Bulvár

Tomio Okamura: Zastřel svého exekutora?

S komentáři Tomia Okamury, mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agantur (AČCKA) se setkáváme v našem magazínu pravidelně. Tentokrát si můžete přečíst jeho názor na zločiny exekutorů.

tomioPodnikatel, Čech i Japonec a mluvčí AČCKA Tomio Okamura je také velkým kritikem stavu české společnosti. Níže si můžete přečíst jeho komentář k otázce exekucí...

Zastřel svého exekutora?

Stále častěji se objevují úvahy o zastřelení exekutora, který se vloupal do cizího domu, kde majitel ubytoval dlužníka. Lidé dovozují, že střelit cizího vetřelce, který se vloupal do mého domu, je správné. Mají pravdu. Právo exekutora vloupat se bez kontroly do cizího domu odporuje logice i ústavě. Dluhy se mají platit a stát musí umět pomoci účinně chránit věřitele.
Nelze tak ovšem konat za cenu další nespravedlnosti, neřkuli loupeže za bílého dne. Exekutora máme v povědomí jako úřední osobu. Tou ovšem není. Exekutor je soukromý podnikatel, který se živí vymáháním dluhů. Člen exekutorské komory má ovšem podle zákonů některá mimořádná oprávnění.

Pomiňme zákon a řekněme si, jaká práva by měl a neměl mít podle prostého selského rozumu. Dluhy, tj. částky určené soudem, by měl vymáhat jen po dlužnících. Praxe je ovšem taková, že majetek exekutoři zabavují bez ohledu čí je. Záminkou je obvykle společná domácnost s dlužníkem. Podle zákona je postižený (nevinně okradený) povinen doložit vlastnictví majetku. To je v mnoha případech nemožné - já sám schraňuji doklady pouze na věci v záruční době nebo v majetku firmy. Tato praxe odporuje principu římského a současného evropského práva, které říká In dubio pro reo (v pochybnostech ve prospěch obviněného) a z něhož vychází i další princip presumpce neviny. Presumpce neviny je uvedena v Listině základních práv a svobod (dále Listina) v oddílu Právo na soudní a jinou právní ochranu. Tato listina, jako součást ústavy, je nadřazená veškerým zákonům. Není povinností občana dokazovat svou nevinu (ani třeba dokládat vlastnictví), ale je to povinností státu či jemu pověřených orgánů. Je těžké vymoci dluhy, ale exekutor si to nemůže ulehčovat na úkor nevinných lidí.

Porušování domovní svobody

Poslední úprava zákona umožnila exekutorům vstoupit do obydlí dlužníka a to bez účasti policie. Úpravu tehdy zákonodárci do zákona vkládali s bohulibým úmyslem ušetřit státní kase za policejní asistenci. Zákon nemá logiku - exekuci před vykonáním musí nařídit soud - i ten stojí peníze a nikoho nenapadlo soudy vyloučit. Tedy, pravda, "lobbisty" spojené s exekutory to už napadlo, ale takové šílenství zatím neprošlo. V každém případě soudní líčení se připočte k nákladům exekuce a je to. Stejně tak je možné případnou účast policisty na exekuci zaplatit z majetku dlužníka. Domovní svoboda je ústavně zaručené právo plynoucí z článku 12 Listiny práv a patří mezi nejzákladnější lidská práva a svobody. Podle nálezu
Ústavního soudu je možné domovní svobodu porušit "jen a pouze v zájmu ochrany demokratické společnosti jako takové, případně v zájmu ústavně zaručených základních práv a svobod jiných". Do téhle kategorie rozhodně nespadá exekuce uvalená na majetek jiné osoby.

Jen pro ujasnění:
Každý má povinnost platit své dluhy.
Věřitel má vždy právo je vymáhat.
Exekutor pověřený soudem může mít právo je vymáhat.
Nikdo nemá ovšem právo v rámci vymáhání dluhu zabavovat majetek kohokoli jiného než dlužníka. Je samozřejmě na soudu, aby v případě, že dlužník převede majetek na jinou osobu takový převod zrušil. Ani soud ovšem nemůže nařídit a schválit zabavení majetku, který není ani nebyl v držení dlužníka. A nikdo nemůže po nikom chtít, aby na své náklady a navíc o své újmě někde dokazoval, že jeho majetek je jeho. Tady bych vyjmul povinnost - u nás neexistující, ale žádoucí - doložit případně legálně své příjmy v případě podezření, že majetek je nabytý nelegálně. Nikdo nemá právo porušovat domovní svobodu toho, kdo není dlužníkem, navíc bez asistence orgánu, který by kontroloval jednání exekutora. Exekutor nemůže být všemocný lovec lidí s pravomocemi, které nemá ani policie, ale dokonce ani soud.

Dluhy a jiné dluhy

Dlužníci v ČR jsou vůbec zajímavé téma. Ti, co dluží deseti a stamiliony, žijí a zřejmě dál budou žít spokojeně. Stát jim v mnoha případech dlužné stamiliony odpouští. Podle některých ekonomů jen v devadesátých letech takhle stát přišel o bilion korun. Jde hlavně o nesplacené půjčky velkých firem, ale také třeba o neplacené sociální odvody za zaměstnance a podobně. Miroslav Topolánek a jeho firma si vypůjčili 3x po sobě u třech bank. Ani jednou dluh celý nesplatili. Za poslední dluh ručili 4 společníci včetně Topolánka osobními směnkami. Přesto dlužných asi 16 milionů po nich nikdo nechtěl. Dluhy v podstatě převzala konsolidační banka a v poslední kauze odepsal asi 10 milionů pražský magistrát. V důsledku je zaplatili daňoví poplatníci. Za údajný prodej neziskové zadlužené firmy VAE si pak Topolánek ještě koupil byt, namísto aby z prodeje uhradil dluhy. Přesto se takový notorický dlužník stal premiérem za "konzervativní a pravicovou" stranu. Pak je tu sorta malých dlužníků. Jedna jízda na černo stála před deseti lety 400 Kč pokuty pro Dopravní podnik v Praze. Za její vymožení si monopolní právník Dopravních podniků pan Sokol účtuje 2500 Kč. Jde samozřejmě o vymožení v uvozovkách. Sekretářka jen odešle nakopírovanou
žalobu soudu. Soud v případě bezdomovce si za určení adresy naúčtuje 25 000 Kč. Celkový dluh za jednu černou jízdu pak činí asi 28 000 Kč. Znám kluka, který byl před deseti lety dočasně bezdomovec a za asi 8 pokut má s odměnou exekutorovi platit přes 300 000 Kč, slovy tři sta tisíc. Dnes je z něj štvanec. Připomínám, že z oněch 300 000 dostane Dopravní podnik jen 3200 Kč. O případech, kdy exekutoři sami kradou není třeba hovořit - kauzy, kdy si exekutoři účtovali fingované a předražené cestovné v řádu deseti až statisíců, už médii proběhly. A také kauzy, kdy si navzájem přihrávali levně nemovitosti nebo vyvolávali uměle konkurzy a exekuce ve spolčení se soudci a správci konkurzních podstat a okrádali nevinné lidi. Důvodná podezření z podobných machinací byla i vůči předešlému dlouholetému šéfovi exekutorů Podkonickému. Dost hrozivé informace o podvodech a zločinech exekutorů jsem našel na www.aktualne.eu v rubrice Exekutoři.

Něco tu není v pořádku

Dluhy si plaťme - bez toho nemůže fungovat ekonomika. Nemůže ani fungovat, když malé dlužníky budeme doslova ruinovat. V praxi to totiž znamená, že takový dlužník oficiálně nikde nepracuje - to proto, že celou výplatu by mu exekutor zabavil. Bere podpory, pracuje na černo a stát tak o další peníze přichází. Exekutoři musí začít respektovat ústavu a měl by jim to nařídit také zákon - v tuhle chvíli je problém, že s některými exekutory je spojený také současný ministr spravedlnosti (viz info na výše zmíněném webu). Jím navrhované zákony posilující pravomoce a libovůli exekutorů pak dostávají logiku. Zákon by měl naopak posílit šance na spravedlivé vymožení dluhu. Tady si umím představit institut nucených prací pro dlužníky, kdy většina výdělku půjde na splátky dluhu. Představte si expremiéra Topolánka, jak kope u Vás v obci plyn. Není to hezká představa? A vedle v tílku zpocený
Kočárník, Kalousek se Sobotkou a další, kteří mají na svědomí dluhy celého státu? Haškův Feldkurát Katz říkal: „To se nám to hoduje, když nám lidi půjčujou." Jde jen o to, aby velcí dlužníci přestali hodovat, malí se přestali schovávat a všichni začali splácet.

Tomio Okamura

Kam dál? Komentáře Tomia Okamury...

   
01.03.2011 - Společnost - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [15] Saritka [*]

  Krásné, ale to by exekutoři nesměli být takové hyeny hladové, a pak by lidé nebyli tak zadlužení. Jak se jim žije s pocitem, že jsou někteři díky tomu na ulici, nebo děti nemají ani co jíst, hlavně ,že oni dostanou svoje provize.Sml31

  superkarma: 0 27.02.2012, 08:51:43
 2. [14] dtcalounictvi [*]

  Také se mě stalo že jsem měla exekuci zaplatila.A musela jsem si na to půjčit.Dobrá vše jsem zaplatila a ejhle ale po roce a půl mě přišlo že jsem jí nedoplatila(zaplatila jsem co řekli)a já mám doplatit 5000kč.Můj názor je že exekutoři mají přemrštěmé ceny a mohli by papat zlatý vejce

  superkarma: 0 22.02.2012, 21:57:07
 3. avatar
  [13] dasena [*]

  Tomio je expertSml16

  superkarma: 0 07.12.2011, 08:32:51
 4. avatar
  [12] SStream [*]

  Když průměrnému českému občanovi problikne v televizi reklamní sdělení: dáme Vám do 24 hodin 200.000 tak to pochopí. Velmi dobře to pochopí.

  Komunistická historie bohužel příliš nepomohla lidem porozumět základním počtům týkajících se úroků, že je jich třeba více druhů než ten roční, že kreditní karta se musí splácet a že to není jako v americkém filmu. A že ne každá společnost nabízí úvěr za stejných podmínek a že to vlastně není dobročinný obchod.

  Jak máme prosté obyvatelstvo, o to chytřejší máme vedení. Jak vidno z článku. Ale nebyli by to češi, kdyby se chovali jinak. Kdybychom zde nastolili velení jiné kultury, došlo by buď k defenestraci nebo bychom tu měli policejní stát. A hned nato defenestraci. Všichni pořád pláčou nad tím, jaké máme hrozné politické představitele. Rozhlédněte se kolem sebe, každý druhý je tu takový.

  superkarma: 0 17.03.2011, 15:20:59
 5. avatar
  [11] kebulkaevulka [*]

  Anime Otaku — #9 Ráda bych o těchto možnostech věděla více,taky se plácáme v dluzích díky,když tak do vzkazů.díky moc

  superkarma: 0 01.03.2011, 20:23:27
 6. avatar
  [10] femme [*]

  já Tomiho fakt zbožňuju Sml26 Sml36 

  superkarma: 0 01.03.2011, 18:57:18
 7. [9] Anime Otaku [*]

  maje — #2 A nepřemýšleli jste o oddlužení nebo konsolidaci půjček? Existuje pár způsobů jak se z takové těžké situace dostat.

  1. na komentář reaguje kebulkaevulka — #11
  superkarma: 0 01.03.2011, 15:41:38
 8. avatar
  [8] maje [*]

  oalison — #6 protože jsme netušili, že když si někdo nechá udělat nějakou práci, že za ní nedostane zaplaceno. a nejhorší je, že právník řekne, že i když to dáme k soudu, nemáme vůbec žádnou záruku, že ty peníze dostaneme. oni řeknou, že to nebylo provedené dobře, že to chtěli reklamovat,... takže je vlastně zákon i tak trochu na jejich straně. já v tu dobu byla na rizikovém těhotenství. budeme se v tom plácat dost dlouho. a jen se modlím, abysme to mohli takhle plácat dál. abych třeba nepřišla o práci. pak bysme přišli o byt.Sml24Sml24

  superkarma: 0 01.03.2011, 15:20:06
 9. avatar
  [7] oalison [*]

  Altamora — #3 Já ti nevim, já bych asi nechtěla být miliardářka, peníze jsou potřeba, na druhou stranu... nelákají mě honosná sídla, luxusní auta, exotické dovolené, šperky ani značkové hadry.... shromažďování obrovských majetků a k čemu? Až mě práskne přes hlavu pepka, neodnesu si vůbec nic, jediné co mě bude moct hřát, budou zážitky, přátelé, rodina.... tak to vidím já.

  superkarma: 0 01.03.2011, 15:18:49
 10. avatar
  [6] oalison [*]

  maje — #2 Jen se zeptám a nemyslim to nijak zle. Proč jste nedělali zálohové faktury?

  1. na komentář reaguje maje — #8
  superkarma: 0 01.03.2011, 15:15:44
 11. avatar
  [5] peetrax [*]

  Dante Alighieri — #1 myslím, že žít v dnešní době bez dluhů (hlavně naše generace), to je sci-fi. Nemyslím dluh na to, abych jela na dovolenou nebo si koupila novou televizi, ale hypotéka, auto... To se povede možná jen někomu, kdo na startu do samostatného života dostane tučný finanční obnos od rodičů, případně nemovitost (a ani to nestačí). Moc takových lidí ale neznám. Sml80

  superkarma: 0 01.03.2011, 15:08:52
 12. avatar
  [4] myše [*]

  máme hypotéku...

  a doufám, že se nic nestane a jednou ji snad doplatíme...Sml80

  superkarma: 0 01.03.2011, 14:54:37
 13. avatar
  [3] Altamora [*]

  Dante Alighieri — #1 Proto nikdy nebudeme bohaté. Jen ten, kdo bez skrupulí okrade stát, jiné lidi, ten se může stát miliardářem. Nic proti poctivým podnikatelům, jako je třeba majitel serveru fler a spousta jiných. Jenže ti budou nejvýš milionáři, na miliardáře jim něco v charakteru přebýváSml16

  1. na komentář reaguje oalison — #7
  superkarma: 0 01.03.2011, 14:04:11
 14. avatar
  [2] maje [*]

  Dante Alighieri — #1 my máme dluhů opravdu dost. a jak jsme k nim přišli? manžel jako začínající živnostník bral kšefty a firmy, pro které dělal, mu neplatily (byly to kšefty, na kterých dělal třeba i 3 měsíce). začal hrozný kruh - dluhy na zdravotním, sociálním, nájmy,... když už mu něco poslali, na dluhy to nestačilo a rozjel se takový kolotoč, ve kterém se plácáme pořád. snažíme se, co to dá, jenže pořád to nestačí. manžel vydělává na poplatky, já na jídlo. a splacení všech dluhů je v nedohlednu.Sml15Sml24

  1. na komentář reaguje oalison — #6
  2. na komentář reaguje Anime Otaku — #9
  superkarma: 0 01.03.2011, 14:04:01
 15. avatar
  [1] Dante Alighieri [*]

  Nesnesla bych ani malý dluh. Vždyť se pak člověku musí strašně špatně spát. Sml15 I když asi jak kterému...

  1. na komentář reaguje maje — #2
  2. na komentář reaguje Altamora — #3
  3. na komentář reaguje peetrax — #5
  superkarma: 0 01.03.2011, 13:57:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme