Bulvár

Top 10: Letní festivaly 2008!


Rok s rokem se sešel a pomalu, ale jistě začíná další bohatá festivalová sezóna. Už víte, kam pojedete, nebo ještě nemáte přehled, co nám letos pořadatelé nabízí? Přinášíme vám malého průvodce deseti nejzajímavějšími akcemi.


K létu patří neodmyslitelně i hudební festivaly a vypadá to, že jich neustále každý rok přibývá. Není divu, protože zájem návštěvníků především o ty největší je obrovský. Pořadatelé se předhánějí, kdo přiveze zajímavější hudebníky a bude mít pestřejší doprovodný program. To je jenom dobře pro všechny, kteří se během letních dní rádi za muzikou vydají..

 

Jak se zdá, letošním velkým festivalům až okatě dominují především hvězdy z britských ostrovů, což rozhodně není na škodu. Nabídka je pestrá a my jsme pro vás vybrali deset nejvýraznějších dramaturgických počinů letošní sezóny. Kromě charakteristiky uvedených festivalů máte možnost poslechnout si hudbu některých interpretů, abyste si o nich udělali lepší obrázek.

 

1. MEZI PLOTY 17.5. Dobřany (u Plzně), 24.5. Brno-Černovice, 31.5.-1.6.2008 Praha-Bohnice
www.meziploty.cz

Úctyhodným 17. ročníkem pokračuje oblíbený hudební a divadelní festival situovaný do prostor psychiatrických léčeben. Na pódiích festivalu máte každoročně příležitost vidět výkvět domácí scény jak z hlediska hudebního, tak co se týká prken, které znamenají svět. Společným jmenovatelem je určitě pohodová alternativní kultura pro široké publikum. V našem výběru můžete postřehnout kapely, které se v různých kombinacích představí během třech květnových festivalů.

 

Vstupenky se do Dobřan a Brna dají koupit za 150,-. V Praze jednodenní lístek pořídíte za 250 a dvoudenní za 470 korun.

Bratři Orffové
Yellow Sisters
Hypnotix

Priessnitz
Pražský Výběr II.

Sunshine

The Prostitutes (Cz/UK)

Michal Prokop & Framus Five
Plastic People of the Universe

Psí Vojáci

Jablkoň
Krucipusk

Jasná Páka

Tleskač

Sestry Steinovy

Záviš

 

2. RIO DE RIVIERA  23.-24.5.2008 Brno
www.rioderiviera.cz

Celkem povedený brněnský festival už poněkolikáté nabízí chutný mix různých žánrů, mezi nimiž dominuje elektronická hudba, funky, hip-hop a DJ produkce. Zastoupená je i skate scéna. Tento rok se jim podařilo sehnat několik hodně zajímavých jmen, která kulturní úroveň jihomoravské metropole rozhodně pozvednou. Večeru budou předcházet warm-up party v Praze i v Brně. Z Prahy je navíc vypraven zdarma tzv. „kůl“ bus z Florence zdarma. Víc jak 50 prvních nadšenců ale neuveze.

 

Předprodej 300, na místě 400,-.

 

Freak Power (Velká Británie)
Micky Slim (Velká Británie)
Clipse (USA)

DJ Beware (Hong Kong)
Noir (Dánsko)

Andro (Maďarsko)

Optical (Velká Británie)

Kontrafakt (SR) 3. UNITED ISLANDS OF PRAGUE
19.-21.6.2008 Praha
www.unitedislands.cz

Ke konci června se již pravidelně stává centrum Prahy, respektive ostrovy na Vltavě, dějištěm výrazné hudební události, která nemůže nechat žádného fajnšmekra chladným. Již předchozí léta se ukázalo, jak šťastná byla myšlenka vytvořit na pár dní z Prahy centrum světové world music a jazzové hudby. Místo pro pestrou paletu stylů, každý si najde své. A co je na festivalu naprosto nejlepší, je jeho cena… vstup je totiž všude zdarma!

 

Jeden z organizátorů David Gaydečka nám na otázku, co je letos nového oproti předešlým ročníkům, řekl: „V podstatě každý rok byl pojatý rozdílně a tentokrát je to jiné v tom, že festival bude podobný jako loni. Koncepce minulého festivalu se osvědčila a hodláme v ní i nadále pokračovat. Podařilo se nám rozšířit prostory festivalu nejen do všech významnějších pražských klubů v rámci svátku hudby 19.5., ale po složitých jednáních s radnicí Prahy 1 se podařilo pro jazzovou stage získat i Kampu, kde se už dlouhá léta žádná hudba nehrála.“

La Shica (Španělsko)

Bauchklang (Rakousko)

noJAZZ (Francie)

No Blues (Holandsko)
Quimpy (Maďarsko)

Phisbacher (USA)

Bratři Orffové

Docuku

Organic Quartet

Toxique

 

4. ROCK FOR PEOPLE  3.-5.7.2008 Letiště Hradec Králové 
www.rockforpeople.cz


Dá se říci, že jednou z nejočekávanějších událostí sezóny je díky naprosto špičkovým headlinerům (dá se říci opět) Rock for People. Přestěhování festivalu z Českého Brodu na letiště do Hradce jenom prospělo. Akce rok od roku roste a to pořadatelům umožňuje i nadále zvát ty největší lahůdky hudebního světa. Žánrová nevyhraněnost je ku prospěchu věci, i kyž kvalita je rozhodujícím faktorem ve většině případů zúčastněných kapel. Báječná nadílka velmi výrazných spolků z celého světa určitě zaujme i ty náročnější z fanoušků.

 

Vstupné 950,- + poplatky distributorů, na místě 1.100,-.


Massive Attack (Velká Británie)

The Offspring (USA)
Kaiser Chiefs (Velká Británie)

Helmet (USA)
Pantheon Rococó (Mexiko)

VNV Nation (Velká Británie)

Madball (USA)

Dreadzone (Velká Británie)

Nomad Sound System (Holandsko)5. COLOURS OF OSTRAVA
10.-13.7.2008 Ostrava
www.colours.cz


Již po sedmé se největší moravskoslezské město rozezní tóny té nejlepší současné hudby světa. Festival původně zaměřený na world music se otevřel mnoha proudům a směrům. Ve většině případů je spojujícím prvkem neotřelost volených interpretů, a to především zahraniční provenience. Stejně jako RFP mohou si i „Barvy Ostravy“ pro obrovský divácký zájem dovolit pozvat unikátní směsici famózních světových instrumentalistů a skupin. Ne náhodou byl festival zařazen jako jediný český do European Forum of Worldwide Music Festivals, což  je nezisková asociace 44 nejvýznamnějších nezávislých evropských festivalů.

Goldfrapp (Velká Británie)

Happy Mondays (Velká Británie)

Sinead O´Connor (Irsko)

Habib Koité & Bamada (Mali)

Koop (Švédsko)

Jan Garbarek Group & Trilok Gurtu (Norsko/Německo/Indie)

Daby Touré (Mauretánie)

Gogol Bordello (USA)

Noa (Izrael)

 

Vstupné do konce května za 960, do konce června za 1.090 a na místě za 1.200 korun.6. CREAMFIELDS 12.7.2008 Letiště Břeclav

www.creamfieldscentraleurope.eu


Po krachu Open Air Field před pár lety jednoznačně největší elektronický festival nejen na našem území. Jedná se o mutaci kultovního britského festivalu a organizátoři se kvalitou produkce ani prostředí nenechávají zahanbit. Creamfields je natolik významná akce, že zájem o ní zdaleka přerůstá hranice České republiky. I z toho důvodu bylo jako místo konání vybráno letiště v Břeclavi. Je to poměrně logické řešení kvůli optimální vzdálenosti do všech metropolí středoevropského regionu. Uznejte sami – Praha 252 km, Bratislava 80 km, Budapešť 260 km a Vídeň 80 km.

 

Je samozřejmostí, že návštěvníci mají možnost shlédnout naprostou světovou špičku v odlišných odrůdách elektronické taneční muziky. Podle toho se také pohybuje pravidelná mnohatisícová návštěvnost.
Cena do 30.5. 890 korun, do 30.6. 930 korun, do 12.7. 970 korun a na místě 1.100,-.

Coldcut (Velká Británie)

Gus Gus (Island)

Sasha (Velká Británie)

Corvin Dalek (Maďarsko)

Ladytron (Velká Británie)

Booka Shade (Německo)

Ferry Corsten (Holandsko)
Funk D´Void (Skotsko)

7. FLUFF FEST
20.-22.7.2008 Rokycany
www.fluffmusic.comDalší festival, který přerostl poměry naší země je Fluff Fest v Rokycanech. Po sedmi letech fungování se propracoval mezi nejvýznamnější evropské festivaly věnující se fenoménu hard core a letošní osmý ročník toho bude zcela jistě důkazem.

 

Oblíbenost třídenní akce spočívá ve velmi příjemném pojetí organizace, pohodových fanoušcích a v povedeném dramaturgickém výběru současné světové elity žánru. Festival se může pochlubit veškerými atributy HC scény, mezi nimiž nechybí množství informačních stánků nejen o straight edge (rozuměj život bez drog, alkoholu, kouření a masa), letos je navíc připravovaná fanzinová knihovna seznamující případné čtenáře s literárním výkvětem domácí i zahraniční scény a samozřejmě i vegetariánská kuchyně.

 

Předpokládaná cena na všechny tři dny je krásných 500 korun.

Death By Stereo (USA)

No Turning Back (Holansko)

Lack (Dánsko)

Bane (USA)

Hero Dishonest (Finsko)

True Colours (Belgie)

SSS (Velká Británie)

Discarga (Brazílie)

Raein (Itálie)

Daitro (Francie)
 
8. BENÁTSKÁ NOC 25.-27.7.2008 Malá Skála

www.benatskanoc.cz


Po šestnácté se otevřou brány festivalu s asi nejsilnějším geniem loci mezi domácími akcemi. V překrásném prostředí Malé Skály je pozornost věnována především rockové hudbě a případně popu. Návštěvníci se každoročně  dočkají i atraktivních zahraničních hostů. Pro příklad můžeme uvést dřívější vystoupení Scorpions, Suzi Quatro, Anthrax nebo The Gathering. Koncerty probíhají na několika podiích současně, z nichž jedno je věnováno výhradně revival kapelám od nás i z ciziny. Co se týká domácích kapel, můžete na Benátské noci v podstatě pravidelně shlédnout rockovou špičku i trochu toho zábavového klišé.

 

Vstupné za 400–490 korun za den.

Kim Wilde (Velká Británie)

Die Happy (Německo)

Lordi (Finsko)
The Vibrators (Velká británie)

David Koller

Lenka Dusilová

Horkýže Slíže (SR)

Krucipusk

Kryštof

Tata Bojs

 9. REGGAE ETHNIC SESSION 27.-29.7.2008 Žízníkov u České Lípy

www.reggaefestival.cz


Chcete-li si užít velmi povedený letní dýchánek v rytmech reggae, latiny, world music, hip-hopu a spřízněných stylů, doporučujeme zajet nasát pohodu do severočeské vsi Žízníkov. Parádní atmosféra místa i publika působí jako magnet k opětovnému navštěvování této akce. Každoročně se organizačnímu týmu daří umně skloubit výběr toho nejžádanějšího z českých luhů a háju dohromady s perličkami v podobě zástupců zahraniční scény. Exotika rozhodně nechybí. DJ stage a množství doprovodných programů je samozřejmostí. Vhodné i pro děti :)


Jah Mason & Lutan Fyah (Jamajka)

R.D.K. Hi-Fi (Velká Británie)

Big Famili & Band (Martinik/Francie/mezinárodní)

Polemic (SR)

Švihadlo

Fast Food Orchestra

Mr.Cocoman & Solid Vibes

 

 10. BRUTAL ASSAULT 14.-16.8.2008 Vojenská pevnost Josefov, Jaroměř
www.brutalassault.cz


Posledním v našem výčtu, ale rozhodně ne co do kvality, je smršť v podobě asi nejdrsnějšího metalového festivalu u nás. Ten na rozdíl od předchozího pro děti moc vhodný není. Ale srdce hudebního znalce zaplesá. Skutečný výkvět světové metalové elity si na Brutal Assault nezadá s největšími evropskými festivaly ve Francii, Německu či Polsku. Obzvlášť atraktivní je i lokalita barokní vojenské pevnosti ve východních Čechách, do které se díky vzrůstajícímu počtu návštěvníků musela akce přesunout. Nepřeberné množství hudebních distribucí, stánků s nezbytnými stylovými doplňky a především dvě obrovská podia, na nichž se kapely střídají jsou opravdovým lákadlem.

Předprodej 1.000, elektronicky 1.100 a na místě 1.200 korun včetně 50,- vratného ekopoplatku.


Paradise Lost (Velká Británie)
Neurosis (USA)
Arch Enemy (Švédsko)

Septic Flesh (Řecko)

Cradle of Filth (Velká Británie)

Carcass (Velká Británie)

Entombed (Švédsko)

Six Feet Under (USA)

Sodom (Německo)


Najdete si v letním období čas na návštěvu některého festivalu a kterého? Myslíte si, že jsme v našem výčtu na nějakou báječnou akci zapomněli? Doporučte takový letní festival ostatním čtenářkám. Kteří z uvedených umělců vás zaujali?

   
16.05.2008 - Společnost - autor: Michal Chalupa

Komentáře:

 1. avatar
  [26] tapeta2007 [*]

  teda je úplně zdarma

  superkarma: 0 06.06.2008, 08:02:35
 2. avatar
  [25] tapeta2007 [*]

  babunka: ahojky, zrovna na votvirak se dá sehnat vstup zdarma. Teď mi přišla pozvánka.

  superkarma: 0 06.06.2008, 07:58:59
 3. [24] babunka [*]

  tak já se těším na www.votvirak.cz ale mrzí mě, že jsou ty festáky už docela předražené...já jako studentka si jich moc dopřát nemůžu...

  superkarma: 0 05.06.2008, 09:53:21
 4. avatar
  [23] ŠTÍSTKO [*]

  carrom: připojuji se,že není uveden Trutnov

  superkarma: 0 05.06.2008, 06:17:54
 5. avatar
  [22] carrom [*]

  Chybí tu i Trutnov Openair... Ale já letos jedu na Masters of Rock

  superkarma: 0 25.05.2008, 13:26:28
 6. avatar
  [21] Meander [*]

  Včera jsem našla tohle http://www.lochotin.cz/casovy-plan.php a vypadá to náramně.

  superkarma: 0 19.05.2008, 11:23:21
 7. avatar
  [20] kuty [*]

  ono se na masters of rock vůbec nějak zapomíná,přitom návštěvnost je obrovská.

  superkarma: 0 19.05.2008, 10:51:54
 8. avatar
  [19] tapeta2007 [*]

  Nějak tady není uvedený vítěz mnoha anket festival roku 2007 - Masters Of Rock. Do tohoto festu jsem fakt fanda. Už pojedu po páté. Je to fakt nářez. Pa

  superkarma: 0 19.05.2008, 10:08:38
 9. avatar
  [18] wich [*]

  Radka27: Taky si nemůžu Coloursy vynachválit. Je to jeden z nejkulturnějších festivalů . Žádní zdrogovaní špinavci, všemožné občerstvení, nejen hudební stage, workshopy, interpreté z celého světa a to vše kousek od domu . Po infu z loňského Hip Hop Kempu se děsím toho bordelu, který budu muset snést coby doprovod partnera na IDA a jako divák pár dobrých interpretů, no potěš koště

  superkarma: 0 18.05.2008, 15:52:04
 10. avatar
  [17] Radka27 [*]

  Můžu doporučit Colours of Ostrava. Koná se přímo v centru města po 4 dny na 5 scénách. Dvě hlavní scény se mezi sebou střídají takže hlavní hvězdy nemíjíte, na ostatních scénách si najdete to svoje. Jedna scéna je i divadelní. Super atmosféra, žádní zdrogovaní ani opilí, jen fajnšmekři na hudbu Stánky s různým zbožím - jídlo, pití, pečivo, oblečení, hudební nástroje, knihy, kadeřnictví... Doprovodný program v klubech a kinech, volné vstupenky do muzejí a jízdenka na ostravskou MHD po celou dobu platnosti vstupenky na festival. Záchody na místě jak budky, tak normální. Já vždy chodím do nějaké restaurace v centru kam je to do 5 minut chůze. Spojíme to s kávičkou, klimatizací, jídlem a lahvinkou červeného A stačí mi většinou jít na jeden hlavní den za 500,- abych viděla to nejlepší z festivalu Je to takový celodenní koncert.

  Hroznou zkušenost mám z nějakého rockového festivalu kde se tetovalo, stříhalo do hola, jediné stánky byly pivní, všude se válely hromady pivních kelímků a jehel, lidi byli zdrogovaní, zvuk katastrofální , atmosféra jak na jiné planetě , po tomto zážitku jsem měla trauma jít na nějaký festival, dokonce na Colours jsem první roky odmítala jít také, ale je to opravdu kulturní událost, žádný humus.

  superkarma: 0 16.05.2008, 19:53:14
 11. avatar
  [16] Madison [*]

  Poprvé a naposled, zážitek na celý život

  superkarma: 0 16.05.2008, 18:54:35
 12. avatar
  [15] Ch.Z. Kochanská [*]

  Meander: Mám úplně stejné důvody, proč už na festy nejezdím. Je to nepohodlné, lepší je obyčejný koncert, nejlépe v rodném městě.

  superkarma: 0 16.05.2008, 16:20:43
 13. avatar
  [14] Meander [*]

  http://akce.plzen-city.cz/index.php?section=na_ulici/2008&page=open
  Na ulici ještě nemá daný program, ale stejně to bude paráda. Jako každý rok. A zadáčo

  superkarma: 0 16.05.2008, 16:10:39
 14. avatar
  [13] Ajiiiii13 [*]

  Jezdíme každý rok na Benátskou a je to super. Kdo váhá, určitě doporučuji

  superkarma: 0 16.05.2008, 15:03:34
 15. [12] jana64 [*]

  A co Vizovice

  superkarma: 0 16.05.2008, 14:44:19
 16. avatar
  [11] Dimsy [*]

  Tyhle festivaly pro mě už nejsou.Nemám ráda vožralý,bordel a hluk.Asi před dvěmi roky jsme na jednom byli.Pořádala to myslím spořitelna...Zaplatili jsme těch 500,- za to jsme si do areálu nesměli vzít vlastní pití a jídlo.Prodávali tam Colu,sladké limonády,ale hlavně pivo a tvrdý alkohol a všude se nesla vůně trávy.Ve třicetistupňových vedrech fakt bezva.Dovedete si jistě představit,co to s některými návštěvníky udělalo.O záchodech,které přetékaly už první den v poledne ani nemluvím.Jo a končilo to asi ve tři ráno.Zvláštní,že tady porušování nočního klidu uprostřed vesnice jaksi nevadilo!

  superkarma: 0 16.05.2008, 13:31:55
 17. avatar
  [10] sanvean [*]

  Jen pro doplnění - dnes a zítra:
  http://www.barvyleta.cz/dzban/2008/

  superkarma: 0 16.05.2008, 11:36:32
 18. avatar
  [9] Meander [*]

  Je jeden důvod, proč se letním festivalům vyhýbám. Teda dva - lidi a záchody

  superkarma: 0 16.05.2008, 11:22:10
 19. avatar
  [8] KatherineDickinson [*]

  nejak mi tam chybi Masters Of Rock
  1.Ano, kazdy rok na MoR
  2. ano, MoR
  3. doporucuju
  4.mozna jen okrajove Die Happy a Paradise Lost..

  superkarma: 0 16.05.2008, 11:13:45
 20. avatar
  [7] ToraToraTora [*]

  Chystám se na HIp HOp Kemp..tedy chystám těsnění oken a odjeźd nejlépe na dovolenou, bo máme ty hiphopáče rovnou za humny a dělají pekelný rámus

  superkarma: 0 16.05.2008, 10:46:05
 21. avatar
  [6] Kassy [*]

  Nemáte v tom výčtu ani jeden folkový festival, a že jich u nás není málo...

  (1) Ano, najdu. Z uvedených to nebude žádný.
  (2) Viz. výše.
  (3) Nedoporučím, neb vím, že mám spíš menšinový hudební vkus.
  (4) Dva tři by se našli.

  superkarma: 0 16.05.2008, 10:36:28
 22. avatar
  [5] wich [*]

  Tak jsem zvědavá, jak se Zlata Holušová vytáhne s Coloursy letos

  superkarma: 0 16.05.2008, 08:33:39
 23. [4] FAXÍK [*]

  nenavštěvuji letní festivaly, nic mě tam neláká

  superkarma: 0 16.05.2008, 08:01:16
 24. avatar
  [3] Evikus [*]

  Loni jsme byli na Malé Skále a bylo to fakt super .
  Až na to množství lidí a málo místa k sezení, takže když pršelo a nedalo se sedat venku na trávě tak to bylo dost blbý.
  Letos už jsme si lístky nekoupili, takže asi nepojedeme.

  superkarma: 0 16.05.2008, 07:22:30
 25. avatar
  [2] tyrkys [*]

  Až bude Mezi ploty, mám jen dvě možnosti: jít tam, nebo se na ten víkend odstěhovat .

  superkarma: 0 16.05.2008, 00:45:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme