Bulvár

Tomio Okamura vyzývá: Vážení spoluobčané, naštvěte se!

V dalším komentáři Tomia Okamury, mluvčího a viceprezidenta Asociace českých cestovních kanceláří a agantur (AČCKA) se dočteme o zodpovědnosti vlád i lidu. Přečtěte si jeho ostrou kritiku stávajících poměrů...

tomioPodnikatel, Čech i Japonec a mluvčí a viceprezident AČCKA Tomio Okamura je pobouřen. Volá po aktivitě mlčící většiny...

Vážení spoluobčané, naštvěte se!

Lidé z nižší a střední vrstvy na celé planetě mají plné zuby svých politiků, vlád. Mají vztek na bankéře a finančníky. Na politiky. Na své vlády. Rozhořčení se stupňuje. V čem je problém?
Tvrdím, že v odpovědnosti.
Problém dneška i minulosti je stále v tom, že za zlo jedněch, pyká slušnější většina. Bohatí bohatnou a chudí chudnou, aniž by to mělo nějakou ekonomickou logiku. Na báchorky, že každý, kdo pracuje má stejnou šanci zbohatnout už nikdo dnes neuvěří. Často je tomu přece naopak - talentovaným a kvalitním lidem se hází klacky pod nohy, protože ohrožují ty neschopné, přesněji všehoschopné.
Miliardáři mají nižší daně než střední třída. A proč? Protože slevu mohou zaplatit.
Co asi může nabídnout ministru financí kominík nebo prodavačka ze supermarketu? To páni Bakala, Roman, Charouz už vědí, že miliardy nejsou zadarmo.

Co dokáže odpovědnost a v čem je problém

Představte si, že bychom v autě překročili rychlost o deset kilometrů, předjeli bychom v nebezpečném úseku nebo bychom třeba jeli na červenou - představme si, že ve voze instalovaná GPS to zaznamená a ihned automaticky nám vzdálený registr pokut strhne z účtu deset tisíc.
Kolik z nás by tu rychlost překročilo? S vědomím okamžitého postihu.
Pravím, že v podstatě nikdo.
Ubylo by nehod? Zvýšila by se bezpečnost na silnici?
Jistěže.
Proč to už není v praxi, přestože je takové řešení jednoduché a v kontextu stávajícího stavu i levně proveditelné?
Protože to přeci nikdo nechce. Jistě, tváříme se, že nechceme nehody, ale daleko více nechceme být postiženi za to, že často a rádi porušujeme nejen předpisy, ale hlavně rádi někteří z nás jezdíme riskantně.

To, že tady máme ekonomickou krizi je dané jen tím, že nikdo odpovědný nebyl dostatečně odpovědný. Američtí finančníci obchodovali s bezcennými hypotékami jako by byly tesané v diamantech a z bezcenných obchodů brali provize a odměny, že nestačili kupovat jachty a trysková letadla.

Řecká krize není ničím jiným než odhalením skutečného stavu ekonomiky země, kde se léta podvádělo - a to všude. Řecká vláda podváděla při zavádění eura, kdy falšovala ekonomické údaje podstatné pro vstup do eurozóny, firmy a občané podváděli a podvádějí dodnes - daně tu prakticky neplatí nikdo.

V České republice se dnes a denně dozvídáme jak ten či onen bezostyšně rozkrádal veřejný majetek. Jak ten či onen politik nebo vláda ten majetek rozdávali, ničili, znehodnocovali.
Naštěstí v neštěstí jak peněz ubývá, naštvaných lidí přibývá a čas, kdy odpovědní budou odpovědní je na spadnutí. Přišel čas, kdy lidé budou stále více křičet a žádat odpovědnost po všech, kdo je denně okrádají a podvádějí. To, že to je dosud beztrestně možné, za to nesou odpovědnost také další odpovědní - policisté, státní zástupci, soudci.

Když už jsem u těch policistů a žalobců...

Je tu evergreen - rasista Bátora. MFD minulý týden zmínila tři jeho trestní oznámení, které byly zamítnuty jako neodůvodněné. Podal prý neúspěšně oznámení pro pomluvu, že je fašista, neonacista nebo taky, že prý volal po odsunu Cikánů.
Člověk by řekl - a sakra, tak ten Bátora je vážně rasistický nácek. Dospěla k tomu i naše policie, když rozhodla, že tvrzení novinářů, politiků a dalších jsou pravdivá.
Jenže všechno je jinak - žalobci a policisté trestní oznámení zamítli nikoli proto, že by pan Bátora skutečně byl nacista, fašista, cikáno a židobijec. Ne, zamítli je, protože tvrzení blogera, poslankyně či novinářů, že je takové extrémistické hovado, ho nijak nepoškozuje a tak to nesplňuje znaky trestného činu.
Jinými slovy - to, že by pan Bátora byl extrémista a jemu podobný živel se neprokázalo, ale říkat a psát se to o něm může.
Znamená to, že v naší zemi můžeme na základě falešných obvinění vyvolávat hysterii a ničit lidem profesní kariéru a ničit jim pověst i osobní život.
Připomeňme, že to, co před lety říkali třeba lidé z té extrémistické Národní strany o nebezpečích plynoucích z příliš tolerantního multikulturalismu nebo z benevolence ke kriminalitě i příživnictví etnických minorit, dnes už opakují premiér i pan Kocáb. Pokud vím, Národní strana byla extrémní ne názory, ale spíš okruhem některých příznivců zamilovaných do Hitlera a podobné sebranky. Jenže obdiv k nacistům šel vypozorovat u pobočníka premiéra Topolánka Dalíka a u pana Topolánka, minimálně občasnou inspirací nacistickou terminologií. Myslím zcela vážně, že navzdory tomu, nacista ani extrémista není ani jeden. Pokud by měli jít z veřejného života, tak za jiné poklesky.
Jenže - co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi.

Právě dnes jedu na Zlínsko ptát se pana krajského policejního ředitele a krajského státního zástupce, jak je možné, že banda zlodějů aut ze Slovenska už léta jezdí krást do pohraničí jako do samoobsluhy. Všichni je znají jménem, vědí kde bydlí a vědí, co kde ukradli. Přesto jejich loupení dodnes nikdo neudělal přítrž. (starosta Březové pod Lopeníkem má lupiče dokonce nafilmované na obecních kamerách).

Stát ve všech zmíněných případech ukazuje stále to samé, že když budeme lhát, krást a ničit život druhých, ale budeme na „správném břehu“, nic nás to stát nebude - odpovědnost za to neponeseme my a nenese ji ani stát. A škody uhradí občan.

Pohněme se

Martin Roman, exšéf ČEZ, aktuální symbol korupčního propojení byznysu s politikou napříč politickými stranami říká, že „jeden člověk nemůže pohnout celou mašinérií“. Lže jako obvykle. On spolu se svými kumpány to dokazoval několik let. Pravda, byli to lidé „tam seshora“. Ti všichni o jeho propojení a kšeftech věděli od prvopočátku. Už pár let to bylo veřejné tajemství, o kterém mluvili poslanci, novináři, lidé diskutující na internetu.
Jediný, kdo si toho nevšiml byla policie, státní zástupci a BIS. Všichni placení z veřejných peněz a ze zákona odpovědní za to, aby právě podobná podezření šetřili. Schválně kolik z nich zvedlo zadek a něco vyšetřilo?
Museli přijít Švýcaři, rozkrýt tunely kolem Mostecké uhelné a teprve pak se najednou ze snu probudil premiér Nečas. Druhá věčně spící panna v našem vládním ansámblu.
Nic není bez naděje.
I my dole něco zmůžeme. Někdo chytřejší napsal: „Když se rozhýbe spodní vrstva, vršek spadne“.

Vážení občané, nenechme neodpovědné v domnění, že jejich neodpovědnost je věčná.
Vážení občané - naštvěte se.
Slušní lidé - ozývejte se.
Přestaňte volit zloděje.
Kandidujte a spravujte věci veřejné.
Bez Vás, slušné mlčící většiny, změna nikdy nepřijde.

Tomio Okamura

Kam dál? Komentáře Tomia Okamury...

   
18.10.2011 - Společnost - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [14] Lukáš Čejka [*]

  hermína — #13 tak myslim, ze i sama vidis, ze je nerealne, aby vsechny prace - byt poctive - dosahovaly ohodnoceni v te urovni co uvadis, kazda prace ma proste svou hodnotu a ten kdo ji vykonava musi sve zivotni naklady srovnat se svym prijmem Sml80, jedinou vyjimkou jsou lide s extremne nizkymi prijmy, tam pak je na miste i nejaka pomoc od statu, aby skutecne netrpeli "hlady" Sml16

  superkarma: 0 18.10.2011, 15:25:23
 2. avatar
  [13] hermína [*]

  No to máš pravdu.

  Hodnoty slušného žití má asi každý jinde.Někomu na měsíc nestačí 50 tisíc,jiný vystačí s 15-ti tisíci.Napíšu za sebe jako jedince (středního města) bydlícího ve 2+kk a vlastnícího malé ojeté přibližovadlo.Oblečení mám ráda kvalitní,ale ne předražené (jak u různých značek bývá),stravování naprosto běžné,dovolená víceméně po krajích českých,denní a víkendové zájmy - vesměs sportovní nebo sem tam i kulturní.Varianta s 15-16 ti tisíci měsíčně mi stačí (i s nějakým tím spořením).Neodvažuji se odhadovat,zda je to moc či málo...Sml80

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #14
  superkarma: 2 18.10.2011, 14:59:50
 3. avatar
  [12] Lukáš Čejka [*]

  hermína — #11 to musis nejdriv rict, co si pod tim slusnym zitim predstavujes konkretne, pak se bude dat odpovedet i na zaverecnou otazku Sml80Sml16

  superkarma: 0 18.10.2011, 13:39:44
 4. avatar
  [11] hermína [*]

  Je víc než jasné, že hrubky by se v článku objevit neměly.

  Ale podstata článku je jiná a já s obsahem souhlasím.Mě už vážně nebaví dívat se a mlčet ke všemu,co se v tomto státě děje.V pracovním procesu jsem od skončení školy bezmála 35 let.Práci mám (na dnešní poměry mnohých) slušně placenou a stabilní.I když v době, kdy děti studovali, jsem taky počítala každou korunu.Jenže když se dívám na výplatní pásku a na částku, kterou musím odevzdat státu, je mi zle.Nemarodím vůbec, ale teď jsem musela podstoupit operaci.Když jsem viděla ty částky za různé poplatky, pokoušely se o mě mrákoty.Když vím,že jsem celý život poctivě pracovala a teď si mám šetřit na důchod, abych nešla žebrotou.Když vidím své vystudované děti hledat neustále práci, protože ta předchozí buď zkrachuje nebo je další zaměstnavatel přijme do práce jen na tu dobu, co dostane příspěvek od pracáku nebo se snižují stavy atd.atd., je mi na zvracení.A takhle bych mohla pokračovat na jakékoliv téma.Ve volném čase pracuji s dětmi (sportovní kroužek) a poslouchám jejich maminky.Milují své ratolesti, ale kdyby se měli znovu rozhodnout, pořídili by si maximálně jedno dítě.A to vše jen z existenčních důvodů.A pánům nahoře se žije parádně a asi nejmíň je trápí to,že v tomhle státě nejsou peníze na nic, protože z předražených investic státu končí peníze v kapsách mnohých z nich.Oni mají žlab plný.

  Nelíbí se mi, že spousty poctivě pracujících lidí žije na hranici slušného žití.

  VÁM SE TO LÍBÍ???? 

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #12
  superkarma: 4 18.10.2011, 13:27:26
 5. avatar
  [10] Milala [*]

  Má pravdu,starosto...Sml22Sml67

  superkarma: 0 18.10.2011, 13:22:11
 6. avatar
  [9] maje [*]

  takže jedna hrubka zase zhatí plány na lepší životSml24Sml24 

  superkarma: 0 18.10.2011, 13:12:59
 7. avatar
  [8] monkee [*]

  Kubo, to NÉÉÉ!

  Zívat versus vyzývat (někoho), to chtěla naznačit femme...

  Varianta vizívá byla už totální hřebíček do rakve.

  superkarma: 0 18.10.2011, 11:56:51
 8. avatar
  [7] Lukáš Čejka [*]

  átéčko — #6 kdo a co?Sml16

  superkarma: 0 18.10.2011, 11:51:54
 9. avatar
  [6] átéčko [*]

  Já bych do toho šla, fakt už to přehnali.

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #7
  superkarma: 0 18.10.2011, 11:51:00
 10. avatar
  [5] femme [*]

  Lukáš Čejka — #4  jak pro koho Sml24

  superkarma: 0 18.10.2011, 11:46:51
 11. avatar
  [4] Lukáš Čejka [*]

  femme — #1 je to zivacka Sml80Sml54

  1. na komentář reaguje femme — #5
  superkarma: 0 18.10.2011, 11:44:59
 12. avatar
  [3] femme [*]

  Lukáš Čejka — #2  možná, ale určitě by nenapsal takovou hrubku Sml58 

  superkarma: 0 18.10.2011, 11:43:38
 13. avatar
  [2] Lukáš Čejka [*]

  Uz i pan Okamura se nakazil bacilem revoluce? Sml57Sml54

  1. na komentář reaguje femme — #3
  superkarma: 0 18.10.2011, 11:41:09
 14. avatar
  [1] femme [*]

  vyzívá??? tak teď nevím, jestli u toho Tomio zívá, nebo co? Sml28 

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #4
  superkarma: 0 18.10.2011, 11:40:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme