Haluško, Ty jsi spisovatelka a TOP cena Ti právěm náleží, a navíc jsi ještě byla vylosovaná...

Celá soutěž je TADY


Jedla sibírska, ktorej je škoda na akúkoľvek paličku, hoci by mala byť čarovná. Tá čarovná z jedle bola určená pre Mrázika, ale Marfuša mu ju niekde zašantročila, napriek tomu, že ju teraz pravdepodobne našiel, pretože tu v Krkonošiach sa pomaly psy lámu v zákrutách od mrazu.

Na Dumbledora/Brumbála/ zvýšila nemenej vzácna palička z bezu.

Aj Druidovia si vyrábali paličky a verili, že sú čarovné. Mali však skôr pričarovávať zdravie a boli jasanové.

A aby sme nechodili po svete a domov sme nepoznali, tak sa vrátime do zemí českých a v letných podvečeroch môžeme v lesných tôňach pozorovať tancujúce víly a pri nich na vŕbe sediaceho vodníka, čo stráži čistotu ich jemných pohybov.

A teraz citát z jednej knížky. Je odpoveďou na ďaľšiu otázku: "V Londýne leží rytíř, jehož papež vydal hrobu, plod jeho práce vzbudil svatou zlobu. Co schází na jeho hrobce,to hledáš směle, semena rúže v zaoblenom těle /jablko/ Strom, a ktorom je reč , vie nielen o kráľovských ušiach, ale radi do jeho bútľavých kmeňov šepkáme o našich radostiach a starostiach". A pretože som empatická rybička, často si ma mýlia s bútľavou vŕbou.

Strom života Yggdrasil je obrovský jasan, který se tyčí nad celým světem. Znázorňuje osu světa (axis mundi). Koruna sahá až do nebe, kmen patří světu lidí, kořeny má tři a každý zasahuje do jiného světa. První kořen sahá až do říše mrtvých Helu, kde had Nídhögg okusuje kostry zemřelých a užírá i samotný Yggdrasil. Další kořen leží v Ásgardu. Poblíž kořene pobývají tři normy, které udržují Yggdrasil při životě tím, že mu lijí na kořeny čistou vodu ze studny osudu. Normy, tři stařeny ovládají lidské osudy a jmenují se Osud (Urd - Osudová), Bytí (Verdandi - Stávající) a Nutnost (Skuld – Co musí být). Poslední kořen leží v Jotunheimu, zemi obrů. Zde se nachází i studánka moudrosti a poznání, ve které je Mímiho odťatá hlava. Odin obětoval jedno oko, aby se mohl z Mímiho studny napít. Po kmeni Yggdrasilu pobíhá veverka Ratatosk a vyřizuje nadávky mezi orlem na vrcholku a hadem u kořenů.

Marek je vzácny človek nielen svojim človečenstvom, ale aj menom zo vzácneho dreva. Ebenové drevo je krásne, trvácne a vzácne.

Najpomalšie rastúci strom u nás je tis obyčajný, ktorý vo veku 10 rokov má iba 70 cm a kvitne až ako 20-ročný

Karel je rodák z Berouna.


Mám jen jedinou připomínku, Haluško – NORMY jsou bezva věc, dík tomu nám jde třeba spotřebič do jakékoli zásuvky, ovšem ony sudičky byly NORNY.  Ale kašli na to, pevně věřím, že i Norny mají své normy. Každopádně aviváž je Tvá! Míša

Reklama