídala babička. Tento pomocník je nedocenitelný zejména v prvních měsících, když nestíháte něco zařídit během tříhodinového intervalu mezi jednotlivými kojeními.

Na trhu je k dostání v několika provedeních od renomovaných výrobců. Spolu s kompatibilními lahvičkami a dudlíky tvoří celý systém, který vám bude velmi nápomocen při kratším i delším odloučení od dítěte.

4) Dětské nosítko

Dětské nosítko jsem pořídila, když byly synovi asi čtyři měsíce. Přimělo mě k tomu zjištění, že ač jsem pořídila kočárek vhodný i do terénu, tak s ním stejně téměř žádným „terénem“ neprojedu a nosit tak těžké dítě delší dobu na ruce je nad mé síly.

Navíc, pokud chcete jít někdy s miminkem třeba na výstavu nebo do nějakého muzea, připravte se na to, že kočárek budete muset nechat pravděpodobně v šatně. Nosítko je pak ideální a pohodlnou volbou pro maminku i miminko.

Výhoda certifikovaných nosítek tkví v tom, že se v nich dají nosit i velmi malé děti, které ještě nesedí. Důležité je pouze to, aby měly kolena výš, než zadeček. Někteří výrobci dnes nabízí dokonce nosítka s novorozeneckou vložkou, takže chodit s miminkem na bříšku můžete již opravdu velmi záhy po porodu.

Alternativou k dětským nosítkům jsou pak šátky na nošení dětí, které se vyrábí v mnoha různých provedeních i barevných kombinacích.

5) Monitor dechu

Dlouho jsem před porodem zvažovala, jestli monitor dechu pořídit. Strach o dítě a poporodní úzkost nakonec zvítězily a monitor jsme pořídili. Ani dnes bych se ale nerozhodla jinak, monitory dechu vám pomůžou klidně spát. Navíc víte, že děláte vše, co je možné i v rámci prevence syndromu náhlého úmrtí kojenců. Více o SIDS zde.

Dalších pět tipů, které určitě do roka věku dítěte využijete, si přečtěte na zena-in.cz zase příště.

Čtěte také:

   
29.09.2014 - Děti - autor: Eva Sotonová

Komentáře:

 1. [15] Bébina [*]

  Měla jsem jen monitor dechu. El. odsávačku jsem si půjčili zadarmo v porodnici, ale byla k ničemu, holt jsem ten typ, co má špatný spouštěcí reflex a ačkoliv jsem dítě nakojila a kojila do 11měsíců, neodsála jsem skoro nic. Na nošení jem měla šátek, použila jsem ho párkrát, pak jsem zjistila, že s dítětem na břichu může člověk možná tak chodit, ale to je všechno. Neuklidí, nenají se. A nebylo mi příjemné nosit dítě na rozbolavělých prsou a břiše, navíc ten pocit, že gravitace stejně vykoná své, ale ještě tomu pár kilogramovou zátěží budu pomáhat. Nene. Stejnou službu jako zavinovačka udělá i deka z Ikea za 30Kč.

  superkarma: 0 29.09.2014, 12:20:31
 2. avatar
  [14] manki [*]

  Radek Kříž — #9 Plně s Vámi souhlasím, dcera si pořídila pro vnuka monitor dechu a nejspíš udělala dobře, protože jí několikrát probudil alarm. Myslela si, že bude asi vadný, tak ho poslala na přezkoušení a vrátili ho s tím, že je v pořádku a i potom několikrát varoval. Nevím, jak by to dopadlo, kdyby ho neměla. Vnuk má problém s usínám doteď, ale když usne, tak hodně tvrdě. Teď je dcera těhotná a čeká dvojčátka - chlapečky a určitě si monitor dechu znovu pořídí. Proč zbytečně riskovat, když je taková vymoženost. A pokud bude taky problém s usínám, zkusíme zavinovačky, nejdřív s plínkou, protože kupovat je dvakrát, na to je cena dost vysoká, kdyby se neosvědčily. Zkusíme i bílý šum, o tom jsem ještě neslyšela. Malého jsme musely držet pevně v náruči, aby se nemohl hýbat a houpat, pak teprve usnul.

  superkarma: 0 29.09.2014, 11:07:59
 3. [13] patricia077 [*]

  Dceři bude teď taky rok a monitor dechu jsem si letěla půjčit hned po propuštění z porodnice, taky jsem se hrozně bála všech těch filmů, článků atd. Pravdou je, že jsem ho za ten půlrok použila jen občas, když jsem ho měla zaplý, tak jsem ho zapomněla akorát vypnout, když jsem vyndala malou z postýlky a to byl teprve rachot,který vzbudil všechny ostatní..Výhodou bylo, že jsme dostali dvě destičky, které jsem pak nemusela převážet, když jela třeba k rodičům, jednu jsem měla tam a druhou doma..ale chápu pro klid duše, ať si ho každá maminka alespoň půjčí nebo koupí už od někoho, jinak je to drahá záležitost..

  superkarma: 0 29.09.2014, 10:34:57
 4. avatar
  [12] Suzanne [*]

  Neměla jsem nic z toho. A bílý šum? Před pár lety jsme měli domácí fontánku a bylo to nesmírně příjemné.

  superkarma: 0 29.09.2014, 10:30:07
 5. avatar
  [11] ToraToraTora [*]

  Zavinovačka je fajn, bez zbytku to jde lépe než s ním.

  superkarma: 0 29.09.2014, 10:11:26
 6. avatar
  [10] Ivásek [*]

  Radek Kříž — #9 tohle teď řeším - monitor dechu určitě! Dá se půjčit v porodnici asi na půl roku, dá se půjčit v různých mateřských centrech (radši budu mít desítky věcí "zbytečně", než abych se potom mlátila do hlavy, že jsem něco zanedbala)...

  superkarma: 0 29.09.2014, 09:26:34
 7. avatar
  [9] Radek Kříž [*]

  mařinka — #5Ohledně úmrtí dítěte a hlídání dechu. Mému kamarádovi zemřelo miminko během Štědrovečerní večeře...

  Kdyby měl hlídání dechu, nestalo by se to. Jeho žena se z toho zbláznila...

  Když je možné si tohle zařízení pořídit, nechápu, proč si to nepořídit...

  1. na komentář reaguje Ivásek — #10
  2. na komentář reaguje manki — #14
  superkarma: 0 29.09.2014, 09:10:45
 8. avatar
  [8] luneta [*]

  já měla jen zavinovačku.Monitor mi stačil v porodnici,když pořád ječel,protože jsem ho zapomínala vypínat

  superkarma: 0 29.09.2014, 09:10:42
 9. avatar
  [7] diblice [*]

  tak já měla tak akorát zavinovačku a nosítko, to bylo perfektní pro cesty po úřadech, odstříkávat jsem nikdy neměla potřebu, monitor dechu bych snad ani neslyšela, kdyby pípal, kolikrát ani nevím, že jsem v noci vstávala k dětem na kojení, jen se pak ráno divila, že spí v mý posteli a když si vzpomenu, že v roce 1987, když se mi narodilo první dítě znělo doporučení z porodnice dávat dítě spát na břicho(což už zase dnes je úplně tabu)

  superkarma: 0 29.09.2014, 08:46:59
 10. avatar
  [6] lojzinkaa [*]

  Jediné co jsem z tohoto měla byla zavinovačka a teď přemýšlí o nosítku..,zbytek věcí není potřebných a dá se bez nich obejít.

  superkarma: 0 29.09.2014, 08:35:15
 11. [5] mařinka [*]

  Zajímavé... Jako by mateřství nešlo zvládnout bez x drahých vymožeností. Rozhodně bych neřekla, že toto je top ten (tedy zatím five) pro novopečené maminky.

  Se zavinovačkou souhlasím. Místo nosítka mi dobrá duše ušila šátek z koupené látky, stálo to pár korun a využívali jsme to já i muž mnoho měsíců, neb se to dalo přizpůsobit rostoucímu dítěti. Zbytek - není to tak trochu masáž výrobců, že bez toho či onoho se neobejdete, hrozba úmrtím dítěte, citový nátlak, ...?

  1. na komentář reaguje Radek Kříž — #9
  superkarma: 4 29.09.2014, 08:26:46
 12. [4] Vivanka [*]

  souhlas, na první pohled zbytečnosti, po prvním dítěti nutnost:-)

  superkarma: 0 29.09.2014, 08:19:58
 13. [3] Nikar [*]

  Zavinovačka klasicka, monitor dechu také. Nosítko si pořídím až teď k druhému. El. Odsávačku jsem nepotřebovala (u prvního jsem zvládala odstříkat ručně), u druhého uvidíme. O bílém šumu slyším prvně Sml80

  superkarma: 0 29.09.2014, 07:48:55
 14. [2] yavip [*]

  moc pěkný článek s osobní zkušeností..

  superkarma: 0 29.09.2014, 07:28:26
 15. [1] lidicka [*]

  Vůbec nic nového, tyto rady jsou staré známé - uveřejňovány snad v každém článku o miminkách....Sml80Sml16

  superkarma: 3 29.09.2014, 05:44:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme