Bulvár

Tomio Okamura: Veřejné zdravotnictví není samoobsluha

Jak se dívá Čechojaponec Tomio Okamura na veřejné zdravotnictví, to si můžete přečíst v jeho komentáři na toto téma...

Podnikatel, Čech i Japonec a mluvčí a viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura, nám zaslal zajímavý komentář na téma: Veřejné zdravotnictví...

tomioVeřejné zdravotnictví není samoobsluha

Zavedení standardů ve zdravotnictví má svou logiku. Bylo by dobré vědět na co všechno máme ze své pojistky nárok. Je určitě správné, dostat z bohatých, kteří na to mají a chtějí si připlatit, nějaké peníze navíc. Jenže k ideálnímu stavu vede těžká cesta. Už dnes platí ve zdravotnictví standardy a nadstandardy - ne že ne. Jednolůžkové pokoje za příplatek už dávno nemocnice mají. U zubaře je pak téměř všechno nadstandard. V praxi se vám nestane, abyste za návštěvu zubaře pár stovek nezaplatili.
Víte jak nejlíp poznáte chudého člověka kdekoli na světě? Podívejte se mu na zuby. Chudí nemají děravé čelisti jen proto, že jsou blbci nebo se bojí zubaře. Oni na něj taky nemají, respektive když mají volit plnou tašku jídla nebo zubař, zvolí raději jídlo. A tohle má další souvislosti - špatný chrup má vliv i na ostatní organismus, kdy se skutečně přímo podílí na vzniku kardiovaskulárních nebo infekčních chorob a kdy samozřejmě otevřené rány v ústech nebo paradentoza oslabují imunitní systém. Jsem laik, ale i jako obyčejný pacient mám silný pocit, že státu se úspra na nízkých standardech ve stomatologii nemůže vyplácet. Ušetřím pár stovek na ošetření chrupu, ale za pár let postiženého člověka budu muset léčit často za miliony korun.
Pan ministr zdravotnictví říká, že péče, kterou člověk dostává dnes je standard, který se bude dále zvedat. A kdo chce, může si zaplatit dražší alternativu která z medicínského hlediska nemá význam. Standardy budou určovat vyhlášky ministerstva zdravotnictví. Jsem pro mít možnost připlatit si něco nadstandardního - třeba aby mi jizvu sešili zlatou nití.Jen jsem proti, aby nadstandardem byla léčba na nejvyšší úrovni. V praxi nikdo z nás nepozná co je nutné pro naše lepší zdraví. Možnost volby předpokládá, že se umím kvalifikovaně rozhodnout. Souhlasím, že příplatek za robotickou operaci může být na místě - ale jen v okamžiku, kdy zjevně tato technika není třeba z ohledem na moje zdraví. Mladý člověk zřejmě ustojí bez potíží operaci skalpelem, pro starší ročník bude méně riskantní laparoskopie a člověk s nabouranou imunitou má třeba jedinou šanci přežít jen nejméně zatěžující robotickou operaci.

Tady je právě ono nebezpečí standardizace - jak plošně naordinovat standardy lidem, kteří se standardům totálně vymykají?

Zavedení standardů má přinést současné úplatky do zdravotních rozpočtů. V součtu se má jednat o částky relativně malé - celkem pan ministr čeká přírůstek do půl miliardy. Z pohledu rozpočtu to je málo, ale z mého pohledu, to je suma vysoká dost, abychom nad ní vážně přemýšleli. „Halíře dělaj talíře“ říkali kdysi veksláci na Václaváku. A shodneme se, že jistá komerce, služby za přímou úplatu mohou být přínosem. Otázka je nakolik to zpomalí růst úrovně pro „standardní“ pacienty. Je evidentní, že nemocnice budou preferovat výkony a služby za příplatek. Je to stejné jako u těch zubů - s rostoucím podílem nadstandardních služeb se bude zvedat motivace tyto služby preferovat a vnucovat lidem. Poroste také tlak politiků rozhodovat co má a co nemá být standard. Poroste sociální napětí, protože mít lacinější, méně kvalitní léčbu je ponižující. V tuhle chvíli bych rozdělení na standard a nadstandard viděl jen v rovině doprovodných služeb - tedy v příplatcích za komfortnější hospitalizaci. Pokud jde o samotnou léčbu, musí být u každého z nás vybíraná ta nejefektivnější a nejméně riziková varianta. Je lákavé mít možnost připlatit si třeba na rychlejší operaci kloubu - jenže když většina začne platit, dostane se potom někdy na ty, co na příplatek nemají? Ti kdo jsou ochotní za komfortní nadstandardy platit navíc už mají možnost v soukromých zařízeních.
Veřejné zdravotnictví není samoobsluha, kde každý nakupuje podle své peněženky - je to jedno z mála míst ve společnosti, kde si musíme být rovni.

Tomio Okamura

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.

Kam dál? Komentáře Tomia Okamury...

   
21.07.2011 - Společnost - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [5] biovirus [*]

  Tak mě na tom všem vadí jeden šílený fakt a klidně mě ukamenujte ale,proč léčit těžkého alkoholika , kteroý si svým hazardem zničil zdraví a nemít na léčbu pro děti, které jsou budoucností národa. Proč uměle prodlužovat věk 90-100 letých lidí, kteří pouze leží a dýchají, vůbec neví o světě a rodina s malými dětmi nemá na drahé léky třeba proti epi záchvatům. Tohle mi logika tak nějak nebere... Takže ano, standarty pro všechny, ale stejně. Někdo holt potřebuje víc a někdo méně. A nadstandart? Myslím, že u nás nadstandarty jsou, viz výše, ale někomu se platí a někomu ne.Sml15

  superkarma: 0 25.07.2011, 15:27:08
 2. avatar
  [4] Altamora [*]

  Není pravda, že za zdravotnictví neplatíme - každý se může podívat na svoji výplatní pásku nebo do svého daňového přiznání. Už mi pěkně pijí krev ti svazáci, co nám předhazují, že se na to díváme socialisticky a chceme mít péči zadarmo. Máme-li si za péči platit ještě více, tak jo, ale pak nás nemohou nutit, abychom si platili zdravotní pojištění v takové výši. Nevadil by mi ani pokladniční systém - kdyby si lidi museli léky nejprve zaplatit a pak nechat proplatit, tak by snad tolik s léky neplýtvali. To by se nelíbilo farmaceutickým koncernům. Pokud jde o přednostní operace - jen ať se to legalizuje. Stejně se to dělá, jen ty peníze jdou do kapes jedinců, takto by šly do kasy nemocnice. To by se některým pánům doktorům nejspíš taky nelíbilo.

  superkarma: 0 22.07.2011, 01:07:32
 3. [3] dadma [*]

  Tak nevím ,asi tomu nerozumím ,ale podle mě by nemocný člověk měl dostat to co zrovna v danou chvíli vyžaduje jeho zdravotní stav a to určí lékaři,kteří ho mají v péči.Žádné ministerstvo, žádné pojišťovny, mělo by být jedno zda se jedná o člověka movitého či chudého, zde by měla platit solidarita.Jak jsem četla již se ani nemluví o zdravotní péči ,ale o službách a za služby se platí.Je mi z toho smutno.Z nejvyšších míst vlády a ministerstva stále slyšíme,že si musíme doplácet u lékaře a za léky ty menší položky, aby zbylo pro nemocné s drahou péčí.S tím bych i souhlasila, ale v tisku jsem si přečetla ,že některé nemocnice nepřijímají lidi s RS a nebo i onkologické pacienty, protože nejsou peníze.Tak ,kde je potom pravda?

  superkarma: 0 21.07.2011, 21:33:09
 4. [2] Iva-Ivca [*]

  Pan Okamura se může vyjadřovat k cestování nebo k japonské duši, o tom asi ví mnohé. O zdravotnictví mluví všichni a  dost lidí do něj nevidí.

  Poznámka o zubech je  v mnohém pravdivá, ale , jak si mám představit, že nemocnice " vnucuje léčbu"??? Běžně se během služeb setkávám s tím, že a) nejsou lůžka b) nejsou léky c) na vyšteření se musí čekat a ¨

   taky d) hrozně nemocní podnikatelé řeší bolest zad trvající 3 týdny v sobotu navečer" nějak neměli čas a musí na golfový turnaj, tak honem"

  e)mnoho vážně nemocných  např. onkologicky by se mělo léčit, ale pojištovny mají limity  resp. neproplatí víc, tak musí čekat "do dalšího kvartálu"  A nádor roste.

   Rovni si ve zdravotnictví nejsme, nebyli jsme a nebudeme.

  Někteří se o své zdraví starají, někteří na něj kašlou. Pokud  mě zavolají k opilému epileptikovi, musím mu pokytnout základní péči, ale  nutit ho k abstinenci a léčbě nemám páky.

  Jaká solidarita  by asi byla vhodná? Pacienti se můžu sežrat" já tu byl dříve" a všude visí   oznámení, že pořadí pacientů určuje lékař.

  Kvalitní péče?, a kde ji pan Okamura viděl?? Jinak se léčí s vyšetřením MRI, CT a jinak v Jihlavě, kde má lékař tak rentgen a  sotware v hlavě... To jsou jen takové hezké populistické řečičky. P

  řiplatit si za odlehčenou sádru nebo ortézu můžou pacioenti několik let, tak  co. " Ponižující standardy" mě rozesmály.

  Paní z LDN, pokud  se jí špatně dýchá, dostane  nebuluzaci, kyslíkové brýle a sondou Nutridrink, aby měla energii bez příplatků a   pojišťovny nám to otlučou o hlavu. Jinak je jitě  úspornější ji nechat o hladu- špatně polyká  a udusit se

  Iva-Ivča

  superkarma: 0 21.07.2011, 16:06:34
 5. avatar
  [1] SStream [*]

  Jak píše pan Okamura nadstandart už tady máme a hodně dlouho - platí se nejen za zubaře ale i za kosmetické ošetření (plastické operace popálenin mimo obličej, odlehčenou dláhu apod.) Ministerstvo podle mě jen slintá při pohledu na soukromé nemocnice a soukromá dentistická centra. Tam je kupodivu peněz dost. Na lékaře, na vybavení, na úklid i na slušné platy sester. Nabízí se otázka, kam šly doposud ty příplatky - tohle nevím a ráda bych to věděla (zda dodavatelským firmám - za lepší materiál do zubů či lehčí dláhu, nemocnici - za použití kvalitnějšího přístroje?)Spíš to vypadá, jakoby vymysleli pohádku o Jeníčkovi a Mařence aby aspoň trochu přikryli to, že chtějí uvést do nadstandartu tisícovky dalších, doposud běžných výkonů a kasírovat to do státní kasy.

  superkarma: 0 21.07.2011, 14:56:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme